- Inhalator pozwala w bezpośredni sposób podać lek do dróg oddechowych. Substancje czynne mogą wykazywać działanie rozkurczające lub przeciwzapalne. Wspomaga to leczenie chorób przewlekłych, przeziębienia, zapalenia zatok, astmy, chorób alergicznych czy mukowiscydozy - wyjaśnia Milena Goworek, farmaceutka z TSM, podkreślając równocześnie, że inhalator dla dorosłych i dla dzieci to przydatne urządzenie, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy łatwo o infekcje.
W aptekach i sklepach z zaopatrzeniem medycznym dostępnych jest kilka rodzajów inhalatorów. Część z nich dedykowanych jest najmłodszym pacjentom. Mamy w do wyboru inhalator siateczkowy (membranowy), który działa na zasadzie przepychania leku w postaci płynnej przez mikrometrowe otworki za pomocą wibrującej membrany, co prowadzi do zamienienia cieczy w aerozol, który cechuje się bardzo precyzyjnym rozmiarem pojedynczych kropelek. Urządzenie jest najnowocześniejszym typem inhalatora wyróżniającego się wydajnością oraz precyzyjnością. Za jego pomocą można w pełni wykorzystać zaaplikowaną do środka dawkę leku.
Inhalatory pneumatyczne znajdują zastosowanie do podawania wszystkich postaci leku. Warto jednak wspomnieć, iż część tego rodzaju urządzeń nie ma możliwości zastosowania dla pacjentów z mukowiscydozą. Popularnym urządzeniem jest inhalator ultradźwiękowy, w którym płynne lekarstwo zostaje zamienione w aerozol dzięki falom ultradźwiękowym. Brak kompresora sprawia, że urządzenia takie nie są głośne. Z inhalatora można korzystać bez obaw o obudzenie dziecka podczas snu.
Inhalator ciśnieniowy z dozownikiem jest potocznie nazywany fajką. W jego skład wchodzi pojemnik pod ciśnieniem, który zawiera lek oraz gaz. Nie jest to polecany inhalator dla dzieci ze względu na trudność w obsłudze – koordynacji wdechu z fazą uwolnienia leku. Inhalator proszkowy zaprojektowany jest do inhalacji określonych substancji leczniczych. Zawiera suchą substancję leczniczą zazwyczaj w formie kapsułki.
- Po nebulizator warto sięgnąć zwłaszcza w przypadku choroby o ciężkim przebiegu. Stosowanie tego rodzaju urządzenia sprawdza się u dzieci, które mogą mieć trudności w obsłudze inhalatora ciśnieniowego lub proszkowego. Działanie nebulizatora polega na wprowadzeniu do zbiorniczka soli fizjologicznej (około 3-4 ml). Następnie należy dodać adekwatną dawkę leku i połączyć urządzenie z kompresorem oraz maseczką - wyjaśnia farmaceutka.
Nebulizacje można prowadzić w pozycji siedzącej lub leżącej, ale trzeba pamiętać, aby nałożyć maseczkę w taki sposób, by przylegała ściśle do twarzy. Ponadto po zakończonej inhalacji lekiem zaleca się płukanie ust.
Jakie są różnice między inhalatorem a nebulizatorem? Ich funkcje są zbliżone. Mają generować leczniczy aerozol. Tych dwóch pojęć nie można jednak używać zamiennie. Nebulizator jest szczególnym rodzajem inhalatora. Używając inhalatora, substancja lecznicza dostaje się do płuc poprzez czynny wdech chorego. Natomiast nebulizator pozwala na przekształcenie płynnego leku do aerozolu, który jest wdychany przez pacjenta.
By wybrać odpowiedni inhalator bądź nebulizator dla dzieci lub dorosłych, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Należą do nich: poziom głośności; czas trwania inhalacji; rozmiar emitowanych cząsteczek; rodzaj zasilania; możliwość wymiany maseczki lub ustnika; czas przepływu (najlepiej, jeśli jest wyższy); możliwość czyszczenia konkretnych części inhalatora.
- Warto pamiętać, że wielkość cząsteczki w powstającym aerozolu ma istotny wpływ na skuteczne dotarcie substancji leczniczej do konkretnego odcinka układu oddechowego. Zatem mniejsze cząsteczki charakteryzują się większą tendencją do osiadania w dolnych partiach dróg oddechowych (oskrzelach, pęcherzykach płucnych). Z kolei większe cząsteczki są w stanie dotrzeć do górnych dróg oddechowych (nosa, krtani, gardła) - zwraca uwagę farmaceutka z punktu zaopatrzenia medycznego przy ul. Słowackiego 4
Napisz komentarz
Komentarze