Celem warsztatów opartych na metodzie Charette było podjęcie partnerskiej rozmowy pomiędzy wszystkimi stronami zainteresowanymi rozwiązaniami funkcjonalnymi założonymi w ramach planowanej rewitalizacji. Dyskutowali na ten temat: przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i mieszkańców. Merytoryczną opiekę sprawowali eksperci: Rafał Nagórka (konstruktor, architekt, urbanista ), Paweł Kulesza (projektant w specjalności architektura krajobrazu), Robert Bosiek ( projektant w specjalności architektura) oraz Ewa Radziewicz (doradca usług społecznych i edukacyjnych).
To pierwsze przeprowadzone na tak szeroką skalę tego rodzaju konsultacje społeczne zorganizowane w naszym powiecie. Zwracała uwagę nie tylko liczba użytkowników, ale także propozycji i wniosków. Nie zabrakło ożywionych dyskusji.
- Nasza Firma wygrała przetarg na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego dla terenu popularnie zwanego przez mieszkańców „Budowlanką”. Bardzo cieszę się, że mogliśmy pracować przy tak szczytnym temacie, gdyż jest on bliski sercu wielu Tomaszowian. Uratowanie tego terenu od zniszczenia i zapomnienia poprzez przeprowadzenie rewitalizacji i nadanie nowych funkcji społecznych, kulturowych i rekreacyjnych było głównym naszym celem. Ufam, że zaprezentowaliśmy optymalny sposób zagospodarowania tego terenu, spełniający oczekiwania dla jak najszerszej grupy społecznej - mówi Rafał Nagórka, właściciel Firmy "Pasja" i równocześnie główny autor programu.
Projektant podkreśla, że czynny udział przedstawicieli organizacji społecznych w przeprowadzonych konsultacjach okazał się bezcenny. Dzięki zgłoszonym uwagom i propozycjom projekt ten ma być jeszcze lepszy, bardziej optymalny.
- Dla mnie było to nowe doświadczenie. Uczestnicy warsztatów z pasją przedstawiali i bronili swoich argumentów, na bieżąco nanosiliśmy więc drobne zmiany w projekcie, a kluczowe rozstrzygnięcia zostawiliśmy dla Inwestora (jak np. zgłoszoną przez środowiska siatkarskie i piłki nożnej propozycję utworzenia boiska do piłki plażowej, a rezygnację z boiska wielofunkcyjnego). Jednocześnie Kluby zobowiązały się do poprowadzenia nieodpłatnych zajęć dla dzieci i młodzieży z terenu powiatu oraz zorganizowania zawodów powiatowych a także o zasięgu ogólnopolskim w tej dyscyplinie - dodaje
Powiat Tomaszowski planuje ubiegać się o dofinansowanie tego przedsięwzięcia z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Przyjmując wstępne założenia w zakresie zagospodarowania terenu i budynków wzięto pod uwagę opracowanie Urzędu Miasta Tomaszowa Mazowieckiego dotyczące wskazania obszarów zdegradowanych oraz wymogi i kryteria, które narzuca instytucja wdrażająca tj. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Przyjęte funkcje odniesione są do problemów społecznych zdiagnozowanych w obszarze rewitalizowanym nr 1 „Śródmieście” tj. bezrobocia, ubóstwa, uzależnień, przemocy w rodzinie, a także dziedziczonej, roszczeniowej postawy wobec pomocy społecznej oraz tracenia znaczenia tych terenów jako centrum gospodarczego Miasta.
Według wymogów RPO projekty rewitalizacyjne mają przyczynić się do wprowadzenia lub przywrócenia na zdegradowanych obszarach miejskich funkcji społecznych (edukacyjnych, kulturalnych, rekreacyjnych) i gospodarczych.
Powiat Tomaszowski na terenie rewitalizowanym zaplanował:
- w Budynku E ( m.in. salę widowiskowo-sportową - ze sceną modułową, pracownie oraz sale edukacyjne)
- w budynku B Centrum Organizacji Pozarządowych ( dla obecnych użytkowników budynku oraz innych organizacji zaplanowano pomieszczenia ogólne: salę szkoleniowo-konferencyjną, salę do co-workingu oraz pomieszczenia administracyjne do wynajęcia, na parterze może zostać zlokalizowana przestrzeń dla przedsiębiorcy w celu utworzenia np. kawiarenki)
- w budynku C Centrum Doradztwa ( lokalizacja dla Powiatowego Klubu Pracy , OHP oraz wolne pomieszczenia administracyjne dla organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorców)
- w budynku D powstanie pracownia konstruktorska
W otoczeniu znajduje się miejsce do rekreacyjnego uprawiania sportu, tereny zielone i wypoczynkowe.
- Rewitalizacja ulicy Farbiarskiej ma być procesem nastawionym na ludzi, a nie na remont budynków. Właśnie taki był cel naszych dwudniowych warsztatów. Wśród najlepszych przyjętych rozwiązań uczestnicy konsultacji wskazywali: strefę sportową dla młodzieży, siłownię dla osób niepełnosprawnych, dużo przestrzeni dla kultury, zwiększenie atrakcyjności przestrzeni publicznej, spójność i połączenie z parkiem „Bulwary”, zaplanowanie przestrzeni dla obecnych w tym momencie organizacji pozarządowych, wygospodarowanie przestrzeni dla innych stowarzyszeń na tym terenie, fakt, że rewitalizacja terenu i przestrzeni będzie miała pozytywny wpływ społeczny oraz otwarcie przestrzeni na rzekę Wolbórkę - mówi Klaudiusz Wilmański, kierownik Referatu Pozyskiwania Środków Pomocowych w tomaszowskim Starostwie Powiatowym
Uczestnicy wskazali szereg elementów wymagających przeprojektowania. Wśród nich: zbyt małą ilość zieleńców w strefie wejściowej, zmiany w zakresie przestrzeni parkingowej- organizacja w miejscu parkingów otwartego deptaka, zmiana funkcji boiska wielofunkcyjnego na boisko do siatkówki plażowej oraz brak miejsca na zewnątrz , gdzie można byłoby wspólnie spędzać czas.
Organizatorzy podkreślają, że wartością warsztatów była też możliwość wspólnego spotkania organizacji pozarządowych i wzajemne zrozumienie dla faktu, że w ramach przestrzeni i budynków, którymi dysponuje Powiat można pogodzić potrzeby organizacji, które obecnie funkcjonują w Budynku B oraz organizacji, które będą mogły znaleźć przestrzeń dla siebie po rewitalizacji.
Napisz komentarz
Komentarze