O sortowaniu odpadów wydaje się, że przeciętny Kowalski, powinien współcześnie wiedzieć niemal wszystko. Akcje informacyjne, edukacyjne, pokazy i prezentacje przez lata powinny nas "wyszkolić"" w tym zakresie już w sposób co najmniej dostateczny. Tymczasem wystarczy przejść się do pierwszego osiedlowego śmietnika, by zorientować się, że jest z tym jednak spory problem. Wydaje się, że tak naprawdę segregowaniem mało kto się przejmuje, a to musi wiązać się ze sporymi kosztami. Te koszty muszą być przeniesione na społeczeństwo. Stąd pomysł Lume Label na pomoc w segregacji odpadów już u źródła. Firma koncentruje swoje działania głównie na tworzywach sztucznych, bo na nie stosunkowo łatwo znaleźć jest obecnie nabywcę. Głównym problemem zdiagnozowanym przez Lume Label jest jest rosnąca produkcja opakowań, a wraz z nią, z roku na rok rosnący tonaż odpadów z tworzyw sztucznych. Jest to zagrożenie zarówno dla środowiska naturalnego jak i ludzi. Celem Lume Label jest zwrócenie tworzyw z powrotem do obiegu i ich ponowne użycie.
- Jesteśmy młodą spółką technologiczną, składającą się z chemików i przedsiębiorców, a naszą misją jest zrewolucjonizowanie branży zarządzania odpadami - mówią o sobie trzy energiczne kobiety.
W trójce przedsiębiorczych kobiet jest tomaszowianka, absolwentka II Liceum im. Stefana Żeromskiego, Barbara Podpora, która dołączyła do zespołu profesor Joanny Ortyl z Politechniki Krakowskiej razem z Agatą Wiencierz (chemik, Politechnika Wrocławska, bierze udział w projektach badawczych finansowanych przez NCBR). Trójka pań uczestniczyła w ostatniej, skoncentrowanej na climate tech, edycji Szkoły Pionierów PFR. Tam też postanowiły stworzyć swój wspólny biznes. Oprócz wyróżnienia, które Lume Label zdobyło podczas Gali Finałowej 4. edycji Szkoły Pionierów PFR, projekt ten również został zakwalifikowany do finału EIT Jumstarter przy Europejskim Instytucie Innowacji i Technologii oraz został laureatem nagrody „Start-up pozytywnego wpływu” przyznawanej przez Kozminski Business Hub.
Szkoła Pionierów to projekt, realizowany przez Polski Fundusz Rozwoju przy współpracy z Allegro. Program skierowany do początkujących przedsiębiorców, naukowców i pasjonatów technologicznych oraz wszystkich tych, którzy chcą zmienić ścieżkę swojej kariery. Umożliwia zbudowanie innowacyjnego start-upu, z myślą o jego rozwoju na rynku międzynarodowym. Daje unikatowy dostęp do wiedzy polskich i zagranicznych ekspertów z firm technologicznych, instytucji i doświadczonych start-upów. W wyniku analizy nadesłanych aplikacji eksperci PFR wyłonili 50 uczestników i uczestniczek z całej Polski. Wśród nich wspólniczki Lume Label. - Po zakwalifikowaniu się do programu, odbyliśmy trzy-tygodniowe zajęcia warsztatowe. Ich celem było między innymi lepsze poznanie siebie nawzajem i dobranie się w zespoły. Połączono różnych ludzi, którzy mieli tworzyć innowacje. Skojarzono naukowców, przedsiębiorców i informatyków. Zgodnie z tym, że była to tak zwana "zielona edycja", mieliśmy rozwijać idee związane z ochroną środowiska - opowiada nam Barbara Podpora.
Stąd pomysł stworzenia mobilnych sortomatów dla przestrzeni miejskich, galerii handlowych, stacji benzynowych, dworców i lotnisk, ale być może także szkół i innych instytucji. Umożliwia on sortowanie odpadów na 7 frakcji na miejscu ich wytwarzania, zapewnia mniejsze opłaty za wywóz odpadów dzięki zmniejszeniu ich objętości, automatycznie rozdziela śmieci plastikowe na frakcje PET, PP, LDPE, HDPE co umożliwia ich dalszą sprzedaż do recyklerów, a więc zysk. Mobilne urządzenia rozpoznają materiał odpadu dzięki nowatorskiemu i zminiaturyzowanemu systemowi a następnie kierują go do jednej z komór, w których jest prasowany.
-Ze wsparciem środków unijnych, jak i Krajowego Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu, którego jesteśmy członkiniami, mamy nadzieję, że w niedługim czasie pozyskamy inwestorów i rozpoczniemy masową produkcję sortomatów. Później wwszyscy będziemy mogli korzystać z urządzeń, które same posegregują za nas odpady i dzięki temu zamkniemy obieg tworzyw i wpłyniemy na poprawę środowiska naturalnego – podsumowuje tomaszowianka.
*****
Jeśli realizujecie jakiś ciekawy projekt, prowadzicie nietypowy biznes, fundację lub stowarzyszenie, napiszcie do nas. Chętnie opiszemy to, co robicie
Napisz komentarz
Komentarze