Tomaszowskie Targi "Textiles Expo" podzielone zostały na dwie części. Pierwsza z nich będzie miała charakter wystawienniczy, druga konferencyjny. Organizatorzy spodziewają się około 30 wystawców, którzy zaprezentują nowoczesne rozwiązania, produkty i technologie. Nie zabraknie oczywiście produktów i technologii związanych ze sportem. Odwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z odzieżą sportową, jakiej używa się we współczesnym sporcie amatorskim i wyczynowym. W części kongresowej zaplanowano szereg branżowych paneli dyskusyjnych. Nie zabraknie elementów rozrywkowych, w tym koncert tomaszowskiego saksofonisty Davida Bo. Będzie można też uczestniczyć w otwartym treningu fitness z Qczajem. Wstęp dla odwiedzających jest wolny.
- Tomaszów Mazowiecki jest najlepszy miejscem na tego typu przedsięwzięcia. Położy jest w centralnej Polsce i jest miastem Pozytywnych Emocji. Organizujemy wiele wydarzeń sportowych o zasięgu światowym, ale równie ważny jest dla nas rozwój gospodarczy miasta. Po targach oczekujemy, że pojawią się na nich najnowsze i innowacyjne trendy w branży modowej związanej ze sportem - mówił Marcin Witko w czasie konferencji prasowej. Prezydent przypomniał też, że cała historia miasta, związana jest z przemysłem włókienniczym.
Początki przemysłu włókienniczego w naszym mieście sięgają 1818 roku, kiedy do Antoni hr Ostrowski postanowił stworzyć tu osadę przemysłową specjalizującą się w tkactwie i przemyśle włókienniczy. Pierwsi osadnicy dotarli do Tomaszowa 1822. Od 1828 roku trwały starania o nadanie raw miejskich, które nadano w roku 1830.
Jednym z partnerów merytorycznych przedsięwzięcia jest Sieć Badawcza Łukasiewicz – organizacja państwowych osób prawnych powołana do planowania i koordynowania badań naukowych i prac rozwojowych, prowadzonych przez instytuty Sieci.
Sieć tworzą Centrum Łukasiewicz oraz instytuty działające w ramach Sieci. Głównymi zadaniami są projekty badawcze w tym międzynarodowe a także komercjalizacja wyników prac. W Łodzi działa Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych, działają laboratoria, w tym pięć z nich jest akredytowanych przez Polskie Centrum Akredytacji. Oferują usługi badawcze w zakresie oceny podatności materiałów polimerowych, wyrobów włókienniczych oraz biomasy na rozkład biologiczny, cech użytkowych i fizyko-mechanicznych wyrobów włókienniczych i medycznych, w dziedzinie badań mikrobiologicznych, włókien, tekstyliów, papieru i tektur, a także badania papieru, tektury, mas włóknistych i środków pomocniczych, stosowanych w przemyśle celulozowo-papierniczym oraz badania wód i ścieków, surowców i produktów na zawartość substancji szkodliwych i toksycznych, badania odpadów deponowanych na składowiskach.
- Nasz instytut powstał z połączenia trzech innych: włókiennictwa, przemysłu skórzanego i biopolimerów oraz włókien chemicznych. W Tomaszowie Mazowieckim będzie po raz pierwszy okazja zobaczyć efekt synergii z tego wynikający. Postaramy się zaprezentować kompleksowe ubrania, jeśli chodzi o odzież. To nie tylko wierzchnie okrycia, zapewniające nam ciepło i komfort, ale też bardzo innowacyjne rozwiązania. Mam nadzieję, że uda nam się też pokazać to, co niedawno prezentowaliśmy na targach zbrojeniowych. Zapraszamy między innymi zwolenników e-sportu. - mówi prof. Arkadiusz Adamczyk.
Kolejnym parterem wydarzenia jest Stowarzyszenie Włókienników Polskich. Prezes Stowarzyszenia podkreśla, że przemysł tekstylny, to nie tylko moda, ale przede wszystkim technologie. Wspomniał jednak, że kluczowym dla rozwoju przemysłu jest edukacja. Obecnie przedsiębiorstwa borykają się problemami kadrowymi. Problemem jest brak szkół włókienniczych. Jego zdaniem przemysł włókienniczy w Polsce stał się zapomnianym
Na Targi Nowych Technologii w Arenie Lodowej zaprasza Marcin Witko - prezydent Tomaszowa Mazowieckiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Waldemar Buda - minister rozwoju i technologii, Tobiasz Bocheński - wojewoda łódzki oraz Grzegorz Schreiber - marszałek województwa łódzkiego.
Partnerami merytorycznymi są: Sieć Badawcza Łukasiewicz–Łódzki Instytut Technologiczny oraz Stowarzyszenie Włókienników Polskich w Łodzi.
Impreza realizowana w ramach projektu pn. „AKTYWNI GOSPODARCZO – kompleksowa promocja potencjału gospodarczego miasta Tomaszowa Mazowieckiego” dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020.
Napisz komentarz
Komentarze