Część osób zwyczajnie nie pamięta o tym, że wysokość emerytury może zostać ustalona po raz drugi. Niektórzy z kolei stronią od złożenia wniosku z obawy, że w efekcie pieniędzy będzie mniej. Takie myślenie jest jednak błędne, ponieważ ZUS zapewnia, że podejmowane decyzje tego typu, zawsze są z korzyścią dla wnioskodawcy. W przypadku, gdy ponowne przeliczenie nie dało wyższego wyniku, ZUS będzie wypłacał dotychczasową kwotę. Wtedy z pomocą przychodzą inne sposoby na zwiększenie miesięcznej wypłaty.
Pracujący emeryci mogą liczyć na więcej
Wiele osób, które przeszły na emeryturę, nie od razu decyduje się na całościowe zakończenie pracy. Poza tym, że dodatkowe wynagrodzenie może powiększyć domowy budżet, przyczyna się także do zwiększenia kwoty wypłacanej emerytury. Taka sytuacja będzie mieć miejsce, gdy emeryt regularnie odprowadza składki.
Osoby, które przeszły na emeryturę według nowych zasad, mogą skorzystać na przeliczeniu świadczenia najwcześniej po zakończeniu roku kalendarzowego, za który przedłożyły do ZUS-u zaświadczenia o uzyskiwanym wynagrodzenia za rok poprzedni. Należy jednak pamiętać, że zarobki, które zostały uzyskane już po przyznaniu emerytury, będą uwzględnione przy ponownym przeliczaniu wysokości emerytury pod warunkiem, że nowy wskaźnik będzie wyższy o więcej niż 250 proc. Jak obliczyć ten wskaźnik? Musimy porównać dochody z danego roku ze średnim wynagrodzeniem dla 12 miesięcy. Takie dane publikuje Główny Urząd Statystyczny.
[reklama2]
Na czym polega ponowne obliczenie emerytury?
Obliczenia mogą być wykonane na wniosek świadczeniobiorcy ZUS. Sytuacja ponownego przeliczania emerytury może dotyczyć na przykład uwzględnienia pominiętego okresu ubezpieczenia lub określenia nowej podstawy wymiaru dochodowego z dodatkowymi zarobkami. Jeżeli emeryt chce przeliczyć wysokość wypłacanego świadczenia ze względu na staż pracy, musi przedstawić do odpowiednich organów ZUS-u świadectwo o kontynuacji zatrudnienia.
Gdzie emeryt ma szansę na zatrudnienie?
Osoba, która przechodząc na emeryturę zdecydowała się także na rezygnację z pracy, ma utrudnioną sytuację. Dlaczego? Niełatwo będzie w wielu przypadkach przedłużyć z byłym pracodawcą umowę na dogodnych warunkach. Z pomocą przychodzi założenie własnej działalności, która nie będzie wymagała dużych inwestycji. Dobrym rozwiązaniem jest osiąganie dochodów poprzez różne platformy społecznościowe, oferując za ich pośrednictwem na przykład przewozy paczek w obrębie miasta lub poza nim. Dzięki temu zatrudnienie odbywa się na własnych zasadach. Warto skorzystać szczególnie z serwisów, które nie pobierają opłat za działalność, np. Poyade. Platforma ta służy do komunikacji i zyskiwania nowych zleceń, a stawki za usługę regulowane są przez użytkowników.
Możliwości na zwiększenie miesięcznych wpływów jest wiele. Warto skorzystać z niekonwencjonalnych sposobów, dzięki którym dodatkowa praca będzie miała postać ustaloną wyłącznie przez zainteresowanego. W wieku emerytalnym nie zawsze można wykonywać wszystkie czynności, dlatego – jeśli nie mamy możliwości przedłużenia umowy z wcześniejszym pracodawcą – najbardziej korzystnym rozwiązaniem wydaje się być własna, nie wymagająca dużych nakładów finansowych, działalność.
Napisz komentarz
Komentarze