391 lat temu na Wawelu odbyła się koronacja Władysława IV na króla Polski.
161 lat temu podczas Powstania Styczniowego w Siemiatyczach odbyły się dwudniowe walki powstańców z wojskami rosyjskimi, zakończone sukcesem Rosjan i spaleniem przez nich miasteczka.
119 lat temu w Białobrzegach Franciszkańskich koło Krosna urodził się Władysław Gomułka, działacz komunistyczny; od 1943 r. przywódca PPR; w latach 1944-1949 wicepremier, minister Ziem Odzyskanych (1945-1949); współodpowiedzialny za wprowadzenie terroru w Polsce; w październiku 1956 r. stanął na czele PZPR; odpowiedzialny za brutalne stłumienie studenckich protestów w 1968 r. i antysemicką nagonkę; zwolennik interwencji Układu Warszawskiego w Czechosłowacji; w grudniu 1970 r. podjął decyzję o użyciu broni przeciw protestującym robotnikom; 20 grudnia 1970 r. odsunięty od władzy. Zmarł w 1982 r.
109 lat temu w Kosarzyskach w pow. nowosądeckim urodziła się Danuta Szaflarska, aktorka; wielką popularność zdobyła za sprawą ról w "Zakazanych piosenkach" i "Skarbie", komediach Leonarda Buczkowskiego; występowała m.in. w "Ludziach z pociągu" Kazimierza Kutza, serialu "Lalka" Ryszarda Bera, "Dolinie Issy" Tadeusza Konwickiego, "Korczaku" Andrzeja Wajdy, "Diabłach, diabłach" Doroty Kędzierzawskiej, "Pożegnaniu z Marią" Filipa Zylbera; w 2007 r. uznanie widzów i krytyki przyniosła jej kreacja w filmie "Pora umierać". Zmarła w 2017 r.
84 lata temu został zaprezentowany przez Niemców tzw. plan Pabsta, przewidujący zburzenie większości zabudowy Warszawy i utworzenie wokół centrum modelowego osiedla dla Niemców.
79 lat temu w Białymstoku urodził się Wiktor Osiatyński, prawnik, specjalista prawa konstytucyjnego oraz historii doktryn politycznych i prawnych, działacz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, pisarz i wykładowca. Zmarł w 2017 r.
77 lat temu, po sfałszowanych przez komunistów wyborach do Sejmu Ustawodawczego, Józef Cyrankiewicz objął stanowisko premiera i - z dwuletnią przerwą (w latach 1952-1954 był wicepremierem w rządzie Bolesława Bieruta) - sprawował je do grudnia 1970 r.
56 lat temu w Warszawie zapadł wyrok trzech lat więzienia dla Janusza Szpotańskiego, autora satyrycznej opery "Cisi i gęgacze, czyli bal u prezydenta", aresztowanego pod zarzutem "sporządzania i przekazywania w celu rozpowszechniania opracowań szkodliwych dla interesów państwa".
48 lat temu Urząd Rady Ministrów wydał rozporządzenie o możliwości tworzenia polskich przedstawicielstw firm zagranicznych z udziałem kapitału polonijnego.
35 lat temu w Warszawie w Pałacu Namiestnikowskim, będącym siedzibą Urzędu Rady Ministrów, rozpoczęły się obrady okrągłego stołu, które zapoczątkowały przemiany polityczne w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
34 lata temu we Wrocławiu została uruchomiona komercyjna stacja telewizyjna PTV Echo, pierwsza niepubliczna telewizja w krajach dawnego bloku komunistycznego.
# # #
Dzisiaj na posiedzeniu Rada Ministrów zajmie się nowelizacją ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). Zmiany w dokumencie spowodują, że zapisy na pierwsze świadczenia zaczną się od 1 lipca 2025 r..
Nowelizacja przewiduje zmianę terminu przeprowadzenia pierwszej kwalifikacji na dany poziom zabezpieczenia opieki onkologicznej KSO. Ma to pozwolić NFZ na dokładną weryfikację podmiotów wykonujących działalność leczniczą udzielających świadczeń opieki onkologicznej pod względem kryteriów warunkujących przynależność tych podmiotów do poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej KSO.
Ponadto regulacja zakłada przesunięcie terminów związanych z wdrażaniem poszczególnych elementów KSO, tj. terminu dotyczącego zapisów na pierwszorazowe świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie onkologii oraz terminu realizacji obowiązku nałożonego na podmioty wchodzące w skład KSO polegającego na przekazywaniu danych o sprawowanej opiece onkologicznej do systemu.
Nowelizacja przewiduje także zmiany terminu dotyczące podmiotów wykonujących działalność leczniczą niewchodzących w skład KSO.
Jak wskazano, nowelizacja ma umożliwić takie wdrożenie ustawy o KSO, które nie będzie zagrażało bezpieczeństwu zdrowotnemu pacjentów onkologicznych.
ak/
# # #
Dziś o godz. 10 rozpocznie się pierwsze posiedzenie komisji śledczej ds. afery wizowej. Komisja ma ustalić plan pracy, wnioski dowodowe i listę pierwszych świadków, którzy zostaną wezwani.
Wiceprzewodniczący komisji Marek Sowa (KO) zapowiedział, że KO będzie chciała wezwać na świadków m.in. ówczesne kierownictwo MSZ. Z kolei PiS wśród przesłuchiwanych widziałby Radosława Sikorskiego, kierującego MSZ obecnie i za rządów PO-PSL.
Komisja ma badać nadużycia, zaniedbania i zaniechania w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Polski, ustalić liczbę oraz tożsamość osób, które nielegalnie przekroczyły granicę RP lub wobec których zalegalizowano pobyt na terytorium RP w wyniku nadużyć, zaniedbań i zaniechań organów administracji rządowej lub innych podmiotów i osób podlegających kontroli Sejmu. Komisja ma ocenić umowy dotyczące pośrednictwa wizowego oraz działania podejmowane w związku z przygotowaniem umów pośrednictwa wizowego, ich zawarciem lub realizacją.
Zakres prac komisji ma objąć okres od 12 listopada 2019 r. do 20 listopada 2023 r.(PAP)
Napisz komentarz
Komentarze