Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 11 kwietnia 2025 08:59
Reklama dotacje dla firm
Reklama

W ferie zimowe temperatura powyżej normy

Według prognoz długoterminowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na przełomie stycznia i lutego średnia temperatura niemal w całym kraju będzie powyżej wieloletniej normy. Więcej niż zwykle w tym okresie ma być też deszczu.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

Według map meteorologicznych IMGW w drugim tygodniu stycznia (13.01-19.01) średnia temperatura będzie powyżej normy z wyjątkiem południowych krańców Polski. Temperatura minimalna wyniesie od minus 1 do minus 5 st. C na południu kraju, 1-2 st. C w centrum i 3 st. C na Pomorzu. Temperatura maksymalna na Pomorzu wyniesie 6 st. C. Najchłodniej będzie na północnym wschodzie i na południu kraju, 2-3 st. C i w rejonach górskich, m.in. w woj. małopolskim – 1 st. C.

Reklama

Prognozowana suma opadów wyniesie maksymalnie do 12 mm na południu Polski, do 10 mm na Warmii i Mazurach i do 5 mm na północnym zachodzie. W drugim tygodniu stycznia suma opadów będzie powyżej normy, z wyjątkiem zachodnich krańców.

Zgodnie z prognozami synoptyków IMGW, w trzecim tygodniu stycznia (20.01-26.01), gdy rozpoczyna się sezon ferii zimowych, temperatura minimalna wyniesie minus 4 st. C w rejonach podgórskich, minus 1 st. C na Warmii i Mazurach do 0 st. C w centrum kraju i 2 st. C na Pomorzu.

Temperatura maksymalna wyniesie 6 st. C na południu Polski, najchłodniej będzie w rejonach podgórskich, około 3 st. C i na północnym wschodzie Polski minus 3-4 st. C. W całym kraju przewiduje się temperaturę powyżej normy.

Prognozowana suma opadów wyniesie do 8 mm na Warmii i Mazurach, 3-4 mm w centrum kraju i około 6 mm na południu, gdzie przewiduje się opady meteorologiczne poniżej normy.

Zgodnie z modelami długoterminowymi IMGW na przełomie stycznia i lutego (27.01-02.02) temperatura minimalna wyniesie minus 5 st. C na południu i w rejonach górskich, minus 1 st. w woj. lubelskim i warmińsko-mazurskim, 0 st. C w centrum i około 1-2 st. C na Pomorzu.

Prognozowana jest temperatura powyżej normy w cały kraju z wyjątkiem rejonów górskich. Maksymalnie wyniesie ona około 5-6 st. C na południu Polski i na północnym zachodzie, około 3 st. C w rejonach górskich, 3-4 st. C na północnym wschodzie i 5 st. C w centrum.

Sumę opadów prognozuje się na 6 mm na południowych krańcach Polski i na północnym wschodzie, około 4 mm na południu i 4-5 mm w centrum.

Jak informuje IMGW, w lutym "w całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych prawdopodobnie będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020".

W pierwszym tygodniu lutego (03.02-09.02) Instytut szacuje, że średnia temperatura będzie powyżej normy w północno-zachodniej Polsce, gdzie wyniesie 6 st. C. W centrum prognozuje się temperaturę 4 st. C. Najchłodniej na wschodzie, 2-3 st. C.

Temperatura minimalna wyniesie minus 5 st. C w rejonach górskich, od minus 2 do minus 0 st. C w centrum, 1-2 st. C na Pomorzu i minus 1 st. C na wschodzie Polski.

Suma opadów według map meteorologicznych IMGW wyniesie do 12 mm na północnym zachodzie, 11 mm w rejonach górskich, 10 mm na Warmii i Mazurach i 8-7 mm w centrum.

Prognozuje się opady powyżej normy na północy kraju (Pomorze, Warmia i Mazury) i na południu Polski (woj. opolskie i woj. małopolskie).

W drugim tygodniu lutego (10.02-16.02) IMGW podaje, że temperatura powyżej normy będzie na Pomorzu i w woj. świętokrzyskim.

Temperatura maksymalna wyniesie 7 st. C na Dolnym śląsku, 6 st. C na zachodnich krańcach kraju, 4-5 st. C w centrum, 5-6 st. C na Pomorzu i 3-4 st. C na Mazurach.

Temperatura minimalna wyniesie minus 5 st. w rejonach górskich, minus 1 – minus 2 st. C w centrum i od 2 st. C na Pomorzu do 0 st. C na Warmii i Mazurach.

Prof. Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, powiedział PAP, że "w wyniku obecnej zmiany klimatu możemy spodziewać się, że coraz cieplejsze, a co za tym idzie wilgotniejsze powietrze znad Atlantyku, będzie się co jakiś czas zderzać z chłodnymi masami atmosfery z północy, prowadząc nawet do obfitych opadów białego puchu". Dodał, że "coraz częściej występujące podmuchy ciepła z południa skutecznie skracają okresy zalegania śniegu w naszym krajobrazie".

"Stąd najlepszym miejscem na znalezienie śniegu będą wysokie góry, a globalne ocieplenie coraz bardziej obniża szanse na trwałą pokrywę w ich dolnych partiach" zaznaczył.

Ekspert przypomniał, że "Atlantyk jest obecnie niewiele chłodniejszy niż na początku rekordowo ciepłego 2024 r., a to właśnie on kształtuje pogodę w Polsce – silne wiatry wiejące znad tego akwenu potrafią przynosić ciepło i opady deszczu, więc być może, podobnie jak w lutym 2024 r., nasz krajobraz wypełni się wodą".

Ferie zimowe odbędą się w czterech terminach. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach zależnie od województwa nastąpi między 20 stycznia a 26 lutego. Od 20 stycznia do 2 lutego ferie będą mieć uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i z wielkopolskiego. Uczniowie z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego będą mieć ferie od 27 stycznia do 9 lutego. Od 3 lutego do 16 lutego na feriach przebywać będą uczniowie z woj. dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Ferie dla uczniów z woj. lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego potrwają od 17 lutego do 2 marca. (PAP)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie na temat rezerw złota.Data dodania artykułu: 09.04.2025 10:22Liczba komentarzy artykułu: 2
„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: WildertTreść komentarza: A nielegalny starosta wraz z swoją bandą dalej mają się dobrze !Źródło komentarza: Marcin Witko zaprasza na otwarcie Parku MiejskiegoAutor komentarza: Ciotka KlotkaTreść komentarza: Tak mnie zastanawia ta wczesna godzina 🤔 czyżby nie wszystko poszło jak trzeba z rewitalizacją i władze nie chcą słyszeć cierpkich komentarzy 😜 tak tylko głośno myślęŹródło komentarza: Marcin Witko zaprasza na otwarcie Parku MiejskiegoAutor komentarza: GdańszczankaTreść komentarza: Złużcie petycję z proźbą do prezydenta Tomaszowa o to by szkoła została zabytkiem i zabierzcie podpisy, dodatkowo dostanie dofinansowanie na renowację.Źródło komentarza: Panom z "różowego trabanta" nie dam się zastraszyćAutor komentarza: AlekTreść komentarza: oj .... i co teraz zrobi pingwin katechera... wielki tyłek krótkie rączki????Źródło komentarza: Urząd Miasta wypowiedział umowę dzierżawyAutor komentarza: AdamTreść komentarza: chłopie to ze jesteś "tomaszowskim przygłupem" to wiemy ale nie mierz wszystkich swoją miarą..Źródło komentarza: Panom z "różowego trabanta" nie dam się zastraszyćAutor komentarza: AsdTreść komentarza: o staw starzycki to kurdupla wawro pytaj a nie Witko, https://www.nasztomaszow.pl/artykul/30011,pzw-tomasz-wawro-prezesem tam jest napisane "Nowemu prezesowi życzymy sukcesów na nowej drodze, tym bardziej, iż radny podczas kampanii wyborczej obiecał "nowe życie" dla Stawu Starzyckiego Trzymamy za to mocno kciuki. " wiec od 2019 maił chłop duzo czasu aby sie wykazać .... a on obiecał tumanom nowe życie stawu i mu uwierzyli...Źródło komentarza: Panom z "różowego trabanta" nie dam się zastraszyć
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama