Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 29 stycznia 2025 00:47
Reklama
Reklama

Nadwaga to problem ponad połowy Polaków

W Polsce nadwagę ma 65,7% mężczyzn i 45,9% kobiet, otyłość dotyczy 13,6% Polaków. Według danych z 2022 r. nadwaga i otyłość w Łódzkiem dotyczyła niemal 40% pacjentów.
  • Nadwagę ma już ponad połowa Polaków, a 13, 6% cierpi na otyłość.
  • Chirurgia bariatryczna dla chorych z otyłością i otyłością olbrzymią jest metodą leczenia choroby otyłościowej.
  • W ramach programu KOS BAR, czyli Koordynowanej Opieki Specjalistycznej nad pacjentami z otyłością w Łódzkiem, pomocy udzielono 123 pacjentom.

  • Najmłodszy pacjent w Łódzkiem, któremu pomogli lekarze miał 20 lat, najstarszy 64.

 

Otyłość i jej powikłania mogą zagrażać życiu. Choroba wymaga stałego leczenia i jest przyczyną tysięcy zgonów rocznie. Otyłość skraca życie średnio o ok. 4 lata w porównaniu z osobami o prawidłowej masie ciała.

Ból, stres i pogarszająca się jakość życia

Osoby, które cierpią na otyłość, otyłość olbrzymią i skrajną mogą borykać z wieloma chorobami. To bezdech senny, bóle stawów, bo kolana, biodra i kręgosłup są nadmiernie obciążone, co może prowadzić do ich zwyrodnienia. To depresja i stres, których źródłem są problemy z samooceną i akceptacją. Nietrzymanie moczu to kolejna dolegliwość - zwłaszcza w przypadku otyłości brzusznej, waga ma wpływ na kontrolę pęcherza moczowego.

Otyłość wpływa także destrukcyjnie na płodność – zaburza miesiączkowanie u kobiet i wpływa na jakość plemników.

Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca. Sprzyja rozwojowi niektórych nowotworów i podwyższa ryzyko zgonu.

Ile kosztuje leczenie otyłości?

Analizy NFZ wskazują, że w latach 2020-2022 w poradniach POZ oraz poradniach specjalistycznych leczono prawie 800 tysięcy Polaków z powodu otyłości. Udzielono im łącznie 2,2 mln świadczeń..

W ciągu trzech lat liczba pacjentów zwiększyła się o połowę. Udzielono ponad pół miliona świadczeń, w których otyłość była rozpoznaniem głównym oraz ponad trzykrotnie więcej, gdzie była rozpoznaniem współistniejącym.

W 2023 roku przeprowadzono 6,5 tys. operacji bariatrycznych, co oznacza niemal dwukrotny wzrost w porównaniu z 2017 rokiem.

Chirurgia bariatryczna – ostatnia deska ratunku?

Program KOS BAR, czyli program Koordynowanej Opieki Specjalistycznej nad pacjentem z otyłością, ruszył w grudniu 2021 r. Ma poprawić jakość i efektywność leczenia pacjentów z otyłością olbrzymią. Program wprowadzono, bo liczba osób otyłych, które potrzebują pomocy rośnie. Ich leczenie jest także coraz większym obciążeniem finansowym dla państwa i społeczeństwa.

Program KOS BAR otworzył nowe drzwi dla osób walczących z chorobą jaką jest otyłość – mówi A. Olsiński dyrektor ŁOW NFZ. Jeśli nie rozpoczniemy zmian w podejściu do leczenia choroby otyłościowej, to długość życia przeciętnego Polaka do 2050 roku skróci się o niemal cztery lata. Dzisiaj wielkim wyzwaniem obok leczenia choroby otyłościowej jest profilaktyka otyłości i nadwagi. Dlatego wiele działań NFZ skupionych jest właśnie na profilaktyce, edukowaniu i informowaniu pacjentów,  jak nie dopuścić do rozwoju choroby oraz jak ją leczyć.

Trudna sytuacja osób otyłych wynika z przekonania, że ich otyłość jest wynikiem obżarstwa. Tymczasem przyczyną choroby jest nieprawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Pacjenci, pomimo restrykcyjnej diety i aktywności fizycznej, nie chudną. Często jedyną drogą powrotu do prawidłowej wagi i zdrowia są farmakoterapia i chirurgia.

Dr Mateusz Kamiński, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej z SP ZOZ  Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 1 im. N. Barlickiego w Łodzi podkreśla:  kwalifikacja do programu nie wymaga spełnienia „specjalnych wymagań”. Otyłość jest taką samą chorobą jak inne i nie trzeba „zasłużyć” na leczenie. Operacyjne leczenie otyłości – tzw. operacje bariatryczne, pozwalają zmniejszyć masę ciała o około 30%. Ze spadkiem masy ciała dochodzi do remisji lub całkowitego wycofania się cukrzycy, nadciśnienia tętniczego czy astmy. Operacja przedłuża życie o ok 4-8 lat.

Walczmy ze stereotypami – apeluje dr Kamiński. Osoba, która zdecyduje się na leczenie operacyjne, jest posądzana o pójście „drogą na skróty”. Tymczasem po operacji chory musi stosować się ściśle do zaleceń dietetycznych, które również są „ciężką pracą”. Operacja zdecydowanie ułatwia prowadzenie zdrowego stylu życia przez szybsze odczuwanie sytości oraz zmniejszenie apetytu. Pacjenci ponownie swobodnie mogą wyjść na zakupy, iść na spacer, rozpocząć aktywność sportową. U kobiet cierpiących na niepłodność np. w przebiegu choroby policyklicznych jajników zwiększa się szansę na zajście w ciążę. Pamiętajmy, że otyłość zwiększa ryzyko powstawania nowotworów, dlatego wyleczenie choroby,  zmniejsza ryzyko chorób onkologicznych.

Najczęściej wykonywaną operacją jest rękawowa resekcja żołądka. Polega na wycięciu ok 80% tego organu. Największy z dotychczas wyciętych przeze mnie żołądków miał 2000 ml. Chory od operacji schudł w ciągu 6 miesięcy ok 30kg.

Kto może skorzystać z operacji bariatrycznej?

Do programu może chory jest kwalifikowany przez lekarza na podstawie wskaźnika masy ciała czyli pacjent z otyłością III stopnia (BMI>40) lub II stopnia z chorobami towarzyszącymi otyłości (BMI>35), dla którego istnieje potencjalna szansa na poprawę właśnie w zakresie chorób wywołanych otyłością.

Kwalifikacja chorego do KOS-BAR odbywa się w poradni chirurgicznej. Pacjent musi mieć do niej skierowanie, które zawiera diagnozę otyłości patologicznej, od lekarza pierwszego kontaktu (POZ).

Ośrodek koordynujący wydaje pacjentowi kartę KOS-BAR. Od tej chwili przez całe leczenia chory jest pod opieką ośrodka.

Kompleksowa opieka na wszystkich etapach leczenia

Pacjent jest pod kompleksową opieką specjalistów na wszystkich etapach leczenia.

Między pierwszą wizytą w poradni a operacją mija zwykle 3-6 miesięcy. Chory w tym czasie kilkukrotnie konsultuje się z chirurgiem bariatrycznym, ma do dyspozycji dietetyka, psychologa oraz rehabilitację. Przechodzi badania – w tym gastroskopię, badania laboratoryjne, USG. Wszystko ze wsparciem koordynatora programu, który pomaga m.in. w ustalaniu terminów badań i konsultacji. Chorzy mogą optymalnie przygotować się do operacji dzięki opiece zespołu i ćwiczeniom w Zakładzie Rehabilitacji. W tym okresie z reguły zmienia się ich skład masy ciała – spada ilość tłuszczu, zwiększa się tkanka mięśniowa. W trakcie ćwiczeń poznają osoby z podobną chorobą, wymieniają się doświadczeniami i wzajemnie wspierają – wyjaśnia dr Kamiński.

Wsparcie psychologiczne

Każdy pacjent w programie KOS-BAR ma opiekę psychologiczną i dietetyczną. Jeśli efekty operacji mają zostać zachowane na lata, chory musi zmienić styl życia, przejść na dietę, która  pozwoli mu chudnąć o co najmniej 8-10%. Chory uczy się, jak zdrowo jeść i jak stopniowo zwiększać aktywność fizyczną. 

Program zakłada przynajmniej 5 wizyt u lekarza koordynującego leczenie bariatryczne lub u specjalistów z wielodyscyplinarnego zespołu.

Długotrwałe efekty operacji

Przez rok od wypisu chorego ze szpitala kontroluje się zdrowie pacjenta (badania laboratoryjne i  obrazowe) i jego dietę. Pacjent pilnuje masy ciała i BMI. Konsultuje się z psychologiem pod kątem występowania zaburzeń łaknienia (np. jedzenie kompulsywne), rozumienia i akceptacji zmian, jakie nastąpiły w jego życiu po zabiegu.

Opieka bariatryczna w ramach KOS BAR w Łódzkiem

W Łodzi kompleksową opiekę specjalistyczną nad pacjentami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS-BAR od grudnia 2021 r. realizuje SP ZOZ  Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 1 im. N. Barlickiego.  

Do programu włączono dotąd 123 pacjentów - 90 kobiet i 33 mężczyzn. W 2025 roku zakwalifikowano już 1 pacjentkę. Spośród pacjentów blisko 70 osób miało wykonaną operację bariatryczną.

Przy kwalifikacji do programu KOS BAR nie ma górnej granicy wieku, pacjent musi skończyć 18 lat. Najmłodszy pacjent lekarzy z Barlickiego miał zaledwie 20 lat, a najstarszy 64.

Najwyższe BMI pacjenta zakwalifikowanego do programu wynosiło 57 (przy wzroście 152 cm i wadze 130 kg), podczas gdy norma BMI wynosi 18,5-24,99.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

W całym 2024 roku w sklepach było drożej średnio o 4,3% niż w 2023 roku [ANALIZA]

W ciągu całego zeszłego roku codzienne zakupy Polaków zdrożały o ponad 4% rdr. Na 17 monitorowanych kategorii aż 15 odnotowało wzrosty. Największy z nich przekroczył 8% rdr. i dotyczył słodyczy oraz deserów. O prawie 8% rdr. podrożały napoje bezalkoholowe. O blisko 7% rdr. poszły w górę ceny warzyw. W TOP5 drożyzny widać też chemię gospodarczą z podwyżką rdr. o niemal 6%, a także owoce ze wzrostem rdr. o ponad 5%. Potaniały tylko produkty tłuszczowe i karmy dla zwierząt – odpowiednio o blisko 10% i ponad 5% rdr. Jak podkreślają eksperci, w 2024 roku sytuacja w sklepach wyglądała gorzej, niż informował GUS. Natomiast ostatni raz mniejsze podwyżki cen były obserwowane w 2021 roku.Data dodania artykułu: 27.01.2025 17:47Liczba komentarzy artykułu: 1
W całym 2024 roku w sklepach było drożej średnio o 4,3% niż w 2023 roku [ANALIZA]

Nadwaga to problem ponad połowy Polaków

W Polsce nadwagę ma 65,7% mężczyzn i 45,9% kobiet, otyłość dotyczy 13,6% Polaków. Według danych z 2022 r. nadwaga i otyłość w Łódzkiem dotyczyła niemal 40% pacjentów.Data dodania artykułu: 27.01.2025 09:45
Nadwaga to problem ponad połowy Polaków

Rośnie liczba donosów na agresywne zachowania na drodze

W minionym roku na policyjne skrzynki mailowe wpłynęło prawie 30,6 tys. zgłoszeń dotyczących agresywnych i niebezpiecznych zachowań na drogach. To więcej niż rok wcześniej, gdy policjanci odebrali ponad 29,5 tys. zgłoszeń - wynika z policyjnych statystyk.Data dodania artykułu: 27.01.2025 09:23
Rośnie liczba donosów na agresywne zachowania na drodze
Reklama
Reklama
Walentynkowe Ale Kino

Walentynkowe Ale Kino

Tuż przed walentynkami Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza do sali kinowej Kitka w MCK Tkacz na czarną komedię "Tylko kochankowie przeżyją". Będzie romantycznie, ale i trochę strasznie, bo tytułowi kochankowie, to... para wampirów. Projekcja odbędzie się 12 lutego o godz. 18. Bohaterowie „Tylko kochankowie przeżyją” to wampiry zmęczone setkami lat życia i zdegustowane tym, jak rozwinął się świat. Nie są jednak typowymi przedstawicielami swojego wymierającego gatunku: wprawdzie żywią się krwią i preferują mrok nocy, ale najważniejsza jest dla nich sztuka, literatura, muzyka – i trwająca od wieków miłość. To wyrafinowani smakosze życia, wytworni dandysi zatopieni w XXI wieku, wciąż pamiętający jednak intensywność romantyzmu.Adam (Hiddleston) jest unikającym rozgłosu i słonecznego światła undergroundowym muzykiem, skrzyżowaniem Syda Barreta i Davida Bowiego z Hamletem. Mieszka w odludnej części Detroit, kolekcjonuje gitary, słucha winyli i tworzy elektroniczną muzykę końca świata. Melancholijną samotność rozjaśnia długo oczekiwany przyjazd jego ukochanej, Ewy (Swinton). Razem jeżdżą nocami po wyludnionym Detroit w hipnotycznym rytmie muzyki, celebrując każdą spędzaną razem chwilę. Jednak spokojne życie zakochanej pary zostanie wystawione na próbę, kiedy niezapowiedzianie dołączy do nich nieobliczalna i wygłodniała siostra Ewy – Ava (Wasikowska).Film Jima Jarmuscha to pytanie o nieśmiertelność, o siłę uczucia i moc obietnic w obliczu nieskończenie płynącego czasu. Piękne, wysmakowane zdjęcia nocnych miast w połączeniu z atmosferą melancholii, mroczną muzyką Black Rebel Motorcycle Club, ale i charakterystycznym dla Jarmuscha wyrafinowanym, subtelnym humorem, dają w efekcie stylową, dekadencką perełkę. (Opis filmu za Gutek Film.)Bilety w cenie 10 zł jak zawsze można kupić w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 lub online przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Tylko-kochankowie-przezyja/Tomaszow-Mazowiecki). Zapraszamy. Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.02.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: AsdTreść komentarza: zapytam o to samo co pytali Kwiaśniewskiego ... czy on pysk do ula wsadził???? będą go fotografować z ostatniego pięrta wieżowca aby się zmieścił w obiektywie??Źródło komentarza: Piotrowi Kucharskiemu nie podobają się artykuły na jego tematAutor komentarza: AlekTreść komentarza: on jest chyba z Gniezna bo nikt go tutaj nie znaŹródło komentarza: Piotrowi Kucharskiemu nie podobają się artykuły na jego tematAutor komentarza: obsTreść komentarza: WITKOWCY są witkowcami a PISiory pisowcami. W tym problem że pierwszych popiera niewielu a drugich cała chmara moherów.Źródło komentarza: Spotkanie w konserwatywnym gronieAutor komentarza: Ada albo nie daTreść komentarza: Kochani, teraz posługujemy się pojęciem..."galopująca drożyzna" jest to zjawisko ekonomiczne?? i proszę nie nadużywać słowa inflacja...ta akurat nie jest uciążliwa jak wskazują dane pana glapińskiego i gus.Źródło komentarza: W całym 2024 roku w sklepach było drożej średnio o 4,3% niż w 2023 roku [ANALIZA]Autor komentarza: TMTreść komentarza: Widzicie ekipa Witko nie jesteście pisiorami a z was się śmieją ,że PiS z PiSem walczy!Źródło komentarza: Spotkanie w konserwatywnym gronieAutor komentarza: bS.Treść komentarza: Szkoda, że nie zauważyłeś błędnego neologizmu utworzonego od słowa „pucobyt”. Proponuję komentować temat, nie literówki. Brakuje inteligę.cji?Źródło komentarza: Ludzie listy piszą. Tym razem o Przystani
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama