Przedstawiona została prezentacja multimedialna, dzięki której uczestnicy spotkania zapoznali się z historią Związku Strzeleckiego, poznali sylwetki bohaterów związanych z tomaszowskim Związkiem: Stefana Karaszewskiego, o którego bohaterskiej śmierci opowiedział jego kuzyn zaproszony na spotkanie. Druga ważna postać związana z organizacją działającą w naszym mieście, to major Rudolf Majewski ps. Leśniak - patron tomaszowskiego Związku.
Związek Strzelecki „Strzelec” - Organizacja Społeczno-Wychowawcza jest patriotycznym stowarzyszeniem, które kontynuuje tradycje istniejącego w okresie międzywojennym Związku Strzeleckiego, założonego przez marszałka Józefa Piłsudskiego w 1910 roku we Lwowie. Przed I Wojną Światową organizacja liczyła ok. 10 tysięcy członków, a w 1939 roku już ok. 500 tysięcy. Po II wojnie działalność Związku została zakazana. Dopiero w 1993 roku w wyniku przemian ustrojowych działalność została wznowiona.
Obecnie celem działalności Związku jest szkolenie młodzieży przygotowujące jej do służby w Wojsku Polskim i innych służbach mundurowych: Policji, Straży Pożarnej, czy Straży Granicznej. Komenda Główna organizacji znajduje się w Nowym Sączu. Związek podzielony jest na cztery okręgi strzeleckie. Tomaszów Mazowiecki należy do I Centralnego Okręgu Strzeleckiego z siedzibą w Grajewie. Tomaszowska jednostka współpracuje z wieloma instytucjami, szkołami i stowarzyszeniami. Jednym z ważniejszych jest Towarzystwo Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego, które było współorganizatorem wtorkowego spotkania.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa, na której znalazły się archiwalne fotografie i dokumenty związane z historią i działalnością „Strzelca”.
Obecnie organizacja liczy ok. 40 członków, którzy spotykają się w każdą sobotę o godzinie 9.00 w siedzibie przy ulicy Farbiarskiej 20. Już niedługo, 13 sierpnia, w Skansenie Rzeki Pilicy odbędzie się Piknik Militarny, na który organizatorzy serdecznie zapraszają. Będzie można od strony praktycznej poznać działalność Związku Strzeleckiego.
Napisz komentarz
Komentarze