Zgodnie z nowym cennikiem, handlujący zapłacą za zajęcie stanowiska do sprzedaży (za każdy rozpoczęty m²): w dni targowe, tj. każdy wtorek, piątek i sobotę — 2,30 zł, w pozostałe dni tygodnia —1,70 zł”
Zgodnie z zapisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, opłatę targową pobiera się od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, dokonujących sprzedaży na targowiskach, z zastrzeżeniem, że opłacie targowej nie podlega sprzedaż dokonywana w budynkach lub ich częściach. Minister Finansów ogłasza górne granice stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w kolejnych latach.
Obniżenie stawek związane jest z sugestiami zgłaszanymi przez radnych Rady Miejskiej i kupców handlujących na terenie Targowiska Miejskiego na placu Narutowicza. Urząd Miasta przeanalizował zasad ustalania dziennej stawki opłaty targowej. Uznano za konieczną zmianę, polegającą na wprowadzeniu zróżnicowanej opłaty w zależności od dni, w których sprzedaż będzie prowadzona.
- Przedstawiając projekt uchwały oparto się na zebranych danych dotyczących wpływów z tytułu opłaty targowej, uwzględniając wpływy w poszczególnych dniach roku. W przypadku Targowisk Miejskich na placu Narutowicza oraz przy ulicach Mazowieckiej i Akacjowej – najniższy poziom wpływów ma miejsce w tzw. dni nie targowe (poniedziałek, środa, czwartek). Posiadane dane pozwalają na wyciągnięcie wniosku, iż przyczyną zmniejszających się dochodów z tytułu opłaty targowej są zachodzące na przestrzeni ostatnich lat zmiany dotyczące preferencji w zakresie miejsc dokonywania zakupów (pojawienie się dużych marketów i promocyjnych ofert niwelujących różnicę w cenach) - wyjaśniał w czasie Sesji Rady Miejskiej, kierownik Jakub Zięba.
[reklama2]
Zięba podkreślał, że z uwagi na różny sposób ustalania stawek opłaty targowej przez poszczególne gminy (różnicowanie ze względu na asortyment sprzedawanego towaru, sposób dokonywania sprzedaży, miejsce dokonywania sprzedaży – czyli położenie targowiska lub okoliczność czy targowisko ma charakter zorganizowany) trudno precyzyjnie porównać wysokość opłaty targowej na terenie Miasta i w gminach ościennych oraz wyciągnąć z dokonanych porównań wnioski o charakterze generalnym.
Zaproponowane zmniejszenie stawki opłaty targowej przyczynić się ma do obniżenia kosztów działalności ponoszonych przez przedsiębiorców, którzy dokonują sprzedaży na targowisku, co być może będzie miało korzystny wpływ na rozwój drobnego i średniego lokalnego handlu.
Warto pamiętać, że preferencyjne (niższe stawki o 25% w dni nie targowe) nie dotyczą dokonywania sprzedaży w pozostałych miejscach, a więc na targowiskach nie zorganizowanych. W zamierzeniu ma to zachęcić do dokonywania sprzedaży w miejscach do tego wyznaczonych.
Napisz komentarz
Komentarze