Dlaczego dysk pozostaje niewidoczny dla komputera?
Trudno wskazać jednoznacznie przyczynę, dlaczego komputer nie widzi konkretnego dysku. Powód tkwić może w tak prozaicznej kwestii, jak przypadkowe wypięcie się kabla zasilającego lub (szczególnie w przypadku dysku wewnętrznego) kabla, który łączy dysk z płytą główną. Może być to też kwestia uszkodzenia samego dysku. Może również chodzić o brak odpowiedniej konserwacji niektórych elementów w komputerze jak np. niewystarczające spełnianie funkcji przez pastę termoprzewodzącą. Może być to wreszcie sprawa awarii, spowodowanej wieloma czynnikami — od uszkodzeń mechanicznych, przez zwarcie.
Niezależnie od przyczyny, efekt jest ten sam, a więc nie można dostać się do zawartości naszego nośnika, który pozostaje dla systemu komputerowego w ukryciu.
Pomoc serwisanta
Oczywiste jest, że najrozsądniejsza opcja to skorzystanie z autoryzowanego serwisu, który sprawdzi sprzęt. Samodzielne działania, szczególnie jeśli nie ma się doświadczenia w kwestii naprawy elementów elektroniczno-informatycznych, mogą przysporzyć dodatkowych problemów. Warto wezwać fachowca, który prawdopodobnie najpierw sprawdzi BIOS, upewniając się, czy dysk działa i czy brak widoczności nośnika nie jest związany np. z nieprawidłowym jego podłączeniem. Może też sprawdzić, czy dysk nie wymaga stworzenia dodatkowych partycji bądź rozszerzenia tych, które już istnieją. Jeśli jednak problem leży po stronie dysku, który okazałby się uszkodzony, można próbować go naprawić, ale jest też prawdopodobne, że trzeba będzie go wymienić. Dysk bowiem, tak jak każdy sprzęt, ulega zużyciu. Być może jego żywotność dobiegła końca.
Potrzebna zawartość dysku — co zrobić?
Naprawienie sprzętu i usunięcie przyczyny, przez którą komputer nie widzi naszego nośnika danych, czy nawet wymiana dysku na nowy, to jedno. Drugie natomiast to odzyskanie zawartości nośnika, do której aż do czasu jego naprawienia wciąż nie mamy dostępu. Jak radzić sobie z brakiem widoczności dysku i brakiem kopii zapasowej? Jeżeli dokumenty zawarte na niewidocznym dla sprzętu nośniku są dla nas sprawą priorytetową, najlepiej jest dostarczyć dysk do firmy, w której ofercie znajduje się profesjonalne odzyskiwanie danych. Pracownicy wyspecjalizowani są właśnie w tym, aby odzyskiwać dokumenty, zdjęcia czy multimedia, które z jakiegoś powodu nie mogą być odczytane przez komputer czy inny sprzęt. Jeżeli odzyskiwanie plików powiedzie się, nie musimy nawet naprawiać uszkodzonego dysku, zdecydowanie lepiej jest kupić zupełnie nowy, nieawaryjny i umieścić na nim odzyskane dane.
Czy odzyskiwanie danych jest bezpieczne?
Działania, prowadzące do tego, że odzyskamy cenne dla nas dane są w pełni bezpieczne, o ile przebiegać będą pod nadzorem specjalistów i w odpowiednich do tego warunkach. Dysk powinien trafić do laboratorium odzyskiwania danych, wyposażonego w specjalne komory laminarne, pozwalające na otwarcie nośników danych w warunkach sterylnych. Przykładem stworzenia doskonałych warunków do odzyskiwania plików może być Datalab.pl, firma z doświadczeniem, które zbierane było przez nią przez ponad dwie dekady działalności. Aby specjaliści ci odzyskali dane z nośnika, trzeba dostarczyć go do siedziby na jeden z trzech sposobów; osobiście, udając się z nośnikiem do siedziby w Poznaniu lub oddziału w Warszawie, dostarczając nośnik do jednego z punktów partnerskich Komputronik lub korzystając z bezpłatnej usługi Zamów kuriera. Co ważne, fachowcy na bieżąco raportują co dzieje się z naszym sprzętem i jaki jest postęp w odzyskiwaniu danych.
Na koniec warto jeszcze dodać, że aby uniknąć w przyszłości szukania rozwiązań w sytuacji uszkodzonego dysku i braku dostępności do plików, warto jest posiadać kopie zapasowe ważnych danych. Kopiowanie aktualnych wersji plików warto jest przeprowadzać cyklicznie. Absolutnym minimum jest posiadanie chociaż jednej kopii, ale optymalnie jest wykreowanie ich więcej i to na wielu różnych rodzajach nośników (czyli przykładowo: na dysku, pendrivie, płycie i w chmurze).
Napisz komentarz
Komentarze