Zmiany pod patronatem minister Anny Zalewskiej dotkną wszystkich szczebli polskiej edukacji, zaczynając od najmłodszych. Przywrócony poprzedni obowiązek szkolny 7-latków stanie się alternatywą dla rodziców. Odtąd sami mogą zdecydować, czy ich 6-letnia pociecha wcześniej rozpocznie naukę w szkole podstawowej. Jedynym warunkiem stawianym obecnie przez ustawodawcę jest roczne przygotowanie przedszkolne lub pozytywna opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej. Również do rodziców, od września należała decyzja, czy dziecko które w ubiegłym roku wcześniej rozpoczęło naukę, w tym będzie ją kontynuować w klasie drugiej, czy też powtarzać rok w pierwszej.
Wprowadzona zmiana wiąże się również z nowym programem nauczania w zerówce, który jak dotąd przewidziany był dla pięciolatków. Nowa podstawa programowa dostosowana dla 6-latków przywraca obowiązkową naukę czytania i pisania.
Na wszystkich uczniów, już od września czeka w sklepikach szkolnych długo wyczekiwana, będąca kością niezgody drożdżówka. Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Zdrowia znikną radykalne dyrektywy dotyczące przypraw oraz skrajnie ograniczony asortyment w sklepiku. Poszerzony zostanie min. o kanapki z różnego rodzaju pieczywa oraz słodkie bułki, nadal ograniczone maksymalną ilością tłuszczu i soli.
Kolejną modyfikacją systemu oświaty jest zniesienie egzaminu szóstoklasisty. Od tego roku Centralna Komisja Egzaminacyjna jest zobligowana jedynie do udostępnienia szkołom gimnazjalnym, testów diagnostycznych mających sprawdzić umiejętności nowych uczniów.
Nowelizacja ustawy o systemie oświaty umożliwia również odwołanie się od egzaminu maturalnego oraz zawodowego. Maturzyści oraz osoby przystępujące w tym roku do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, mogą odwołać się od decyzji Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Nowo powstałe Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego będzie służyło w razie wątpliwości, ponownej weryfikacji egzaminu pisemnego, a tym samym umożliwi sfotografowanie sprawdzonej pracy. W nowym roku szkolnym prawo do fotografii sprawdzonej i ocenionej pracy uzyskali również uczniowie szkół gimnazjalnych.
Słodszą, niż powracająca w sklepiku drożdżówka jest informacja o nowo przyjętej ustawie skracającej rok szkolny. Zgodnie z najnowszym aktem prawnym kończyć się będzie w najbliższy piątek po 20 czerwca, dzięki czemu ostatni dzień szkoły przypadnie najpóźniej na 27 czerwca.
Rozpoczynający się rok szkolny jest jedynie preludium do gwałtownych zmian jakie czekają uczniów w kolejnych latach. W czerwcu Minister Anna Zalewska przedstawiła prognozę na długoletnie zmiany w strukturze szkolnictwa. Już od września 2017r. 6-etnia szkoła podstawowa zostanie zastąpiona 8-letnią szkołą powszechną, a nauka w liceum wydłużona zostanie o rok. Alternatywą dla liceum stanie się natomiast 5-letnie technikum oraz dwustopniowa branżowa szkoła, powstała na miejsce obecnej zasadniczej szkoły zawodowej.
Napisz komentarz
Komentarze