Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 kwietnia 2025 15:29
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

W walce z zanieczyszczeniami

Szczególnie w okresie zimowym popularnym tematem jest temat tzw. niskiej emisji. Niestety Tomaszów Mazowiecki znalazł się w pierwszej dziesiątce najbardziej skażonych miast w Polsce. Winę za taki stan rzeczy ponoszą mieszkańcy spalający w swoich domowych piecach wszystko co uda się w nich zutylizować ale także wciąż rosnąca liczba samochodów. Nie jesteśmy jedynym miastem, które boryka się z zanieczyszczeniami powietrza. Co robią inni?
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

Reklama

Często wprowadzają zakazy. Chyba najbardziej znanym przykładem zakazów środowiskowych jest małopolska, gdzie uchwalono zakaz montowania pieców do ogrzewania domów, wykorzystujących paliwa stałe a nie spełniających norm UE. Od połowy przyszłego roku nie będzie to już możliwe.

 

Z kolei w Warszawie  wprowadzono na jeden dzień darmową komunikację miejską, co ma związek z zapowiedzią  pogorszenia się jakości powietrza. WIOŚ prognozował wysokie stężenia będące wynikiem niekorzystnych warunków atmosferycznych: spadkiem temperatury (a co za tym idzie większą emisją z ogrzewania domów) i bardzo niską prędkością wiatru. Rozwiązanie takie ma jednak charakter doraźny.

 

Poza granicami naszego kraju nie jest lepiej. W stolicy Włoch trudno jest oddychać z powodu utrzymującego się wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza.  Ograniczono więc możliwość ruchu najbardziej trujących środowisko pojazdów. Dekret w tej sprawie wydał burmistrz wiecznego miasta.   Dla przykładu  od godziny 7.30 do 20.30 nie mogą po ulicach Rzymu jeździć samochody o najstarszym typie silnika i normie emisji spalin Euro 1, a temperatura ogrzewania w domach mieszkalnych nie może przekraczać 18 stopni Celsjusza.  

 

W niedalekim Opocznie władze miasta zapowiedziały kontrole prywatnych posesji mających na celu karanie osób spalających śmieci w swoich przydomowych oczyszczalniach.

 

W niektórych z miast prowadzone są intensywne kontrole samochodów w odniesieniu do poziomu emitowanych przez nie spalin. Zauważono, że część pojazdów w ogóle nie powinno przejść badań technicznych.

 

W Tomaszowie Mazowieckim walka z zanieczyszczeniami z niskiej emisji to przede wszystkim inwestycje Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej. Prezydent Miasta zamierza wprowadzić także bezpłatną komunikację MZK, by zachęcić mieszkańców do ograniczenia korzystania z własnych samochodów i zmniejszyć w ten sposób ruch aut osobowych w mieście. Niestety równocześnie zniknąć mają strefy płatnego parkowania.

 

Brak niestety rozwiązań systemowych. Polska wydaje co roku miliardy złotych na ekologię i wydaje się, że są one mało  wydatkowane w sposób mało efektywny. Dotacje na instalowanie ekologicznych źródeł energii cieplnej zasilają przede wszystkim system bankowy, a nie małe gospodarstwa domowe, które nawet jeśli uda im uzyskać dotację na termomodernizację czy montaż pompy ciepła to wynosi ona 40-50% faktycznie przekazanych pieniędzy. Pozostała część to: koszty ekspertyz, audytów, prowizji i odsetek bankowych (bez kredytu nie ma dotacji) oraz podatek dochodowy (ponieważ dotacja traktowana jest jak dochód).

 

[reklama2]

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ajdejano 17.12.2016 09:41
Oczywiście - zwracam się do gościa spod wpisu nr 8. Dodatkowo, żeby było jasne: zawsze będę bronił tych, których państwo polskie najbardziej zdołowało.

Reklama
Ajdejano 17.12.2016 09:07
Miśku (wpis nr 7): zupełnie mnie nie zrozumiałeś. Przeczytaj dwa moje wpisy, zastanów się i możemy pogadać. Dla ułatwienia myślenia: w tego typu tematach zawsze mi chodzi o to, że najpierw wszystkie złodziejskie polskie władze (od samej wojny) wpuszczały Polaków w biedę, a teraz chcą zmusić Polaków do wymiany źródeł ciepła na ekologiczne wyłącznie za własną kasę. Polacy będą wywalać swoją własną, ciężko zarobioną kasę, a rządzący bandyci (wszystkich opcji) dalej będą naród okradać.

Ajdejano 16.12.2016 20:35
Do wpisu nr 6. Gościu: opowiadasz nam takie różne bajki, które my również znamy z własnego życia. Końcowe twoje zdanie mówi , że w korku stoją samochody i smrodzą i nikt o tym nie myśli. Jeżeli jest ktokolwiek, kto w ogóle nie myśli - to jesteś właśnie ty - misiaczku. Siedzisz w fotelu przed kompem i tak pitolisz, co ci do główki przyjdzie. Zbyt dużo nie przychodzi. Czy możesz nam wyjaśnić - o co ci, kur...., chodzi ???

# 16.12.2016 21:33
Może pochwalisz się co ty robiłeś (aś), żeby mniej kopciło się oraz nie śmierdziało z twojego komina w imię ekologii w ciągu 5- 10 lat. Pochwal się czym wcześniej ogrzewałeś, a czym teraz ogrzewasz. Chyba że jesteś bardzo bogaty (a) aż do rozpusty i ogrzewasz tylko prądem. .

he-man 16.12.2016 19:30
Głównym winowajcą są piece domowe, gdzie pali sie byle czym. Każdy tak robi, wszyscy o tym wiedzą jednak nikt nic z tym nie robi. Przejście na piece gazowe - nie ma szans. Podłączenie sieci gazowej strasznie drogi. A druga sprawa to koszty. Nikt nie zaryzykuje zmiany ogrzewania jak nie ma pewności co do cen gazu. A już pokazali z kanalizacją, że podnieśli już opłaty o 10gr/m3 a domu są podłączone od 3-4 miesięcy. A samochody. Jak stoją w korku to i w jednym miejscu wiele aut dymi. Ale o tym tez nikt nie pomyśli.

Ajdejano 16.12.2016 19:28
Ludzie: zarówno ten redakcyjny materiał powyżej jak i pozostała 90-procentowa ilość różnych artykułów w najróżniejszych mediach (szmatławce-gazety, radio, tv, itp., itd.) wciskają wam, że jedynym winowajcą są ci wredni i ciemni ludzie, którzy spalają te gumofilce, pety, szmaty i inne gówno. I najlepiej byłoby, aby ten ciemny lud ukarać za spalanie tych gumofilców i wsadzić do pierdla. Równocześnie, różne samorządy (zwłaszcza przed wyborami) wstawiają ludności bajer w postaci: stworzymy i wdrożymy programy ułatwienia wykorzystania innych źródeł ciepła i takie tam inne pierdoły. To samo dotyczy innych durniów: posłów senatorów, ministrów. Potem te obiecanki idą do kosza. Tylko, niech mi chociaż jedna osoba pokaże rozwiązania, które pomogą F I N A N S O W O tym, którzy będą chcieli wyrzucić piece na "wyngiel", gumofilce, pety i zainstalować inne ekologiczne źródła ciepła. O takiej finansowej pomocy nie dowiecie się z dostępnych mediów. Tym wszystkim cwaniakom z tych mediów chodzi o to, aby ludzi - zwykłych zjadaczy chleba zmusić do samodzielnego finansowania zmiany ogrzewania na ekologiczne. Chcą cwaniaki (rządzący i media) dobrze ?! To niech ludziom finansowo pomogą - cwaniaczki. Ludzie wypier.... kasę z własnej kieszeni , a potem władze będą szpanować w UE - że tak dobrze rządzą.

klug 16.12.2016 18:28
Działania Witko w walce o czystsze powietrze (mniej chorób, dłuższe życie) dla tomaszowian to ściema.

@ 16.12.2016 15:16
"Winę za taki stan rzeczy ponoszą mieszkańcy ..., ale także wciąż rosnąca liczba samochodów." Tylko należy się zastanowić dlaczego: autobusy, busy, ciężki transport dostawczy i te wielkie wywrotki jak jadą to za nimi są takie wielkie chmury czarnego dymu (co za wielcy fachowcy, a może laicy robią przeglądy). Dlaczego policja i straż miejska tego nie kontroluje.

ooo 16.12.2016 12:07
Ciepło dostarczane z Zakładów Gosp. Cieplnej jest dla ludzi bardzo drogie. W blokach jakby sobie ustawić kaloryfery na normalnie ciepłe ( w domu ok. 24 st.) to dopłata do komornego rocznie byłaby chyba z 5000 zł. Ja już raz za takie choć w połowie ciepławego kaloryfera musiałem dopłacić prawie 600 zł. Więc pytam o opłacalność dla ludzi tego wspólnego ciepła??????

tm 16.12.2016 11:56
A czy autor artykułu zasięgnął może informacji, czy nasz Urząd Miasta planuje jakieś dotacje na likwidację starych pieców na rzecz ekologicznych źródeł energii ? W artykule nie ma nic o tym, a to dosyć istotny temat w całej tej problematyce zanieczyszczeń …

Opinie

Brygida T.Brygida T.

Dlaczego krytykujemy posłów, senatorów czy radnych? Czy jest to w ogóle sprawiedliwe? Przecież sami ich wybieramy, więc pretensje powinniśmy mieć tylko do siebie. Że zostaliśmy oszukani? No, cóż - metoda na wnuczka, czy na polityka, cóż to za różnica? Skoro wpuszczasz kogoś do mieszkania, to sprawdź kim ta osoba jest

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?

Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta

Do roku 2150 r. Wenecja oraz wyspy i bagna Laguny Weneckiej mogą okresowo znaleźć się pod wodą podczas powodzi morskich – potwierdziła analiza włoskich naukowców. W rozmowie z PAP oceanolog prof. Jacek Piskozub podkreślił, że do końca wieku zalaniu ulec mogą też niektóre polskie miejscowości, w tym dzielnice Gdańska.Data dodania artykułu: 09.04.2025 11:55
Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta

„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie na temat rezerw złota.Data dodania artykułu: 09.04.2025 10:22Liczba komentarzy artykułu: 2
„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?
Cztery WOPR-y dostaną nowy sprzęt ratowniczy. W tym Tomaszów Mazowiecki

Cztery WOPR-y dostaną nowy sprzęt ratowniczy. W tym Tomaszów Mazowiecki

Sprzęt ratowniczy za prawie 600 tys. zł trafi w nowym sezonie do Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego w Tomaszowie Mazowieckim, Zduńskiej Woli, Skierniewicach i w Piotrkowie Trybunalskim. O jego zakupie z budżetu obywatelskiego woj. łódzkiego zadecydowali mieszkańcy.
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama