Do wypełnienia i rozliczenia PIT 2017 online potrzebne będzie jedynie podanie danych identyfikujących naszą tożsamość, czyli: imienia i nazwiska, daty urodzenia, numeru PESEL lub NIP oraz kwoty przychodów z zeszłorocznej deklaracji PIT. Żeby rozliczyć podatek, możemy skorzystać z portalu e-Deklaracje na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl lub programu PIT, które oferują w Internecie firmy zajmujące się doradztwem podatkowym. Korzystając z internetu, możemy rozliczyć PIT według wzorów deklaracji: PIT 16, PIT 16A, PIT 19A , PIT 28 , PIT 36 , PIT 36L, PIT 37 i PIT 38
Etap I - przygotowanie niezbędnych danych
Rozliczenie PIT 2017 online wymaga wcześniejszego przygotowania wszystkich niezbędnych informacji, w postaci danych przesłanych przez pracodawców w formie PIT 11 lub PIT-ów 11)
Potrzebne będą również :
- numer PESEL lub numer NIP (dotyczy przedsiębiorców)
- imiona , nazwisko oraz data urodzenia
- kwota przychodu z zeznania podatkowego za 2015 rok - jest wyjątkowo ważna, ponieważ bez jej podania nie będziemy mogli przesłać drogą elektroniczną wypełnionej deklaracji. Jest częścią systemu identyfikacji podatnika i zastępuje podpis elektroniczny.
Etap II – wybór programu PIT i odpowiedniej deklaracji wraz z załącznikami
Bardzo ważną rzeczą jest wybór bezpłatnego programu z aktualną bazą formularzy PIT oraz wiedzy podatkowej a także programu, który będzie prowadził podatnika jak po nitce do kłębka.
Niektóre z programów mają także wbudowany kreator wskazujący pola wymagane do wypełnienia. Przy korzystaniu z programu, wszystkie obliczenia wykonywane są automatycznie i prawdopodobieństwo popełnienia błędów rachunkowych praktycznie nie istnieje. Polecamy bezpieczny i szybki program PITax.pl. Program podpowie nam, z jakich ulg możemy skorzystać oraz na jakich załącznikach do PIT je wykazać.
[reklama2]
Etap III - sprawdzenie danych
Co prawda ryzyko zrobienia błędów rachunkowych przy wypełnianiu deklaracji PIT 2017 online jest niemal zerowe, możemy popełnić błędy podczas wprowadzania danych z PIT 11. Dlatego koniecznie przed wysłaniem wypełnionej deklaracji trzeba ją dokładnie przejrzeć. Rada ta wydaje się wręcz oczywista, i to bez względu na to jak zdecydowaliśmy się rozliczać PIT.
Etap IV - wysłanie wypełnionego formularza PIT.
Żeby wysłać nasze rozliczenie PIT do właściwego urzędu skarbowego, musimy podać nasze dane osobowe i kwotę przychodu wykazanej w deklaracji PIT za zeszły rok podatkowy. Inaczej e-Deklaracje uniemożliwi wysłanie zeznania bez tego swoistego podpisu i sposobu identyfikacji podatnika. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasze rozliczenie PIT dotarło do urzędu skarbowego, musimy wygenerować dowód poprawnego przesłania deklaracji do organów podatkowych. Może być przydatny w razie kontroli podatkowej. Potwierdzeniem elektronicznego dostarczenia wypełnionego formularza PIT jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru, czyli UPO. Dokument ten można pobrać po zakończeniu wysyłki deklaracji i zapisać w pamięci naszego komputera lub wydrukować.
Artykuł powstał we współpracy z portalem PITax.pl Łatwe podatki, oferującym nie tylko możliwość bezpłatnego rozliczenia podatku PIT, ale także dostęp do ogromnej bazy wiedzy podatkowej i pomocy ze strony zespołu doświadczonych ekspertów i doradców podatkowych.
Program PIT od PITax.pl Łatwe podatki dzięki współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych udostępniany jest nieodpłatnie organizacjom pozarządowym w celu wsparcia w zbiórce 1% podatku dochodowego na ich rzecz. Zapraszamy do przekazania 1% podatku na wybraną przez siebie organizację.
Napisz komentarz
Komentarze