Kto wypłaci odszkodowanie dla pasażera?
Dochodzenie odszkodowania jest możliwe tylko, gdy ustalimy osobę na której ciąży obowiązek wypłaty należnych środków pieniężnych. Co do zasady odpowiedzialność za szkody, jakie ponosi pasażer spoczywa na właścicielu pojazdu, gdyż to w ramach jego polisy OC wypłacane są świadczenia. Należy zaznaczyć, że gdy w wypadku uczestniczył inny pojazd i to z jego winy doszło do zdarzenia pasażer jest zobowiązany wystąpić o należne świadczenia do ubezpieczyciela sprawcy. Jeśli winny zdarzenia nie posiada ważnej polisy ubezpieczeniowej wypłatą świadczeń zajmie się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Jakie świadczenia są należne poszkodowanemu pasażerowi?
Katalog roszczeń odszkodowawczych należnych poszkodowanemu pasażerowi jest bardzo szeroki i obejmuje:
- zadośćuczynienie za doznaną krzywdę
- zwrot wszelkich poniesionych kosztów w związku z wypadkiem (np. koszt leczenia, zakupu leków, rehabilitacji, transportu)
- renta
- wyrównanie z tytułu utraconego dochodu
Pasażer chcący dochodzić roszczeń musi samodzielnie lub z pomocą doświadczonej kancelarii odszkodowawczej wystąpić do właściwego ubezpieczyciela z wnioskiem odszkodowawczym. W dokumencie tym należy zawrzeć dokładny opis wypadku, doznanych obrażeń, przebiegu leczenia i wpływu zdarzenia na życie i zdrowie poszkodowanego. Dodatkowo należy wskazać o jakie świadczenia się ubiegamy i w jakich kwotach. Do wniosku dołączamy wszelkie zgromadzone dokumenty w sprawie. Poszkodowany pasażer powinien podejść do redagowania wniosku w sposób bardzo odpowiedzialny, gdyż Towarzystwa Ubezpieczeniowe nagminnie zaniżają wypłacane środki odszkodowawcze. Jeśli nie posiadamy wiedzy prawnej, nie potrafimy negocjować korzystniej jest oddać sprawę w ręce rzetelnej kancelarii odszkodowawczej np. CODEX. Jak pokazują statystyki specjaliści uzyskują nawet o 60% wyższe świadczenia.
Jak długo ubezpieczyciel rozpatruje wniosek odszkodowawczy?
Zakład ubezpieczeń ma obowiązek w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku rozpatrzyć sprawę. Poszkodowany po otrzymaniu decyzji ma prawo do złożenia odwołania w terminie 14 dni, jeśli nie zgadza się z zawartymi w niej postanowieniami.
Napisz komentarz
Komentarze