Zerwać z siermiężną przeszłością
Za początek przełomu w Polsce należy uznać czasy istnego boomu na okna PVC w drugiej połowie minionego stulecia, kiedy okna plastikowe szturmem podbiły rynek budowlany.
- Ograniczenia technologiczne w produkcji sprawiały jednak, że niemal nie było mowy o jakiejkolwiek różnorodności – mówi Dawid Mickiewicz, ekspert OknoPlus. – Dostępny był właściwie tylko podstawowy wymiar stolarki, czyli półtora na półtora metra, a co się tyczy barwy ram – cóż, w większości były białe. Za absolutny symbol luksusu i wręcz ekstrawagancję uważano kolor złotego dębu lub mahoniu – dodaje.
Co więcej, gigantyczne zapotrzebowanie na nowy typ okien spowodowało, że stały się one narzędziem szybkich i niemałych zysków, co, dla odmiany, zaowocowało powstawaniem licznych firm stawiających na ilość oraz minimalne koszty produkcji, na czym musiała ucierpieć jakość. Efekt? Uciążliwe w codziennym użytkowaniu, bo często wypaczające się pod wpływem wilgoci i zmiennej temperatury profile okienne, z ramami których biel szybko stawała się pieśnią przeszłości, przechodząc w szpetne, nierówne odcienie koloru żółtego. Taki obraz okien plastikowych pokutował w ludzkiej świadomości przez długie lata. Na szczęście czasy się zmieniły, a w biznesie pozostali już właściwie tylko solidni producenci, co gwarantuje solidność wyrobów idącą w parze z doskonałymi parametrami technicznymi. Do tego należy dodać nieskończone na dobrą sprawę możliwości pod względem designu, umożliwiające dopasowanie stolarki okiennej do nawet najbardziej wymagających projektów.
Plastikowa fantazja
Dobierając okna do konkretnej koncepcji architektonicznej nie jesteśmy już skazani na schematyczną powtarzalność. Wręcz przeciwnie, to właśnie stolarka okienna może być absolutnym i unikatowym wyróżnikiem naszego domu. Współczesne okna plastikowe od ich protoplastów sprzed lat oddziela istna przepaść technologiczna i wzornicza.
- Współczesne okno PVC można bez zbędnej przesady nazwać uniwersalnym wielozadaniowcem. Czy będzie to niewielkich rozmiarów stałe, nieotwieralne okienko w pomieszczeniu gospodarczym, czy też imponujące wielkością całościenne przeszklenie łączące dom z ogrodem – każde gwarantuje długie lata bezproblemowego użytkowania, pełne bezpieczeństwo oraz mającą niebagatelny wpływ na koszt eksploatacji budynku energooszczędność – podkreśla Dawid Mickiewicz.
Plastikowa stolarka okienna stała się perfekcyjnym tworzywem do kreacji nowoczesnych, niesztampowych rozwiązań architektonicznych. Wklejane statycznie na sucho (przy użyciu technologii STV) pakiety szybowe umożliwiają stosowanie kształtów odmiennych od klasycznych, a zatem nie będzie najmniejszego problemu z łukami, trójkątami czy rombami.
Szlachetne aluminium
O realizacji takich pomysłów do niedawna można było tylko pomarzyć w przypadku okien aluminiowych, bowiem statyczne wklejanie na sucho było ograniczone do okien PVC. Wszystko zmieniła opracowana przez OknoPlus technologia DSB.
- Długie miesiące ogromnego wysiłku naszych pracowników przyniosły rewolucyjny wręcz efekt w postaci transferu technologii STV także do profili aluminiowych. Double Static Base podnosząc statykę okna pozwala na tworzenie przeszkleń, które będą imponowały zarówno kształtem, jak i niespotykanymi wcześniej rozmiarami, przy zachowaniu wszystkich walorów konstrukcji aluminiowych – zaznacza Dawid Mickiewicz, OknoPlus.
Podwyższenie statyki daje szansę na zmniejszenie ilości aluminium w ramach, a niskie złożenia oznaczają więcej szyby, co w konsekwencji przynosi rewelacyjne współczynniki przenikania światła, a do tego większą odporność na wiatr i wodoszczelność także w przypadku okien w formacie XXL.
Znakomite parametry
Rezultat wizualny to jedno, ale obecnie projektując nowy dom czy też modernizując już istniejący należy zainteresować się istotnymi parametrami stolarki okiennej, która musi spełniać wymogi zawarte w przepisach prawa. Kluczowy jest tu współczynnik przenikania ciepła, ale równie ważne są wskaźniki przepuszczalności światła i promieni słonecznych. Producenci zmierzają ku minimalizacji tego pierwszego, powiększając dwa kolejne. Dzięki temu okna pozwalają ograniczyć straty cieplne, jednocześnie w naturalny sposób doświetlając i dogrzewając wnętrza – a to skutkuje redukcją wydatków na utrzymanie domu.
***
Okna już dawno przestały być jedynie zwykłym zabezpieczeniem otworów w ścianach. Są pełnoprawnym, a nawet jednym z najważniejszych elementów architektonicznych, co więcej – czynnikiem, który w dużej mierze decyduje o charakterze budynku, podnosząc przy tym jego walory użytkowe i energooszczędność, oraz – co przecież równie w tym wszystkim istotne – zapewniając efekt WOW!
Napisz komentarz
Komentarze