Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 października 2024 16:35
Reklama
Reklama

Zmarł Tadeusz Woźniak, niezapomniany wykonawca piosenki "Zegarmistrz światła"

W wieku 77 lat zmarł muzyk, kompozytor, wokalista Tadeusz Woźniak. W pamięci słuchaczy zapisał się najtrwalej piosenką "Zegarmistrz światła", która ukazała się na jego albumie z 1972 r.

Informację o śmierci Tadeusza Woźniaka potwierdziła PAP żona artysty, pianistka i piosenkarka Jolanta Majchrzak-Woźniak.

Tadeusz Woźniak urodził się 6 marca 1947 r. w Warszawie. Zadebiutował w latach 1966 r. w zespole Dzikusy podczas pierwszej Radiowej Giełdy Piosenki. Przyjął pseudonim "Daniel Dan". Występował również z zespołem Czterech. To z tą grupą wykonał piosenkę "Hej, Hanno", która wygrała Radiową Giełdę Piosenki.

W tej samej dekadzie zaczął komponować muzykę do wierszy m.in. Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego oraz Edwarda Stachury. Rozpoczął też występy solowe, śpiewając własne kompozycje i grając na gitarze.

W 1972 r. został uhonorowany nagrodą główną podczas 10. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za wykonanie utworu "Zegarmistrz światła". Tą piosenką najtrwalej zapisał się w pamięci słuchaczy. Był również wykonawcą utworów takich jak "Smak i zapach pomarańczy", "To będzie syn" oraz "Mamela". Jego dyskografia obejmuje m.in. albumy "Odcień ciszy" (1974), "Tak, tak - to ptak" (1996), "Conieco" (1997), "Ballady Polskie (2001), "Tadeusz Woźniak... plus... Tadeusz Woźniak" (2010), "Ziemia" (2015).

Piosenki z jego muzyką śpiewali m.in.: Elżbieta Adamiak, Michał Bajor, Anna Chodakowska, Bernard Ładysz, Andrzej Poniedzielski, Krystyna Prońko, Zbigniew Wodecki, Wojciech Malajkat, Jolanta Majchrzak-Woźniak, Krzysztof Majchrzak i zespół Alibabki.

Od 1976 r. do 1979 r. był kierownikiem muzycznym w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, a od 1988 r. do 1993 r. - w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Tworzył także muzykę do spektakli Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Teatru Polskiego w Poznaniu, Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu i Teatru Rozmaitości w Warszawie. Szczególne uznanie zapewniła mu muzyka do "Wesela" wg Wyspiańskiego w reż. Romana Kordzińskiego oraz do "Mistrza i Małgorzaty wg Bułhakowa w reż. Andrzeja Marii Marczewskiego. Popularność przyniosła mu także muzyka do "Lata Muminków" wg Jansson w reż. Marczewskiego.

Woźniak komponował muzykę do filmów "Marcel wyrusza w świat" Krzysztofa Rynkiewicza, "Filemon i przyjaciele" Ryszarda Szymczaka i Ireneusza Czesnego, "Apteka Pod Orłem" Krzysztofa Miklaszewskiego, "Kochana córeczko" Ewy Żmigrodzkiej i Krzysztofa Zwolińskiego oraz odnowionej wersji "Pana Tadeusza" Ryszarda Ordyńskiego. Stworzył też muzykę m.in. do seriali "Plebania", "Tylko tato", "8 kontynent" i "Za siedmioma duchami".

Był laureatem wielu nagród i wyróżnień. W 1994 r. przyznano mu w Bydgoszczy nagrodę Złotej Maski za osiągnięcia w dziedzinie muzyki teatralnej. W 2004 r. otrzymał nagrodę prezydenta RP "Piękniejsza Polska". Rok później odznaczono go brązowym medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". Na swoim koncie miał również Złoty Krzyż Zasługi (2014 r.) oraz nagrodę im. Przemysława Gintrowskiego "Za Wolność w Kulturze" (2020 r.).

W 2017 r. nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się książka "Zegarmistrz Światła. Tadeusz Woźniak w rozmowie z Witoldem Górką", w której kompozytor opowiedział o swoim procesie twórczym.

W maju br. podczas uroczystego otwarcia dla zwiedzających Pałacu Rzeczypospolitej przy Placu Krasińskich w Warszawie wybrzmiał utwór "Słowo", który Woźniak skomponował na tę okazję.

Zmarł w wieku 77 lat. (PAP)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Ekspert: fotoradary powinny wrócić do samorządów„Kobieta z…” w ramach cyklu   Kultura Dostępna!3. punkty zostaną w TomaszowieWrocław: sąd aresztował warunkowo Janusza Palikota na dwa miesiąceHołownia: składki zdrowotnej nie odpuścimyMaraton Halloween 2024Pierwsza porażka na własnym boiskuJedna osoba zginęła w pożarze domu w Swolszewicach MałychDzieje się w październiku w Tomaszowie Maz. i okolicyZapraszamy do Kina KoneseraRodzicu Uwolnij RęceSzybko i niebezpiecznie. Tracą prawa jazdy
Reklama
Sztuka – Sport – Olimpiada Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 533 Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 533 Cena: Do negocjacjiZapraszamy Państwa do odwiedzenia naszego punktu zaopatrzenia medycznego Tomaszów Maz. ul. Słowackiego 4Na zdjęciu: Obudowa PB 533 w kolorze nabucco z wkładem PB 521 z okrągłymi podstawami łóżka oraz frontami z nakładką tapicerowaną. Akcesoria: Lampa przyłóżkowa.Wysokiej jakości obudowa drewniana PB 533 dostępna w kilku kolorach w połączeniu z wkładem regulowanym PB 521 tworzy spójną całość i oddaje domowy charakter łóżka przy zachowania jego podstawowych funkcji. Możliwość konfiguracji wyposażenia dodatkowego w postaci np. składanych barierek bocznych sprawia, iż model ten cieszy się dużym zainteresowaniem klientów indywidualnych oraz placówek opiekuńczych.  Kolory niestandardowe*: DETALE PRODUKTU:1. Aplikacje z drewna bukowego4. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji2. Możliwość konfiguracji z barierką składaną5. Tapicerowana nakładka (opcja)3. Różne wymiary leża 6. Okrągłe podstawy łóżka (opcja)OPCJE:zmiana długości i szerokości leża • zmiana kolorystyki • możliwość zastosowania okrągłych podstaw kół • tapicerowana nakładka frontuPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 39 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:206 × 96 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:106,8 kgStopki regulowanemax 100 mm FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-533 [PDF]
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama