Kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych;
- Lekarze;
- Magazynierzy;
- Nauczyciele praktycznej nauki zawodu;
- Nauczyciele przedmiotów zawodowych;
- Nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych;
- Operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych;
- Operatorzy maszyn włókienniczych;
- Pedagodzy;
- Pielęgniarki i położne;
- Pracownicy ds. rachunkowości i księgowości;
- Psycholodzy i psychoterapeuci.
Barometr zawodów to jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. Zawody deficytowe to takie, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej pracodawcom znaleźć kandydatów do pracy).
Zawody zrównoważone to te, w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców.
Zawody nadwyżkowe, w których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej osobom poszukującym pracy znaleźć zatrudnienie).
Barometr pokazuje zapotrzebowanie na zawody w każdym z powiatów w Polsce oraz na poziomie województw i kraju.
Wyniki badania można wykorzystać m.in. przy: planowaniu kariery zawodowej (wskazują w jakich zawodach warto się dokształcać, gdyż są najlepsze perspektywy na pracę), poszukiwaniu pracy w zawodzie (wskazują jak wygląda sytuacja w poszczególnych powiatach - gdzie może być łatwiej o pracę), sporządzaniu analiz rynku pracy (wskazują trendy w zakresie popytu i podaży pracy).
Ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2024 roku mogą być finansowane szkolenia z zakresu zawodów deficytowych!
Napisz komentarz
Komentarze