Stomatologia estetyczna – dla pięknego uśmiechu
Stomatologia jest dziedziną medycyny zajmującą się uzębieniem, zdrowiem szczęki oraz żuchwy. W jej ramach wyodrębniona została stomatologia estetyczna, która – jak sama nazwa wskazuje – zajmuje się estetyką uśmiechu, czyli poprawą ustawienia zębów, korekcją ich kształtu oraz koloru i wypukłości. Stomatologia estetyczna jest interdyscyplinarnym działem stomatologii, ponieważ wykorzystuje wiedzę i narzędzia zaliczane do:
- stomatologii zachowawczej,
- ortodoncji,
- protetyki,
- implantologii.
Efektem leczenia podejmowanego przez lekarza specjalizującego się w stomatologii estetycznej jest piękne uzębienie, które można uzyskać przy zastosowaniu różnych zabiegów. Jakich? Które będą miały zastosowanie w przypadku krzywych zębów, a które przy występowaniu zębów przebarwionych?
Zabiegi przeprowadzane w gabinetach stomatologi estetycznej
Stomatolog, specjalizujący się w stomatologi estetycznej, podejmuje zabiegi, które zmierzają do poprawy estetyki uzębienia pacjentów. Może zalecić wykonanie wielu różnych działań. Wśród możliwych do wykonania zabiegów wymienić można:
- wybielanie zębów – zewnętrzne i wewnętrzne,
- wykonanie koron,
- wykonanie licówek,
- wykonanie nakładek porcelanowych.
Wszystko zależy od potrzeb pacjenta, stanu uzębienia, jak i kwestii finansowych, jakim może on podołać w związku z leczeniem stomatologicznym tego rodzaju.
Wybielanie zębów
Taki zabieg warto przeprowadzić, gdy pacjent naturalnie nie ma idealnie białych zębów lub przy występowaniu przebarwień po lekach, np. wziewnych sterydach. Nie mogąc ich usunąć przy użyciu konwencjonalnych działań, np. przez czyszczenie, trzeba wybrać metodę profesjonalną.
Pacjenci decydują się na wybielanie po leczeniu endodontycznym, czyli kanałowym. Stosuje się wówczas wybielanie wewnętrzne. Zęby, które pociemniały po leczeniu kanałowym, są poddawane zabiegowi, który polega na zaaplikowaniu żelu wybielającego do ich wnętrza. Następnie nakładany jest szczelny opatrunek, a zabieg trzeba powtarzać regularnie przez kilka dni, minimum dwukrotnie, do uzyskania pożądanego koloru. Na koniec ząb zamykany jest z użyciem ostatecznego wypełnienia z materiału kompozytowego.
Wybielanie zewnętrzne ma szersze zastosowanie. Wykorzystuje się je do zębów naturalnych, a cała procedura polega na aplikacji żelu wybielającego na szkliwo. Stomatolog może do tego celu wykorzystać produkt o wyższym stężeniu substancji wybielających lub zastosować aktywację specjalną lampą lub laserem.
Uzupełnienia w postaci nakładek, licówek i koron
Estetycznym i trwały wypełnieniem mogą być licówki, korony i mosty, wykonane z kompozytu lub porcelany czy ceramiki. Można w ten sposób usunąć przerwę pomiędzy jedynkami, skorygować wygląd zębów czy ich kolor. Nakładki są natomiast najbardziej estetyczną formą wypełnienia wklejaną na stałe, w jednym kawałku. W ten sposób uzupełnia się stare lub złamane części zęba, ale jednocześnie wzmacnia się pozostałą. Nakładki stosowane w stomatologii estetycznej mogą być używane przy urazach zębów oraz rozległych ubytkach próchnicowych. Pozwalają na odbudowanie zębów i dają duże możliwości dopasowania do naturalnych zębów pacjenta.
Przygotowanie do zabiegu stomatologicznego estetycznego
Każdy zabieg estetyczny w stomatologii powinien być poprzedzony wizytą u dentysty, który wykluczy możliwe przeciwwskazania do przeprowadzenia niektórych działań. Specjalista oceni, jakie są potrzeby pacjenta i możliwości realizacji zabiegów estetycznych. Wykona szczegółową diagnostykę i zinterpretuje wyniki badań. Dopiero na podstawie konsultacji ze stomatologiem można zdecydować o ostatecznym kształcie planu leczenia pacjenta.
Napisz komentarz
Komentarze