Duża sypialnia
Ciemne kolory ścian w sypialni sprawdzą się tylko w dużych, przestronnych wnętrzach, w których zaplanowano większe powierzchnie okien czy też drzwi balkonowe. Wypełniona porannym słońcem sypialnia doda nam energii na cały dzień, a wieczorem stanie się przytulna i nastrojowa, sprzyjając intymności.
- Duża sypialnia potrzebuje rozwiązań, które wprowadzą do niej nastrojową atmosferę – potwierdza ekspert działu Wnętrza w serwisie www.DOM.pl – Ciemne kolory ścian pozwolą ją zbudować, jednocześnie dodając wnętrzu elegancji, bez względu na styl, w którym je urządzimy. Dobrym rozwiązaniem w sypialni są tapety, nie tylko udekorują ściany, ale również dodatkowo wyciszą pomieszczenie i nadadzą mu ciepła. Od kilku sezonów we wnętrzach królują szarości – tapety z graficznymi motywami w szarym kolorze, z dodatkiem czerni czy srebra stworzą optymalny klimat do wieczornego relaksu, a rankiem pozwolą spokojnie rozpocząć nowy dzień.
Szarości, brązy czy ciemne zielenie są odpowiednim rozwiązaniem do dużych sypialni. Kolory natury zawsze wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie, koją nerwy i pozwalają się zrelaksować po długim dniu. Urządzając ciemne wnętrza ostrożnie stosować należy natomiast kolor czarny. Czerń, choć wprowadza do pomieszczenia elegancję i szyk, w nadmiarze powoduje niepokój, złość, poczucie wyobcowania.
Mała sypialnia
W małej sypialni ciemne kolory przytłoczą pomieszczenie, dając skojarzenie dziupli, a nie zmysłowej alkowy. Dlatego też jeśli urządzana jest mała sypialnia, ciemną barwę warto zastosować tylko na jednej ścianie. Najczęściej jest to powierzchnia, przy której stoi łóżko – nad zagłówkiem możemy zamieścić zdjęcia czy obrazy, które podświetlone kinkietami lub lampkami nocnymi ozdobią wnętrze, w którym dekoracje powinno stosować się z umiarem, by nie wprowadzać niepotrzebnego chaosu.
- Warto pamiętać, że kolorami możemy korygować kształt pomieszczeń. Jeżeli sypialnia jest długa i wąska, krótsza ściana pomalowana na ciemny kolor optycznie skróci całe pomieszczenie. Ciemna może być też podłoga – jasne kolory ścian z panelami w kolorze szarości czy wenge sprawią, że mała sypialnia wyda się większa niż w rzeczywistości – podpowiada ekspert www.DOM.pl.
Jeżeli chcemy powiększyć małe wnętrza, warto wykorzystać również lustra. Podłużne lustro w dekoracyjnej ramie zawieszonej nad łóżkiem odbije ścianę i sprawi, że sypialnia wyda się większa.
- Pamiętajmy jednak, by lustra nie montować na ścianie naprzeciw łóżka – przestrzega ekspert www.DOM.pl. - Możemy mieć wrażenie, że ktoś nas obserwuje, a to nie wpłynie pozytywnie na jakość snu. Lustrzane powierzchnie warto jednak stosować i oprócz dekoracyjnego zwierciadła nad łóżkiem, możemy pokusić się o lustrzane drzwi szafy czy garderoby.
Dekoracyjny pomysł na ciemną ścianę
W nowoczesnych sypialniach warto zdecydować się na mniej szablonowe rozwiązania. Hitem ostatnich sezonów jest farba tablicowa, którą możemy malować ściany, meble czy dekoracyjne elementy wyposażenia.
- Czarna tablicówka to świetny pomysł do sypialni nastolatka, który na ścianie zapisze kredą plan lekcji, daty ważnych spotkań, motywacyjne hasła czy cytaty z ulubionych książek – podpowiada ekspert www.DOM.pl – Farby tablicowe nadają się do malowania każdej powierzchni, bez względu na materiał, którym są wykończone. Choć są stosunkowo drogie, to pomalowanie nimi tylko fragmentu ściany nie wpłynie znacząco na wysokość budżetu, przeznaczonego na remont, a jej wykorzystanie da nieograniczone możliwości aranżacyjne i pozwoli na stworzenie indywidualnego charakteru wnętrza, co dla młodego człowieka jest niezwykle istotne.
W sypialni dla nieco starszych domowników efektownym rozwiązaniem może stać się wykorzystanie tynków dekoracyjnych, farb strukturalnych czy paneli ściennych, które – podobnie jak tapety – staną się dodatkowym izolatorem akustycznym.
- Dla miłośników industrialnych wnętrz, ciekawym materiałem jest beton architektoniczny. Jego zimna kolorystyka wpisuje się doskonale w najnowsze trendy, według których szarość to najmodniejszy kolor wnętrz ostatnich sezonów. Płyty betonowe możemy śmiało zastąpić też masami dekoracyjnymi imitującymi beton – doradza ekspert www.DOM.pl.
Zanim pomalujesz ścianę na czarno, pamiętaj...
Pokrycie jasnej ściany ciemnym kolorem nie sprawi trudności nawet najmniej doświadczonemu malarzowi. Prosta technika malarska zmniejszy ryzyko powstawania zacieków czy przebarwień.
- Ściany malujemy w literę V – podpowiada ekspert www.DOM.pl. - Na malowanej powierzchni malarskiej wałkiem tworzymy literę V, po czym kilkoma szybkimi ruchami rozprowadzamy farbę w lewą i prawą stronę. Taka technika malowania oszczędza czas, nie ogranicza ruchów, a przede wszystkim pozwala na jednolite pokrycie farbą większych powierzchni.
Zanim zdecydujemy się na ciemny kolor ścian, dobrze przemyślmy, gdzie i jak go zastosować, bo powrót do jasnych kolorów będzie znacznie trudniejszy i pracochłonny.
- Przemalowanie ciemnego koloru na jasny wymaga często więcej niż dwóch warstw farby, nie obędzie się też bez podkładu pod nie. Farby podkładowe wnikają w podłoże, „odcinając” stary kolor, wzmacniając i ujednolicając powierzchnię. Wzmocnione gruntem podłoże wchłania równomiernie nową warstwę farby i może zmniejszyć liczbę kosztownych warstw – doradza ekspert www.DOM.pl.
Pomysłowe wykorzystanie ciemnych kolorów w sypialni w wyjątkowych aranżacjach znaleźć można w dziale Inspiracje na www.DOM.pl. Zdjęcia sypialni w różnych stylach pomogą dobrać odpowiednie rozwiązanie, dopasowane do naszego gustu, potrzeb i... metrażu sypialni.
Artykuł przygotowano dzięki specjalistom z http://pracownia-projekty.dom.pl/ - Projekty domów jednorodzinnych.
Napisz komentarz
Komentarze