W 2020 roku do władz miasta trafiła petycja podpisana przez kilkuset mieszkańców Nagórzyc dotycząca budowy dwóch odcinków chodnika na ulicy Ludowej. Jego wykonanie obiecał jeszcze w kampanii wyborczej obiecał Prezydent Marcin Witko. - Mimo, że prace nad projektowaniem już trwały, postanowiliśmy, że i tak złożymy odpowiednie pisma władzom miasta, by gotowy projekt nie został odłożony w realizacji na kolejne lata. Takie przypadki są znane u nas w odniesieniu do dróg powiatowych. Na zimne więc należy czasami dmuchać - mówią radny powiatowy Mariusz Strzępek, Konrad Borowski oraz Piotr Maciejewski, mieszkaniec dzielnicy, którzy petycję przygotowali i promowali.
Mieszkańcy ulic Ludowej oraz Starowiejskiej i szeregu miejscowości położonych w sąsiedniej gminie wiejskiej Tomaszów od wielu lat zabiegali o budowę brakujących odcinków chodnika. Ma on ogromne znaczenie ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa dzieci, które tymi ulicami każdego dnia zmierzają do pobliskiego zespołu szkolno przedszkolnego, Do placówki uczęszcza ok. 250 dzieci. Co ciekawe szkoła mimo, że prowadzona przez gminę, położna jest w granicach administracyjnych miasta i przy miejskiej ulicy. Niestety ulica stanowi popularny skrót dla kierowców ciężarówek, którzy pędzą tędy od strony trasy S8.
Ostatecznie inwestycje udało się w ubiegłym roku doprowadzić do końca. Ku zadowoleniu mieszkańców dzielnicy powstał całkiem nowy chodnik. Pozostał jednak jeszcze jeden niezwykle ważny element. Jest nim bezpieczne przejście dla pieszych. Pod koniec 2022 do władz miasta trafiła kolejna petycja. Tym razem możemy wyczytać w niej o konieczności wykonania doświetlonego (najlepiej wyniesionego) przejścia dla dzieciaków. Istniejące jest nim jedynie z nazwy. Wielu pędzących tędy kierowców nawet go nie zauważa.
Wszystko wskazuje na to, że Prezydent Marcin Witko do prośby mieszkańców się przychyli. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku powstawanie przejście dla pieszych w nowym miejscu, wyposażone w pulsacyjne światło ostrzegawcze, wykonany zostanie także odcinek chodnika i pojawią się barierki zabezpieczające. Wczoraj i przedwczoraj pracownicy ZDiUM dokonali lustracji w terenie i szacowali potencjalne koszty wykonania inwestycji. Ich zdaniem mogą one wynieść ok. 100 tys. złotych. Być może zechce w nich partycypować w jakimś stopniu gmina wiejska, która jest organem prowadzącym dla szkoły. Tak czy inaczej będą potrzebne drobne korekty w budżecie miejskim.
Napisz komentarz
Komentarze