Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 kwietnia 2025 19:42
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama dotacje dla firm
Reklama

Po sezonie równie ważne

Kilka miesięcy temu, grupa samorządowców z powiatu tomaszowskiego zwróciła się do Zarządu Województwa Łódzkiego z petycją o podjęcie zdecydowanych działań w sprawie poprawy jakości powietrza. Problem jest niezwykle istotny, a nasze miasto znajduje się w pierwszej dziesiątce zanieczyszczonych miast w Polsce. Przekraczamy wszelkie dopuszczalne normy. W okresie grzewczym nie da się oddychać a na ulicach coraz więcej osób widać z maskami antysmogowymi na twarzach.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

Z interpelacją w sprawie smogu pod koniec września zwrócił się do Zarządu Województwa, radny Arkadiusz Gajewski. Odpowiedź, jaką otrzymał podpisał marszałek Witold Stępień. Według władz regionu, Tomaszów Mazowiecki został objęty programem ochrony powietrza już w roku 2010. W programie wskazano cele wśród których znalazło się: rozwój scentralizowanych systemów ciepłowniczych i gazowych, uruchomianie odnawialnych źródeł ciepła, wycofywanie z użytkowania kotłów i pieców węglowych w złym stanie technicznym.

Reklama dotacje unijne dla firm

 

Kolejny program sejmik województwa łódzkiego uchwalił w 2013 roku. Tym razem celem była redukcja do dopuszczalnego poziomu emisji pyłów zawieszonych oraz a co za tym idzie zabójczego benzo(a)pirenu. Przyjęto też plan działań krótkoterminowych.  

 

 

Obecnie obowiązują dwie uchwały samorządu województwa dotyczące zanieczyszczenia powietrza. Wśród zadań, jakie przewidują znajdują się także działania kontrolne m.in. w stosunku do gospodarstw domowych w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami, w celu unikania ich spalania w przydomowych kotłowniach.  Jak to zrobić w praktyce żadne programy nie wyjaśniają.

 

Samorząd województwa przyznaje ponadto, że istotnym do ograniczenie tzw. niskiej emisji jest opracowanie i wdrażanie systemów zarządzania transportem, ruchem pojazdów w tym transportem zbiorowym. Jako niezwykle istotne wskazuje budowę miejskich obwodnic wyprowadzających nadmierny ruch pojazdów poza granice miast. Szczególnie z tym ostatnim w Tomaszowie mamy poważny problem. Każdego dnia przez miasto przejeżdżają setki  (jeśli nie tysiące) ciężarówek.

 

- Niestety w związku z niewystarczającym poziomem  realizacji działań określonych w programach ochrony powietrza, poprawa jakości powietrza następuje bardzo wolno - czytamy w odpowiedzi na zapytanie radnego Gajewskiego.

 

Zarząd województwa łódzkiego przygotowuje obecnie projekt uchwały wprowadzającej ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Wstępny projekt uchwały antysmogowej powstał w marcu. Zostanie ona oczywiście poddana konsultacjom społecznym.

 

- Regulacja musi obejmować zarówno kwestie techniczne związane z instalacjami do spalania paliw, ale również społeczne i finansowe. Muszą tu brać udział także przedstawiciele lokalnych samorządów. Nie da się tego zrobić bezkosztowo. Zarząd województwa zapewnił mnie jednak, że uchwała zostanie wprowadzona pod obrady nie później niż do końca tego roku. Całość procedur jest złożona i musi potrwać - wyjaśnia Arkadiusz Gajewski.

 

[reklama2]

 

Sama realizacja zapisów uchwały też ma zostać rozłożona w czasie. Jak dowiadujemy się z informacji urzędu marszałkowskiego, od 1 września 2018 roku ma zostać wprowadzony zakaz stosowania paliw, w których udział masowy węgla kamiennego lub brunatnego o uziarnieniu 0,1 mm wynosi powyżej 5 % oraz paliw zawierających biomasę o wilgotności powyżej 20%.

 

Od 1 stycznia 2020 roku wprowadzone zostaną ograniczenia w zakresie stosowania kotłów na paliwo stałe. Będą one musiały spełniać kryteria określone w dyrektywach UE. Kolejne ograniczenia wejdą w życie dwa lata później.

 

Problemy związane z zanieczyszczeniem powietrza leża także na sercu władzom Tomaszowa Mazowieckiego.  - Podejmujemy od dawna szereg działań by zastany stan rzeczy zmienić. Urząd Miasta od pierwszych dni bieżącej kadencji, jeszcze zanim rozpoczęła się medialna dyskusja, przystąpił do dynamicznego działania w tym zakresie. Wspólnie z prezesem Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej Błażejem Spychalskim odbyłem szereg spotkań w Polskiej Spółce Gazowniczej. Przystąpiliśmy do tworzenia odpowiednich projektów. ZGC zainwestowało w rozbudowę sieci ciepłowniczej, a zasadność tych działań potwierdził WFOŚiGW umarzając pożyczkę tomaszowskiej spółce na przyłączenie Areny Lodowej do sieci. ZGC od 2015 roku zainwestowało (i nadal inwestuje) ponad 10 mln zł netto, zarówno w rozwój sieci, likwidację lokalnych źródeł ciepła opalanych węglem, a także w nowoczesne systemy odpylania spalin oraz technologie ograniczające zużycie energii w całym zakładzie. Bierzemy udział w programach, które pomogą dofinansować mieszkańcom ekologiczne źródła ciepła. Szukamy również nowoczesnych rozwiązań, takich jak elektrofiltry. Działania takie jak np. małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, są bardzo pomocne w  staraniach o czyste powietrze. Zresztą Zarząd Wojewódzka Łódzkiego już nas wspiera. Dzięki przyznanym nam środkom unijnym w sezon zimowy, tak trudny dla powietrza, wjedziemy nowymi, ekologicznymi, hybrydowymi autobusami. I za to wsparcie bardzo dziękuję - mówi prezydent Marcin Witko, podkreślając, że  ma nadzieje, że pojawią się kolejne projekty, zarówno na szczeblu wojewódzkim jak i centralnym związane z wymianą kotłów.

 

Marcin Witko zapewnia, że będzie wykorzystywać każdą nową pojawiającą się możliwość działania na rzecz czystego powietrza. Trwają również zaawansowane prace dotyczące gazyfikacji Tomaszowa Mazowieckiego, zwłaszcza na osiedlach domów jednorodzinnych. Analizowane są też mocno rozwiązania związane z kogeneracyjnym źródłem energii, również pod kątem jak najmniejszej uciążliwości przyjętych rozwiązań dla mieszkańców. - Chcemy przystąpić w tym roku do programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na badawczy odwiert geotermalny, który NFOŚ finansuje w całości. Od otrzymanych wyników uzależnimy dalsze działania w tym zakresie. Problem poruszyłem również podczas posiedzeń Narodowej Rady Rozwoju przy okazji omawiania kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Zwróciłem uwagę, że można wprowadzić odpowiednie zapisy, które systemowo wymuszą konieczność projektowania ekologicznych źródeł ciepła ­- dodaje Prezydent


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ajdejano 20.05.2017 21:04
Do wpisu nr 11: jesteś - O.K. !!! Interesuje cię tylko TWOJA rodzina. Jeżeli piszesz, że "Nie interesuje mnie biadolenie, że ludzie nie mają kasy na wymianę i modernizacje. " , to jesteś dla minie zwykłym badziewiakiem Taki mały, tomaszowski cwaniaczek.

Reklama
Asocial 19.05.2017 09:50
Powinno się jak najszybciej zakazać sprzedaży i produkcji "kopciuchów". Tylko piece z podajnikami. Nie interesuje mnie biadolenie, że ludzie nie mają kasy na wymianę i modernizacje. Jeśli chodzi o zdrowie mojej rodziny to nie uznaje takich argumentów. Jak chcą zdechnąć na raka to mi to lotto ale niech nie trują reszty.

... 21.05.2017 10:43
Trzeba było pozostać w swojej wiosce, a nie sprowadzać się do Tomaszowa. Na wsi powietrze jest zdrowe i czyste, bo jej mieszkańcy okien w domach nie otwierają.

Ajdejano 16.05.2017 12:28
Do wpisu nr 8. Kolego: o jakim tzw. "monitoringu" piszesz ?! Ten nasz polski "monitoring" - to w rzeczywistości zwykły złom, zwykłe badziewie - bez żadnych certyfikatów i innych, potrzebnych papierów. To, co widzimy na oficjalnym internecie ( te mapy Polski z tym kółkami - zielonymi, żółtym, czerwonymi) - to lipa i badziewie !!! W Polsce są setki miast o zanieczyszczeniu większym niż w Tomaszowie. Ale - kto nie uwierzy tym "nieskazitelnym badaczom " zanieczyszczenia środowiska. Jak oni (i ich aparatura) są nieskazitelni - to ja jestem Święty Jan Abstynent.

klug 16.05.2017 16:10
Czyli uważasz, że monitoring jest bez sensu, bo jest polski. Ciekawe wyznanie wiary dla pisiora. Ja, Suweren, domagam się, by Witko zainstalował nowoczesny monitoring złego powietrza, bym z rodziną i przyjaciółmi wiedział kiedy będę mógł wychnąć na gumno. P.S. To, że mnie nazwałeś "kolegą" zabolało. Mam nadzieję, że mnie to wzmocni, a nie zabije. Już się domyślam dlaczego Jana dała przed tobą nogę.

klug 15.05.2017 14:40
A, co z monitoringiem zanieczyszczeń? Kiedy zastanie uruchomione, chociaż jedno, nowoczesne urządzenie badające jakoś powietrza w TM?!

Ajdejano 15.05.2017 13:53
Nie chce mi się czytać tego "redakcyjnego" newsa, bo jest tak głupi i nawet - debilowaty, że szkoda na ten tekst czasu. I dlatego, piszę do p. Mariusza: Bóg Pana opuścił ?!?! Jak może Pan puszczać takie badziewie ?!?! Obiecali Panu "cóś", czy jakieś inne "apanaże" ?????? Proszę: niech się Pan nie kompromituje !!! To zupełne DNO !!! Chce Pan ? To znajdę trochę czasu, aby to pokazać. Teraz nie mogę, bo pracuję (tak dla zdrowia zajrzałem na tę stronę).

^^ 14.05.2017 23:07
"Z interpelacją w sprawie smogu pod koniec września zwrócił się do Zarządu Województwa, radny Arkadiusz Gajewski. Odpowiedź, jaką otrzymał podpisał marszałek Witold Stępień. Według władz regionu, Tomaszów Mazowiecki został objęty programem ochrony powietrza już w roku 2010." Powstaje pytanie czy Pan radny Arkadiusz Gajewski przez tyle lat nic na ten temat nie słyszał.

> 14.05.2017 21:59
Od kilku tygodni zastanawiałem się - bo drugej strony to jest absurd, że nie można wypowiadać się na temat swojego miasta, ale jednak chcę uniknąć problemów i dzisaj już ostatni raz cokolwiek tu napisałem. Portal - w podobnym tonie - prowdziłeś i wcześnej a jakoś PiS wygrał z cuglach i co kilka lat podobne ugrupowania będą dochodzić do władzy - z czego oczywiście będę się cieszył - więc nie ma sensu forsować tu własnego punktu widzenia. Jeśli nie pojawi się nic na mój temat, czy dotyczący mojej najbliższej rodziny, to masz mnie już ostatecznie z głowy. A jeśli się pojawi, to będziemy się bronić, jak każdy niezależny człowiek.

<> 14.05.2017 18:25
Nie przesadzajmy z tym smogiem. Wg http://www.wios.lodz.pl/Stacje...iarowe,211 w Tomaszowie nie jest tak tragicznie. Zanieczyszczenie jest na dzień dzisiejszy umiarkowane i żadne maski anty smogowe nie są potrzebne.

14.05.2017 19:12
Przy + 20 za oknem oczekiwales ze ludzie beda kopcic z chatkek tak, ze wskazniki odnotuja? Gosc z 14stej Brygady, odpalil pewnie w celu przewiania. Tak mocny dym czesto wali gdy cos sie przypcha. Gorzej, ze napietnowano znowu konkretnych ludzi, ilustrujac nimi problem systemowy :( Dym jest bialy to mam nadzieje, ze mandatu od Strazy Miejskiej nie bedzie. Bo nie ma podstaw. A jesli ktos z tych nowych blokow Przodownika narzeka, ze okna nie mozna otworzyc to niech ma pretensje do siebie. Widzialy galy co braly. Domek stal gdy blokow jeszcze nie bylo. Kupili "apartamentsy" a w okno wali siwy dym :)) Jabich niz zaluje, bo to sa zazwyczaj Tempe tluki, ktorym sie wydaje ze jakas nowa jakosc reprezentuja.

Reklama
Tak PO walczyla ze smogiem 14.05.2017 16:31
Czyli wychodzi na to, ze srodowisko Stepnia I Gajewskiego nie potrafi albo z innych powodow nie robi nic by smogu nie bylo? Skoro kolegami Gajewskiego Stepen odpowiada,, ze Tomaszow jest objety programem antysmogowym of 2010 roku. Zarty sobie z czytelnikow robicie? Witko tylko w tym roku zaproponowal 40 % zwrotu kosztow wymiany starych kotlow! Wy przez 7 lat debatujecie, a nie zmieniaja sie nic!

14.05.2017 16:54
Rafal, znowu sie czepiasz i nie czytasz ze zrozumieniem i piszesz takie idiotyczne komentarzy. Od 2010 roku planuja. 50 kilometrow jest do Lodzi, pan Gajewski ma swoje sprawy tomaszowskie. Rodzine itd. Wez teraz jezdzij do Lodzi i gadaj o smogu. Wypracowanie racjonalnego stanowiska musi potrwac. A ty sie ciesz, ze mozesz na fajkach zaoszczedzic zima.

Opinie

Brygida T.Brygida T.

Dlaczego krytykujemy posłów, senatorów czy radnych? Czy jest to w ogóle sprawiedliwe? Przecież sami ich wybieramy, więc pretensje powinniśmy mieć tylko do siebie. Że zostaliśmy oszukani? No, cóż - metoda na wnuczka, czy na polityka, cóż to za różnica? Skoro wpuszczasz kogoś do mieszkania, to sprawdź kim ta osoba jest

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?

Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta

Do roku 2150 r. Wenecja oraz wyspy i bagna Laguny Weneckiej mogą okresowo znaleźć się pod wodą podczas powodzi morskich – potwierdziła analiza włoskich naukowców. W rozmowie z PAP oceanolog prof. Jacek Piskozub podkreślił, że do końca wieku zalaniu ulec mogą też niektóre polskie miejscowości, w tym dzielnice Gdańska.Data dodania artykułu: 09.04.2025 11:55
Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta

„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie na temat rezerw złota.Data dodania artykułu: 09.04.2025 10:22Liczba komentarzy artykułu: 2
„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych
Reklama
Reklama
Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Czwartek, 1 maja 2025, godz. 12:00–19:00  Skansen Rzeki Pilicy,  ul. Modrzewskiego 9/11, Tomaszów Mazowiecki Wstęp biletowany – bilety dostępne w kasie SkansenuMajówka w sercu przyrody, z zapachem świeżego chleba, śmiechem dzieci i dźwiękiem ludowej muzyki? Brzmi jak plan idealny na majowy dzień! Skansen Rzeki Pilicy świętuje swoje urodziny i z tej okazji przygotował dla Was prawdziwą ucztę atrakcji – pełną tradycji, lokalnych smaków i rodzinnej atmosfery.Od południa do wieczora teren Skansenu wypełnią stoiska pod hasłem „Chleb i coś do chleba”, gdzie będzie można skosztować regionalnych przysmaków. Swoje wyroby zaprezentują lokalni rękodzielnicy i Koła Gospodyń Wiejskich, a najmłodsi znajdą coś dla siebie na stoisku plastycznym i sportowym.Wśród drewnianych zabudowań ożyje historia – będzie można wziąć udział w oprowadzaniu po zabytkowym młynie, wziąć udział w quizie o historii Skansenu i zobaczyć aż dwie wystawy: jubileuszową oraz „Młyny w dorzeczu Pilicy”.Na scenie zaprezentują się zespoły ludowe oraz uczestnicy zajęć wokalnych Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.Nie zabraknie też animacji dla dzieci i wielu niespodzianek.A na finał tego wyjątkowego dnia  o godzinie 17:00– koncert szantowy o zachodzie słońca! Wystąpi Janusz Nastarowicz & Saku Collective – będzie klimatycznie, nastrojowo i z duszą.Spędź z nami ten dzień – rodzinnie, na świeżym powietrzu, z kulturą, muzyką i pysznym jedzeniem. Takie majówki pamięta się na długo! Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.05.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Pilny komunikat KPP Tomaszów

Pilny komunikat KPP Tomaszów

W ostatnim czasie informowaliśmy o działaniu oszustów ,,pod legendą”, którzy podając się za pracowników wodociągów, pod pretekstem kontroli stanu wodomierzy oraz kontroli stanu wody, dokonywali w naszym regionie oszustw i kradzieży kosztowności. Jeżeli Ty lub Twój sąsiad, a może członek rodziny, też padliście ofiarą działania takich oszustów, skontaktuj się pilnie z Komendą Powiatową Policji w Tomaszowie Mazowieckim dzwoniąc do Oficera Dyżurnego pod numer tel. 47 846 22 00 lub numer alarmowy 112. Link do komunikatu prasowego w dalszej treści.
Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: XxxTreść komentarza: Pytanie jest inne jak ta droga przeszła ocenę formalną. Bo niech mi ktoś przedstawi w jaki sposób ta strategiczna droga łączy się z siecią TENT co było warunkiem koniecznym aby przejść ocenę formalną?Źródło komentarza: Rekordowa dotacja do remontu drogi? Czegoś takiego jeszcze nie byłoAutor komentarza: PoPiSTreść komentarza: Ty sam jesteś komuch. O czy ty bredzisz. Ty komuchów to poszukaj w twoim Pisie, bo tam rzeczywiście ich nie brakuje od samej góry do samego dołuŹródło komentarza: Rekordowa dotacja do remontu drogi? Czegoś takiego jeszcze nie byłoAutor komentarza: Z InowłodzaTreść komentarza: Spokojnie gospodarz się dogada tylko ludzi szkoda!!!Źródło komentarza: Rekordowa dotacja do remontu drogi? Czegoś takiego jeszcze nie byłoAutor komentarza: GminnyTreść komentarza: Witko który cały czas zarzucał pisiorom że idą ramię w ramię z po pokazali jak jest naprawdę.Witko -PoPsl koalicja!oszukaliscie swoich wyborców powinno być wam wstyd!ps.co na to poseł Telus ???Źródło komentarza: Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańcówAutor komentarza: TMTreść komentarza: A co na to wszyscy radni PSL z powiatu,piasta przecież to ich szef minister ma decydujące zdanie ale widzę ,że jak zwykle jak jest toć ważnego do przeforsowania to cisza!!!Źródło komentarza: Radni na nie. I co dalej?Autor komentarza: BłażejTreść komentarza: Owszem wstępne dokumenty dot. S74 ( tak się tą drogą nazywała a nie S12, która biegnie przez Sulejów i Piotrków) pojawiły się w 2003/2004 roku. Wytyczono kilkanaście wariantów. Część przez Smardzewice. Rzecz w tym że były one rysowane ponad 20 lat temu. Był to odległy plan bo zdecydowano skupić się na drodze S12 nie na S74. Nawet nie wpisano jej do planów wieloletnich budowy dróg ekspresowych i autostrad, nie projektowano, nie trasowano i nie była to droga ujęta w sieci T-ENT. Gminy wydawały warunki zabudowy. Od tego czasu zmieniła się zabudowa, powiększyły się wyrobiska kopalni, pojawiły się osiedla mieszkaniowe na południu Tomaszowa. Dlaczego nagle wrócono do S74, wpisano do planów wieloletnich, dlaczego zmieniono nazwę na S12, dlaczego tak bezrefleksyjnie i bez konsultacji GDDKIA prze do przodu? Bo nie jest w stanie rozpocząć S12 która projektują od kilkunastu lat. Nie mogą uzgodnić decyzji środowiskowych, porozumieć się z RDOŚ, mimo że mieszkańcy Sulejowa i okolic są zdecydowanie za jej budową bo mają kilkadziesiąt tysięcy pojazdów na co dzień pod oknami. Nawet zespoły sejmowe ws. budowy tej drogi powołano w poprzednich kadencjach sejmu. Kopalnia przez te ponad 20 lat dostała nowe koncesje, powiększyła wyrobiska, na wariantach zaplanowanych w okolicy Smardzewic pojawiła się zabudowa, podobnie w okolicach Nagorzyc i Wąwału. Zatem jedynym rozwiązaniem wg. GDDKIA jest przybliżać się do Wawalu obok kopalni a tym samym do Niebieskich Źrodeł i Grot, przecinać Nagorzyce i Wiaderno. Inną kwestia jest to że ,,ściemnia" się pięknie o obwodnicy, rozwoju miasta, gmin itp. S12 biegnie przez tereny rolne, lasy, w okolicy parków krajobrazowych. Ani to rozwój ani obwodnica. Żeby wjechać na ,,obwodnicę" tiry muszą przejechać przez pół miasta. Zresztą kolesie z GDDKIA to mistrzowie ściemy, niedomówień, półprawd i zwyczajnie kłamstw. W prywatnych rozmowach, bez mikrofonów i kamer, projektanci, którzy nie jedna taka drogę zaplanowali, pukają się w głowę kto to wymyślił, pukają się w głowę czemu nie pozwolono choć zaplanować im korytarza północnego. Mówią wprost, że to droga tranzytowa i żadną obwodnicą nie jest. Wszystkie te opowieści o analizie korytarzy to bujda. Od początku odrzucono północ. Musi być sukces prze wyborami do sejmu i zarówno minister jak i koledzy z GDDKIA startujący z list PSL chcą się pochwalić sprawcznością. No a że tam ludzie marudzą, radni podejmują uchwały bez znaczenia to trudno. Walec jedzie dalej. Inną kwestią jest w ogóle potrzeba tej drogi skoro prace nad ,, prawdziwą" S12 trwają to może warto je skończyć i nie budować kilkudziesięciu kilometrów drogi za pewnie ponad miliard która będzie przesunięta o 20 km od swojej ,,bliźniaczki". Pomiędzy S12 i Piotrkowem gdzie się łączy z S8 a S74 i Studziankami gdzie łączy się z S8 jest około 20 km. Wspólny mają też węzeł w Kozeninie. Na cholerę wywalać tyle kasy? No jeśli odłożymy na bok politykę, wybory, ambicje, nadskakiwanie ministrowi to niestety zostają kopalnie. Grudzień Las i Białą Góra, które dostaną drogę i węzły na 1 mld. Nawet były wójt wygłaszał na spotkaniu płomienne mowy chwalące plan budowy wezła przy kopalni i drogi. Co zabawne jak mieszkańcy proponowali na spotkaniach z GDDKIA i projektantami aby ostatecznie to na części terenów zajmowanych przez B. Górę zlokalizować drogę i węzeł, wskazywali działki i teren to straszny szum powstał, że nie, nie da się, nie można itp. No bo po co zabierać przedsiębiorcy lepiej mieszkańcom pod okna drogę wprowadzić. Są słabsi to popyskują i przestaną. Głupie to, zresztą jak cały ten proces pseudo konsultacji, spotkań i rozmów. Rzecz w tym że chyba GDDKIA i władze lokalne nie doceniły determinacji. Być może protesty w konsekwencji niewiele dadzą jeśli chodzi o budowę S74/12 ale cała ta sytuacja pokaże wyborcom kto realnie o nich dba a to też bardzo dużo.Źródło komentarza: Radni na nie. I co dalej?
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama