Tymczasem wystarczy złożenie odpowiednio sformułowanego pisma we właściwym czasie. Problemem najczęściej jest nieodpowiednia forma lub treść wypowiedzenia, albo niedotrzymanie terminów wypowiedzenia wskazanych w umowie.
Forma wypowiedzenia umowy OC
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia powinno nastąpić w formie pisemnej. Ustne wypowiedzenie może być potraktowane jako oświadczenie ubezpieczonego niewywołujące żadnych skutków prawnych. Sprawdź w umowie ubezpieczenia, jakie warunki wypowiadania umowy Cię obowiązują. Regułą jest wypowiadanie umów ubezpieczenia na piśmie. Treść wypowiedzenia możesz napisać własnoręcznie, albo skorzystać z formularza. Po sporządzeniu pisma podpisz się własnoręcznie pod jego treścią.
Terminy wypowiadania umów OC
Podstawowym terminem wypowiadania umów OC jest okres jednego dnia przed upływem okresu obowiązywania polisy. Ubezpieczenie OC dla właścicieli pojazdów mechanicznych jest obligatoryjne na mocy przepisów ustawowych. W związku z tym w razie braku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia zostanie ona automatycznie przedłużona na kolejny okres. Nie dotyczy to przypadków, gdy nastąpiła zmiana właściciela pojazdu. Wtedy w razie braku wypowiedzenia umowy przez nowego właściciela umowa wygasa po upływie okresu jej obowiązywania.
W okresie obowiązywania polisy u dotychczasowego ubezpieczyciela właściciel pojazdu mechanicznego może zawrzeć umowę z innym towarzystwem ubezpieczeniowym. W takiej sytuacji wypowiedzenie automatycznie przedłużonej umowy jest możliwe w dowolnym czasie, a ubezpieczony wypowiadający umowę ma obowiązek uiszczenia składek w wysokości odpowiadającej faktycznemu okresowi korzystania z ochrony ubezpieczeniowej.
Dodatkowo, konsument zawierający umowę ubezpieczenia w systemie direct ma możliwość wypowiedzenia jej w terminie 30 dni z obowiązkiem uiszczenia składki za okres faktycznego korzystania z ochrony ubezpieczeniowej. Do umów zawieranych w systemie direct należą te kontrakty, które zostały zawarte za pośrednictwem Internetu lub przez kontakt telefoniczny.
Wypowiedzenie umowy OC po poprzednim właścicielu
Osoby kupujące pojazd z rynku wtórnego powinny upewnić się, czy polisa OC po poprzednim właścicielu nadal obowiązuje. W takich sytuacjach nowy właściciel pojazdu ma możliwość wypowiedzenia umowy OC na tych samych warunkach. Zasadniczą różnicą jest to, że ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela nie ulega przedłużeniu po zakończeniu okresu, na który polisa została wykupiona. Nabywca powinien o tym pamiętać, żeby ze względu na roztargnienie i zawodną pamięć nie pozostać bez ochrony ubezpieczeniowej.
Nie warto przepłacać
Narzekanie na wysokie koszty życia nie zmieni nic w domowym budżecie. Korzystne zmiany może natomiast przynieść poszukiwanie źródeł oszczędności. Właściciele pojazdów mechanicznych ponoszą duże wydatki związane z eksploatacją samochodu. Część wydatków można ograniczyć zmieniając ubezpieczyciela. Dostępne w Internecie narzędzia pomogą Ci znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie OC . Intuicyjne kalkulatory wyliczą polisy dostępne w najniższych cenach dla typu kierowcy i samochodu.
Znajdź tanie ubezpieczenia OC w prosty i szybki sposób. Możesz pozostać przy dotychczasowej polisie, jeżeli czekające na Ciebie zniżki w najbliższym czasie spowodują obniżenie kosztów. Obecnie polski rynek ubezpieczeniowy w zakresie OC jest na tyle konkurencyjny, że szansa na znalezienie tańszego ubezpieczenia znajduje się na wyciągnięcie ręki.
Napisz komentarz
Komentarze