Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 05:17
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Sklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama

Po sezonie równie ważne

Kilka miesięcy temu, grupa samorządowców z powiatu tomaszowskiego zwróciła się do Zarządu Województwa Łódzkiego z petycją o podjęcie zdecydowanych działań w sprawie poprawy jakości powietrza. Problem jest niezwykle istotny, a nasze miasto znajduje się w pierwszej dziesiątce zanieczyszczonych miast w Polsce. Przekraczamy wszelkie dopuszczalne normy. W okresie grzewczym nie da się oddychać a na ulicach coraz więcej osób widać z maskami antysmogowymi na twarzach.

Z interpelacją w sprawie smogu pod koniec września zwrócił się do Zarządu Województwa, radny Arkadiusz Gajewski. Odpowiedź, jaką otrzymał podpisał marszałek Witold Stępień. Według władz regionu, Tomaszów Mazowiecki został objęty programem ochrony powietrza już w roku 2010. W programie wskazano cele wśród których znalazło się: rozwój scentralizowanych systemów ciepłowniczych i gazowych, uruchomianie odnawialnych źródeł ciepła, wycofywanie z użytkowania kotłów i pieców węglowych w złym stanie technicznym.

 

Kolejny program sejmik województwa łódzkiego uchwalił w 2013 roku. Tym razem celem była redukcja do dopuszczalnego poziomu emisji pyłów zawieszonych oraz a co za tym idzie zabójczego benzo(a)pirenu. Przyjęto też plan działań krótkoterminowych.  

 

 

Obecnie obowiązują dwie uchwały samorządu województwa dotyczące zanieczyszczenia powietrza. Wśród zadań, jakie przewidują znajdują się także działania kontrolne m.in. w stosunku do gospodarstw domowych w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami, w celu unikania ich spalania w przydomowych kotłowniach.  Jak to zrobić w praktyce żadne programy nie wyjaśniają.

 

Samorząd województwa przyznaje ponadto, że istotnym do ograniczenie tzw. niskiej emisji jest opracowanie i wdrażanie systemów zarządzania transportem, ruchem pojazdów w tym transportem zbiorowym. Jako niezwykle istotne wskazuje budowę miejskich obwodnic wyprowadzających nadmierny ruch pojazdów poza granice miast. Szczególnie z tym ostatnim w Tomaszowie mamy poważny problem. Każdego dnia przez miasto przejeżdżają setki  (jeśli nie tysiące) ciężarówek.

 

- Niestety w związku z niewystarczającym poziomem  realizacji działań określonych w programach ochrony powietrza, poprawa jakości powietrza następuje bardzo wolno - czytamy w odpowiedzi na zapytanie radnego Gajewskiego.

 

Zarząd województwa łódzkiego przygotowuje obecnie projekt uchwały wprowadzającej ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Wstępny projekt uchwały antysmogowej powstał w marcu. Zostanie ona oczywiście poddana konsultacjom społecznym.

 

- Regulacja musi obejmować zarówno kwestie techniczne związane z instalacjami do spalania paliw, ale również społeczne i finansowe. Muszą tu brać udział także przedstawiciele lokalnych samorządów. Nie da się tego zrobić bezkosztowo. Zarząd województwa zapewnił mnie jednak, że uchwała zostanie wprowadzona pod obrady nie później niż do końca tego roku. Całość procedur jest złożona i musi potrwać - wyjaśnia Arkadiusz Gajewski.

 

[reklama2]

 

Sama realizacja zapisów uchwały też ma zostać rozłożona w czasie. Jak dowiadujemy się z informacji urzędu marszałkowskiego, od 1 września 2018 roku ma zostać wprowadzony zakaz stosowania paliw, w których udział masowy węgla kamiennego lub brunatnego o uziarnieniu 0,1 mm wynosi powyżej 5 % oraz paliw zawierających biomasę o wilgotności powyżej 20%.

 

Od 1 stycznia 2020 roku wprowadzone zostaną ograniczenia w zakresie stosowania kotłów na paliwo stałe. Będą one musiały spełniać kryteria określone w dyrektywach UE. Kolejne ograniczenia wejdą w życie dwa lata później.

 

Problemy związane z zanieczyszczeniem powietrza leża także na sercu władzom Tomaszowa Mazowieckiego.  - Podejmujemy od dawna szereg działań by zastany stan rzeczy zmienić. Urząd Miasta od pierwszych dni bieżącej kadencji, jeszcze zanim rozpoczęła się medialna dyskusja, przystąpił do dynamicznego działania w tym zakresie. Wspólnie z prezesem Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej Błażejem Spychalskim odbyłem szereg spotkań w Polskiej Spółce Gazowniczej. Przystąpiliśmy do tworzenia odpowiednich projektów. ZGC zainwestowało w rozbudowę sieci ciepłowniczej, a zasadność tych działań potwierdził WFOŚiGW umarzając pożyczkę tomaszowskiej spółce na przyłączenie Areny Lodowej do sieci. ZGC od 2015 roku zainwestowało (i nadal inwestuje) ponad 10 mln zł netto, zarówno w rozwój sieci, likwidację lokalnych źródeł ciepła opalanych węglem, a także w nowoczesne systemy odpylania spalin oraz technologie ograniczające zużycie energii w całym zakładzie. Bierzemy udział w programach, które pomogą dofinansować mieszkańcom ekologiczne źródła ciepła. Szukamy również nowoczesnych rozwiązań, takich jak elektrofiltry. Działania takie jak np. małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, są bardzo pomocne w  staraniach o czyste powietrze. Zresztą Zarząd Wojewódzka Łódzkiego już nas wspiera. Dzięki przyznanym nam środkom unijnym w sezon zimowy, tak trudny dla powietrza, wjedziemy nowymi, ekologicznymi, hybrydowymi autobusami. I za to wsparcie bardzo dziękuję - mówi prezydent Marcin Witko, podkreślając, że  ma nadzieje, że pojawią się kolejne projekty, zarówno na szczeblu wojewódzkim jak i centralnym związane z wymianą kotłów.

 

Marcin Witko zapewnia, że będzie wykorzystywać każdą nową pojawiającą się możliwość działania na rzecz czystego powietrza. Trwają również zaawansowane prace dotyczące gazyfikacji Tomaszowa Mazowieckiego, zwłaszcza na osiedlach domów jednorodzinnych. Analizowane są też mocno rozwiązania związane z kogeneracyjnym źródłem energii, również pod kątem jak najmniejszej uciążliwości przyjętych rozwiązań dla mieszkańców. - Chcemy przystąpić w tym roku do programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na badawczy odwiert geotermalny, który NFOŚ finansuje w całości. Od otrzymanych wyników uzależnimy dalsze działania w tym zakresie. Problem poruszyłem również podczas posiedzeń Narodowej Rady Rozwoju przy okazji omawiania kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Zwróciłem uwagę, że można wprowadzić odpowiednie zapisy, które systemowo wymuszą konieczność projektowania ekologicznych źródeł ciepła ­- dodaje Prezydent


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ajdejano 20.05.2017 21:04
Do wpisu nr 11: jesteś - O.K. !!! Interesuje cię tylko TWOJA rodzina. Jeżeli piszesz, że "Nie interesuje mnie biadolenie, że ludzie nie mają kasy na wymianę i modernizacje. " , to jesteś dla minie zwykłym badziewiakiem Taki mały, tomaszowski cwaniaczek.

Asocial 19.05.2017 09:50
Powinno się jak najszybciej zakazać sprzedaży i produkcji "kopciuchów". Tylko piece z podajnikami. Nie interesuje mnie biadolenie, że ludzie nie mają kasy na wymianę i modernizacje. Jeśli chodzi o zdrowie mojej rodziny to nie uznaje takich argumentów. Jak chcą zdechnąć na raka to mi to lotto ale niech nie trują reszty.

... 21.05.2017 10:43
Trzeba było pozostać w swojej wiosce, a nie sprowadzać się do Tomaszowa. Na wsi powietrze jest zdrowe i czyste, bo jej mieszkańcy okien w domach nie otwierają.

Ajdejano 16.05.2017 12:28
Do wpisu nr 8. Kolego: o jakim tzw. "monitoringu" piszesz ?! Ten nasz polski "monitoring" - to w rzeczywistości zwykły złom, zwykłe badziewie - bez żadnych certyfikatów i innych, potrzebnych papierów. To, co widzimy na oficjalnym internecie ( te mapy Polski z tym kółkami - zielonymi, żółtym, czerwonymi) - to lipa i badziewie !!! W Polsce są setki miast o zanieczyszczeniu większym niż w Tomaszowie. Ale - kto nie uwierzy tym "nieskazitelnym badaczom " zanieczyszczenia środowiska. Jak oni (i ich aparatura) są nieskazitelni - to ja jestem Święty Jan Abstynent.

klug 16.05.2017 16:10
Czyli uważasz, że monitoring jest bez sensu, bo jest polski. Ciekawe wyznanie wiary dla pisiora. Ja, Suweren, domagam się, by Witko zainstalował nowoczesny monitoring złego powietrza, bym z rodziną i przyjaciółmi wiedział kiedy będę mógł wychnąć na gumno. P.S. To, że mnie nazwałeś "kolegą" zabolało. Mam nadzieję, że mnie to wzmocni, a nie zabije. Już się domyślam dlaczego Jana dała przed tobą nogę.

klug 15.05.2017 14:40
A, co z monitoringiem zanieczyszczeń? Kiedy zastanie uruchomione, chociaż jedno, nowoczesne urządzenie badające jakoś powietrza w TM?!

Ajdejano 15.05.2017 13:53
Nie chce mi się czytać tego "redakcyjnego" newsa, bo jest tak głupi i nawet - debilowaty, że szkoda na ten tekst czasu. I dlatego, piszę do p. Mariusza: Bóg Pana opuścił ?!?! Jak może Pan puszczać takie badziewie ?!?! Obiecali Panu "cóś", czy jakieś inne "apanaże" ?????? Proszę: niech się Pan nie kompromituje !!! To zupełne DNO !!! Chce Pan ? To znajdę trochę czasu, aby to pokazać. Teraz nie mogę, bo pracuję (tak dla zdrowia zajrzałem na tę stronę).

^^ 14.05.2017 23:07
"Z interpelacją w sprawie smogu pod koniec września zwrócił się do Zarządu Województwa, radny Arkadiusz Gajewski. Odpowiedź, jaką otrzymał podpisał marszałek Witold Stępień. Według władz regionu, Tomaszów Mazowiecki został objęty programem ochrony powietrza już w roku 2010." Powstaje pytanie czy Pan radny Arkadiusz Gajewski przez tyle lat nic na ten temat nie słyszał.

> 14.05.2017 21:59
Od kilku tygodni zastanawiałem się - bo drugej strony to jest absurd, że nie można wypowiadać się na temat swojego miasta, ale jednak chcę uniknąć problemów i dzisaj już ostatni raz cokolwiek tu napisałem. Portal - w podobnym tonie - prowdziłeś i wcześnej a jakoś PiS wygrał z cuglach i co kilka lat podobne ugrupowania będą dochodzić do władzy - z czego oczywiście będę się cieszył - więc nie ma sensu forsować tu własnego punktu widzenia. Jeśli nie pojawi się nic na mój temat, czy dotyczący mojej najbliższej rodziny, to masz mnie już ostatecznie z głowy. A jeśli się pojawi, to będziemy się bronić, jak każdy niezależny człowiek.

<> 14.05.2017 18:25
Nie przesadzajmy z tym smogiem. Wg http://www.wios.lodz.pl/Stacje...iarowe,211 w Tomaszowie nie jest tak tragicznie. Zanieczyszczenie jest na dzień dzisiejszy umiarkowane i żadne maski anty smogowe nie są potrzebne.

14.05.2017 19:12
Przy + 20 za oknem oczekiwales ze ludzie beda kopcic z chatkek tak, ze wskazniki odnotuja? Gosc z 14stej Brygady, odpalil pewnie w celu przewiania. Tak mocny dym czesto wali gdy cos sie przypcha. Gorzej, ze napietnowano znowu konkretnych ludzi, ilustrujac nimi problem systemowy :( Dym jest bialy to mam nadzieje, ze mandatu od Strazy Miejskiej nie bedzie. Bo nie ma podstaw. A jesli ktos z tych nowych blokow Przodownika narzeka, ze okna nie mozna otworzyc to niech ma pretensje do siebie. Widzialy galy co braly. Domek stal gdy blokow jeszcze nie bylo. Kupili "apartamentsy" a w okno wali siwy dym :)) Jabich niz zaluje, bo to sa zazwyczaj Tempe tluki, ktorym sie wydaje ze jakas nowa jakosc reprezentuja.

Tak PO walczyla ze smogiem 14.05.2017 16:31
Czyli wychodzi na to, ze srodowisko Stepnia I Gajewskiego nie potrafi albo z innych powodow nie robi nic by smogu nie bylo? Skoro kolegami Gajewskiego Stepen odpowiada,, ze Tomaszow jest objety programem antysmogowym of 2010 roku. Zarty sobie z czytelnikow robicie? Witko tylko w tym roku zaproponowal 40 % zwrotu kosztow wymiany starych kotlow! Wy przez 7 lat debatujecie, a nie zmieniaja sie nic!

14.05.2017 16:54
Rafal, znowu sie czepiasz i nie czytasz ze zrozumieniem i piszesz takie idiotyczne komentarzy. Od 2010 roku planuja. 50 kilometrow jest do Lodzi, pan Gajewski ma swoje sprawy tomaszowskie. Rodzine itd. Wez teraz jezdzij do Lodzi i gadaj o smogu. Wypracowanie racjonalnego stanowiska musi potrwac. A ty sie ciesz, ze mozesz na fajkach zaoszczedzic zima.

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama