Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 11 kwietnia 2025 15:08
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama

Uszy do góry: także u ludzi mięśnie uszu są aktywne podczas słuchania

Mięśni, dzięki którym np. psy albo konie nadstawiają uszu w stronę dźwięku, nasi przodkowie przestali używać miliony lat temu. Naukowcy ustalili jednak, że kiedy intensywnie czegoś słuchamy, nasze szczątkowe mięśnie uszu uaktywniają się.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

Ok. 20 proc. ludzi umie nieznacznie poruszać uszami – to atawizm, czyli umiejętność charakterystyczna dla naszych odległych przodków. Przed milionami lat nasi protoplaści mieli dziewięć mięśni, dzięki którym mogli np. kierować małżowiny uszne ku dźwiękom. W toku ewolucji utraciliśmy tę zdolność, podobnie jak większość służących do strzyżenia uszami mięśni – zostały nam tylko trzy, na dodatek szczątkowe.

Reklama

Jak wynika z najnowszych prac niemieckich naukowców, i te mięśnie wykazują jednak aktywność, kiedy intensywnie czegoś słuchamy. Wyniki badań ukazały się w czasopiśmie „Frontiers in Neuroscience”.

"Istnieją trzy mięśnie, które łączą małżowinę uszną z czaszką i skórą głowy – to one odpowiadają za poruszanie uszami. Mięśnie te, w szczególności mięsień małżowiny usznej górnej, wykazują zwiększoną aktywność podczas wymagających wysiłku zadań słuchowych. To sugeruje, że uaktywnianie tych mięśni to nie tylko atawistyczny odruch, ale być może mechanizm, który uruchamia się w sytuacjach wymagających zwiększonej uwagi i wtedy, kiedy trudniej nam coś usłyszeć” - wyjaśnił Andreas Schroeer, doktorant z Wydziału Neuronauki i Neurotechnologii na Uniwersytecie Saarland (Niemcy) i pierwszy autor badania.

Wcześniejsze eksperymenty wykazały, że ludzkie mięśnie uszne – tylny i górny – reagują podczas uważnego słuchania. To prawdopodobnie one brały udział w poruszaniu małżowiną uszną w celu wychwytywania dźwięków.

„Nasi przodkowie stracili umiejętność poruszania uszami około 25 milionów lat temu. Trudno z pewnością stwierdzić, dlaczego. Jednym z możliwych wyjaśnień może być to, że ewolucyjna presja na poruszanie uszami ustała, ponieważ znacznie rozwinął się nasz zmysł wzroku i zdolności komunikacyjne” – tłumaczył Schroeer.

W eksperymencie wzięło udział 20 młodych ludzi bez problemów ze słuchem. W badaniu aktywności mięśni, a konkretnie ich czynności elektrycznej, naukowcy wykorzystali elektromiografię (EMG). Do mięśni usznych ochotników przyklejono elektrody. Uczestnikom odtwarzano audiobooki, a jednocześnie z głośników przed lub za nimi – podcasty, które miały ich rozpraszać. Wszyscy przeszli 12 pięciominutowych prób na trzech poziomach trudności.

Najpierw podcast był cichszy niż audiobook, a głosy obu lektorów znacznie się różniły. Później podcast i audiobook czytały osoby o podobnych głosach, w trzecim wariancie podcast był dodatkowo głośniejszy niż audiobook. Na zakończenie naukowcy poprosili uczestników o ocenę poziomu wysiłku podczas słuchania audiobooka i oszacowanie, jak często tracili w nim wątek. Słuchacze mieli też przedstawić treść audiobooka.

Badacze odkryli, że poszczególne mięśnie uszne zachowywały się inaczej w różnych warunkach. Tylne mięśnie reagowały na zmiany kierunku dźwięku (z tylnych lub przednich głośników), a górne – na poziom trudności zadania. Im trudniej było usłyszeć audiobook i skupić się na jego treści, tym górne mięśnie częściej się poruszały.

„Sugeruje to, że aktywność górnych mięśni usznych może stanowić obiektywną miarę wysiłku słuchowego, chociaż nie jest jasne, czy pomaga to ludziom lepiej słyszeć” – napisali autorzy eksperymentu.

Andreas Schroeer wyjaśnił, że ruchy uszu, które mogą pojawiać się pod wpływem sygnałów dźwiękowych, są na tyle niewielkie, że prawdopodobnie nie przynoszą żadnych zauważalnych korzyści. „Niewykluczone jednak, że nasz układ nerwowy próbuje wykorzystać szczątkowy mechanizm sprzed 25 milionów lat” – ocenił badacz.

Teraz naukowcy planują sprawdzenie tych odkryć na większej, zróżnicowanej grupie i w bardziej realistycznych warunkach.

„Chcemy zbadać możliwy wpływ napięcia mięśni usznych lub niewielkich ruchów małżowiny na transmisję dźwięku. Interesujące byłoby również sprawdzenie wpływu tych czynników na osoby z upośledzeniem słuchu” - powiedział Schroeer.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie na temat rezerw złota.Data dodania artykułu: 09.04.2025 10:22Liczba komentarzy artykułu: 2
„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 7°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: SzyderaTreść komentarza: Może to nie pomyłka tylko żart na 1 Kwietnia? ;)Źródło komentarza: Rekordowa dotacja do remontu drogi? Czegoś takiego jeszcze nie byłoAutor komentarza: TomaszówTreść komentarza: Wy chcecie budować kolej z Piotrkowa do Tomaszowa jak nie macie kasy na dofinansowanie drogi w Słubicach:) kabaret!jak to ktoś napisał fajnie mieć somsiada ministra:)hahaŹródło komentarza: Pakt Kolejowy dla Łódzkiego podpisany!Autor komentarza: TMTreść komentarza: Za wstrętnych pisiorow był problem i przepychanka czy to będzie ta czy inna droga a za nowoczesnych problem z głowy drogi brak!!!Źródło komentarza: Rekordowa dotacja do remontu drogi? Czegoś takiego jeszcze nie byłoAutor komentarza: TomaszówTreść komentarza: Brawo PO PSL pinindzy Ni ma i nie będzie stare powiedzenie wciąż aktualne!Co na to powiatowi radni Ko PSL koalicji rządzącej?Następne dotacje przyjda w imigrantach:)uśmiechnięta Polska dno!!!Źródło komentarza: Rekordowa dotacja do remontu drogi? Czegoś takiego jeszcze nie byłoAutor komentarza: emerTreść komentarza: Tylko piwnice są w stanie do remontu - reszta to dramat. Studnia bez dna.Źródło komentarza: Nie tylko pałac Piescha. Jeszcze jeden zabytek do pilnego remontuAutor komentarza: MisiekTreść komentarza: Taki szacunek dla mieszkańców ma PSL - Trzecia Droga i Koalicja Obywatelska. Pokazali prawdziwe oblicze. Dziękujemy marszałek Skrzydlewska, wojewoda Mazur, poseł Witczak i KlimczakŹródło komentarza: Rekordowa dotacja do remontu drogi? Czegoś takiego jeszcze nie było
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama