Jak to możliwe że osoba niedowidząca, czy też niewidoma jest w stanie uczestniczyć (chociażby amatorsko) w tak precyzyjnym sporcie jakim są kręgle? Po świecie niewidomych sportowców oprowadziła mnie Pani Bożena Polak, która znacie z występów w kręglarskich zawodach tomaszowskiego TKKF. Pani Bożena to szkoleniowiec Reprezentacji Polski, oraz sędzina główna zawodów.
Niepełnosprawni podczas swojej gry korzystają z pomocy swoich bliskich, czy też trenerów, którzy analizują, oraz przekazują informację na temat błędów, jakie zostały popełnione podczas pchnięcia.
Te magiczne opaski, które są widoczne na zdjęciach mają za zadanie wyrównać szansę. O ile część zawodników nie widzi w ogóle, o tyle w turnieju brali udział kręglarze, którzy na tle swoich rywali to pole widzenia (niewielkie) mają, czy też jasną poświatę, która teoretycznie ułatwia oddawanie swoich prób.
W trakcie turnieju udało mi się także porozmawiać z jedną uczestniczek tj. osobą wykształconą i wysportowaną (m.in. była siatkarka). Zawodniczka swój wzrok straciła w wypadku samochodowym, a kręglarstwo była dla niej odskocznią od problemów, które spotykała na co dzień. Dla jednych wada wrodzona, dla innych splot nieszczęśliwych wydarzeń – wszyscy jednak kochają to co robią, a sport to nie tylko okazja do rywalizacji, ale także do przyjacielskich spotkań.
Uczestnicy wyłonieni z eliminacji grali do tzw. „pełnych” czyli każdy pchnięcie to pełen komplet kręgli. Zawodników podzielono na kategorie w zależności od ich stopnia niepełnosprawności. B1 to zupełnie niewidomi, B2 to widzący z dużym zawieszeniem swojego pola widzenia, a kat.b3 to osoby dysfunkcją wzroku - widzący
W kategorii Pań B1 złoty medal zdobyła Regina Szczypiorska z klubu Morena Iława. Zawodniczka zdobyła 1021 pkt. Srebrny medal wywalczyła Mieczysława Stępniewska z Omegi Łódź (976 pkt.). Brąz wywalczyła Karolina Rzepa z Łuczniczki Bydgoszcz (846 pkt.).
W kategorii kobiet B2 triumf padł łupem Anny Barwińskiej z klubu Omega Łódź (1270 pkt.). Drugie miejsce i srebrnym medalem może pochwalić się Jolanta Lewandowska z klubu Pionek Włocławek (1251 pkt.). Na najniższym stopniu podium stanęła Aleksandra Jarząb (1227 pkt - Tęcza Poznań).
Ostatnią kategorią w której rywalizowano, była kategoria B3. Mistrzostwo Polsko zdobyła Irena Curyło z klubu Podgórze Tarnów – 1297. Nową wicemistrzynią Polski została Emilia Sawiniec z Hetmana Lublin (1281 pkt). Brązowy medal zawisł na piersi Jolanty Krok – Sabaj (Podkarpacie Przemyśl – 1201 pkt.)
W kategorii B1 Panów Mistrzostwo Polski zdobył Jan Zięba, reprezentant klubu Ikar Lublin (1124 pkt.) Srebro wywalczył Zdzisław Koziej z Hetmana Lublin (1120 pkt.). Brązowy medal zdobył Szczepan Polkowski (Morena Iława). Zawodnik zdobył 998 pkt.
Kategoria B2 mężczyzn zakończyła się zwycięstwem Stanisława Fortkowskiego z klubu Podgórze Tarnów. Gracz osiągnął znakomity wynik 1336 punktów. Srebrny krążek zawisł na szyi Teodora Radzimerskiego z Karolinki Chorzów (1280 pkt.) Najniższy stopień podium wywalczył Mieczysław Sabaj (Podkarpacie Przemyśl – 1252 pkt.).
W ostatniej z kategorii tj. B3 zwycięstwo odniósł Albert Sordyl (Podgórze Tarnów). Łączny wynik zawodnika z eliminacji i finałów to 1415 pkt. Srebrny medal z dorobkiem 1389 punktów zdobył Tomasz Ćwikła z klubu Morena Iława. Brązowy krążek padł łupem Grzegorza Kanikuły z Hetmana Lublin.
Tomaszowianie nie startowali.
Napisz komentarz
Komentarze