Zgodnie z przesłanym we wtorek komunikatem, w regionie łódzkim na zimowe utrzymanie dróg zarezerwowano w tym sezonie 15 mln zł.
"Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi opracował plan zimowego utrzymania dla sieci zarządzanych przez siebie dróg. Do zwalczania śliskości i odśnieżania przygotowany będzie sprzęt własny, jak i zewnętrzne pojazdy - łącznie jest to 70 pługosolarek i pługów. W miejscach szczególnie narażonych na zawiewanie śniegu zamontowano siatki przeciwśnieżne. Dodatkowo Zarząd dysponuje własnymi 14 solarkami i 24 pługami służącymi do interwencyjnego odśnieżania. Zgromadzono także 8131 ton soli oraz 5534 ton piasku, z możliwością pozyskania dodatkowych ilości w razie potrzeby" - przekazał rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi Marcin Nowicki.
Zimowym utrzymaniem objęta jest cała sieć dróg wojewódzkich w Łódzkiem o łącznej długości ok. 1364 km. Wyłączeniu podlegają jedynie odcinki będące w przebudowie, gdzie działania prowadzą wykonawcy robót oraz odcinki utrzymywane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).
Przyjęte zostały dwa standardy utrzymania dróg wojewódzkich. W standardzie II będą zabezpieczone głównie odcinki przebiegające przez obszary miast, o łącznej długości 224,9 km. W standardzie III utrzymywane będą drogi o łącznej długości 1139 km. Podział dróg na standardy zimowego utrzymania zależy od lokalizacji odcinka, występującego na danych odcinkach natężenia ruchu i jego specyfiki.
W komunikacie zaznaczono, że zimowym utrzymaniem objęto zarówno ciągi piesze, pieszo-jezdne, drogi rowerowe na obszarach miast, jak i poza terenem zabudowanym. Łączna długość tych tras wynosi ponad 1 tys. km.
"Problemy ze śliskością na drogach można zgłaszać pod numerem 987" - przypomniał Nowicki.
Pracą sprzętu odśnieżającego będą kierowały ośrodki dyspozycyjne w obwodach drogowych i rejonach dróg wojewódzkich, zaś cała akcja "Zima" będzie koordynowana w siedzibie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi. Jednostka ta jest odpowiedzialna za zbieranie danych dotyczących stanu utrzymania dróg, jak i analizowanie podjętych interwencji zgłaszanych przez uczestników ruchu. Wszystkie informacje będą przekazywane m.in. do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, które na bieżąco monitoruje sytuację zimową w regionie. (PAP)
Napisz komentarz
Komentarze