Remedium na problematycznego dłużnika była egzekucja sądowa. Wierzyciel, który miał niezapłacone faktury mógł skierować sprawę na etap postępowania sądowego, by zmusić nierzetelnego kontrahenta do spłaty zobowiązania. Obecna zmiana przepisów zmusza przedsiębiorców do podjęcia pozasądowej próby rozwiązania sporu, od której zależeć będzie skuteczność wygrania sprawy w sądzie. O jakich działaniach mowa? O tym powiemy w dalszej części artykułu.
Przymus dogadywania się z feralnym kontrahentem
Polscy przedsiębiorcy nagminnie borykają się z kontrahentami, którzy unikają regulowania swoich zobowiązań. Sposobem na dłużnika jest egzekucja sądowa, która umożliwia po pomyślnie roztrzygniętym postępowaniu odzyskanie pieniędzy pod przymusem przez komornika sądowego. Niestety po zmianie przepisów wprowadzono bardzo istotną zmianę dotyczącą obligatoryjnego wymogu formalnego pozwu.
Mowa o informacji, czy strony postępowania podejmowany próbę pozasądowego rozwiązania sporu. W gestii wierzyciela leży wyjaśnienie, dlaczego nie próbował rozwiązać polubownie problemu z zatorem w płatnościach. Jaki cel ma ta zmiana w przepisach? Ustawodawca poprzez zmiany chce upowszechnić polubowne rozwiązywanie sporów na tle gospodarczym. Przedsiębiorcy mają wspólnie wypracować porozumienie bez ingerencji sądu i komornika.
Co w sytuacji, kiedy wierzyciel nie podejmie kontaktu polubownego z dłużnikiem? Sąd ma prawo wezwać do usunięcia braków formalnych pod rygorem zwrotu pozwu. To duże zagrożenie dla przedsiębiorców, którzy poprzez nieskuteczne wniesienie pozwu nie mogą przerwać biegu przedawnienie, a co za tym idzie należność w wielu przypadkach będzie ulegać przedawnieniu, jeśli wierzyciel skieruje sprawę do sądu zbyt późno.
Trzy sposoby na polubowne rozwiązanie sporu z dłużnikiem
Dla rozwiania wszelkich wątpliwości w zakresie dopełnienia wymogów formalnych pozwu warto przybliżyć sposoby polubownego rozwiązywania sporu z dłużnikiem:
- samodzielny kontakt – wierzyciel powinien wysłać oficjalne wezwanie do zapłaty do dłużnika. Samo pismo może nie być, jednak wystarczającym działaniem, by spełnić nowe wymogi stawiane przez przepisy. Przedsiębiorca powinien w inny sposób próbować osiągać porozumienie z dłużnikiem np. pisać wiadomości e-mailowe, telefonować. Wszystkie te czynności należy rzetelnie udokumentować wraz z reakcją lub jej brakiem ze strony dłużnika.
- mediacja – to sposób polubownego rozwiązywania sporu, do którego zachęcają sądy. Niestety, dłużnicy bardzo często wykorzystują przedłużające się mediacje do upłynnienia majątku, który może podlegać egzekucji. Idea mediacji, choć ma wydźwięk bardzo rozsądny to dla wielu dłużników jest jedynie sposobem na odwleczenie w czasie egzekucji komorniczej.
- windykacja polubowna prowadzona przez kancelarię – najbardziej skutecznym sposobem polubownego rozwiązania sporu jest nawiązanie współpracy z doświadczoną kancelarią prawną. Windykatorzy w imieniu wierzyciela będą prowadzić rozmowy z dłużnikiem doprowadzające do spłaty zobowiązania. Rzetelne dokumentowanie postępów w rozmowach to też podstawa do ewentualnego postępowania sądowego w przyszłości.
Czy polubowne rozwiązywanie sporu z dłużnikiem ma sens? Jak pokazują statystyki kancelarii windykacyjnych ok. 70% spraw rozwiązywanych jest na tym etapie. Warto rozważyć skorzystanie z tego typu usługi przed skierowaniem sprawy na etap postępowania sądowego.
Napisz komentarz
Komentarze