Analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego w Tygodniu Gospodarczym PIE, powołując się na dane z grudniowej edycji Miesięcznego Indeksu Koniunktury (opracowanego przez PIE i Bank Gospodarstwa Krajowego) wskazali, że wśród przedsiębiorców utrzymują się pesymistyczne przewidywania dot. cen energii: 81 proc. firm (ankietowanych w grudniu br.) zakłada, że w 2024 r. wzrosną ceny nośników energii.
Przypomniano, że w styczniu br. 87 proc. pytanych firm spodziewało się wzrostu cen nośników energii w 2023 r.
Eksperci przekazali, że 57 proc. przedsiębiorców uważa, że w 2024 r. inflacja wzrośnie, 19 proc. nie ma na ten temat zdania, a 24 proc. twierdzi, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych nie wzrośnie. W styczniu br. odsetek firm twierdzących, że inflacja w 2023 r. będzie wyższa, wynosił 80 proc.
Polski Instytut Ekonomiczny dodał, że 39 proc. respondentów zgadza się ze stwierdzeniem, iż w przyszłym roku wzrosną stopy procentowe, a przeciwnego zdania jest 36 proc. Przypomniano, że w styczniu 2023 r. wzrostu stóp procentowych spodziewało się 64 proc. badanych.
W ocenie PIE, w 2023 r. ustabilizowały się przewidywania przedsiębiorców dotyczące wzrostu bezrobocia. W styczniu br. wzrostu bezrobocia w 2023 r. spodziewało się 64 proc. firm. Z kolei w grudniu 2023 r. takiego scenariusza w 2024 r. spodziewa się 37 proc. przedsiębiorstw. "Przez cały 2023 r. w Polsce obserwowaliśmy bardzo niski poziom bezrobocia i mimo dużej niepewności gospodarczej, rosnących kosztów pracowniczych i wysokiej inflacji rynek pracy w Polsce jest stabilny" – zaznaczyli analitycy PIE.
Jak dodali, najbardziej pesymistycznie przedsiębiorcy widzą przyszłość wojny w Ukrainie. 57 proc. respondentów nie spodziewa się końca konfliktu zbrojnego w nadchodzącym roku; 10 proc. jest przeciwnego zdania. Z kolei w styczniu 2023 r. wizję końca wojny podzielało 24 proc. firm.
Miesięczny Indeks Koniunktury służy do badania nastrojów gospodarczych przedsiębiorstw w Polsce. MIK powstaje co miesiąc na podstawie pomiarów dokonanych w siedmiu obszarach działalności przedsiębiorstw. Poziomy liczbowe MIK są obliczane na podstawie wyników badań ankietowych przeprowadzanych na reprezentatywnej próbie 500 przedsiębiorstw.
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny.(PAP)
Napisz komentarz
Komentarze