Naukowcy z Saint Joseph Hospital - Chicago z kolegami z Chin, na podstawie obszernej analizy badań potwierdzili wpływ opartych na mRNA szczepień przeciwko COVID-19 na ryzyko zaburzeń pracy serca u osób przed 40. rokiem życia.
„Nasze badanie analizuje dane w celu identyfikacji osób, które mogą być bardziej zagrożone zapaleniem mięśnia sercowego lub osierdzia po szczepieniu przeciw COVID-19 i potwierdza rzadkie przypadki niepożądanych reakcji u dorosłych poniżej 40. roku życia” - informuje dr Chenyu Sun, główny autor badania opisanego na łamach „American Journal of Preventive Medicine”.
W porównaniu do osób nieszczepionych ryzyko wystąpienia któregoś z zaburzeń wzrastało o 33 proc. po pierwszej dawce i było prawie trzykrotnie wyższe po drugiej dawce, w porównaniu do braku szczepienia. Wzrost ryzyka szczególnie dotyczył zapalenia mięśnia sercowego.
Jak wyjaśniają badacze, zapalenie mięśnia sercowego może się objawiać bólem w klatce piersiowej, gorączką, zastoinową niewydolnością serca lub arytmią. Może prowadzić do śmierci. Zapalenie osierdzia zwykle powoduje silny ból w klatce piersiowej - za mostkiem.
Oba schorzenia, jak się uważa, wynikają w tym przypadku z autozapaleń związanych z reakcją układu odpornościowego na wirusa.
Mimo nowych informacji badacze większości osób zalecają szczepienia.
„Jeśli zapalenie mięśnia sercowego lub osierdzia rozwinie się po szczepieniu przeciw COVID-19, objawy są zwykle mniej poważne i w dużej mierze ustępują, w porównaniu do innych przypadków. Jako klinicysta, zdecydowanie zalecam przyjęcie szczepienia przeciw COVID-19, jeśli nie ma wyraźnych przeciwwskazań, takich jak znane uczulenia. Należy uważnie rozważyć korzyści i ryzyko, aby jak najwłaściwiej postąpić z pacjentami z grup ryzyka” - podkreśla dr Sun.
Naukowcy przypominają, że doniesienia o wspomnianych rzadkich lecz groźnych powikłaniach powodowały zamieszanie zarówno wśród opinii publicznej, jak i lekarzy.
„Dzięki sprawdzeniu związków między szczepieniem przeciw COVID-19 i zapaleniem mięśnia sercowego lub osierdzia z pomocą systematycznego przeglądu i metaanalizy dostępnych badań, mamy nadzieję, że wyjaśnimy kwestię ryzyka oraz pomożemy lekarzom i osobom decyzyjnym w kwestiach zdrowia publicznego w opracowaniu bezpieczniejszej strategii szczepień w grupach ryzyka” - mówi dr Linya Feng z chińskiego Anhui Medical University.
„Szczepienia to jeden z najważniejszych sposobów, jakimi dysponujemy, na walkę z COVID-19. Wprowadzić można różne strategie z różnymi dawkami i typami szczepień, tak aby najlepiej pasowały do danej populacji” - dodaje.
Dokładny mechanizm wpływu szczepień na ryzyko opisanych zaburzeń nie jest dobrze poznany.
W swoim projekcie naukowcy przejrzeli tysiąc badań, z których, w czasie rygorystycznej selekcji wybrali 11 najlepszych, z udziałem aż 58 mln osób. Osiem z nich porównywało ryzyko zachorowań przed i po szczepieniu, a trzy sprawdzały wpływ różnych dawek.
Więcej informacji:
https://www.ajpmonline.org/article/S0749-3797(22)00453-6/fulltext (PAP)
Napisz komentarz
Komentarze