Ptaki w mieście to dzikie zwierzęta, które dobrze radzą sobie same, nawet w tak silnie przekształconym środowisku. Jednak w trudnych warunkach pogodowych, jak silny mróz i śnieg, wiele z nich ginie z głodu i zimna. Warto więc wspomagać naszych skrzydlatych przyjaciół w przetrwaniu tego trudnego okresu. Należy to robić z głową, aby im nie zaszkodzić.
Warto pamiętać jednak, że nie wolno karmić ptaków (ani innych zwierząt) resztkami ludzkiego pożywienia! Pieczywo, sól, przyprawy, konserwanty, psująca się żywność są dla zwierząt bardzo szkodliwe!
Ptaki wodne, jak łabędzie i kaczki, oraz krukowate (wrony, gawrony, kawki, sroki) możemy karmić ziarnami, płatkami owsianymi oraz gotowanymi warzywami, np. marchewką, burakami, kapustą, ziemniakami. Nie wrzucajmy pokarmu do wody, ale wysypmy go na brzegu rzeki czy stawu.
Ptaki mniejsze karmimy ziarnami, orzechami, owocami nadzianymi na gałązkę (jabłka, gruszki) oraz słoniną (niesoloną!). Możemy sięgnąć po gotowe kule, dzwonki i kolby dostępne w sklepach zoologicznych, ogrodniczych czy supermarketach, które wieszamy na dolnych gałęziach drzew w oddaleniu od pnia, aby drapieżniki nie miały dostępu do ptaków. Pokarm możemy wysypywać na odpowiednio wysoko usytuowanym parapecie, a najlepiej w karmniku.
Pamiętajmy o zachowaniu higieny w miejscach ptasich stołówek oraz o podawaniu codziennie świeżej, lekko ciepłej wody w płaskim naczyniu. Kiedy zaczniemy dokarmiać ptaki, musimy kontynuować to regularnie do końca zimy w tych samych miejscach i o tych samych porach, ponieważ przyzwyczajają się one mocno i zaprzestanie karmienia może zadecydować o ich przeżyciu.
Napisz komentarz
Komentarze