Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:23
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Nie masz wyjścia, musisz wynająć

Powiatowe Urzędy Pracy dysponują środkami na dofinansowanie nowootwieranych działalności gospodarczych, a więc tzw. samozatrudnienie. Zakładając własną firmę można otrzymać około 20 tysięcy złotych.

Pieniądze przyznawane są na podstawie regulaminu, który zdarza się, że budzi wątpliwości osób, które o nie zabiegają. Jednym z wymogów udzielenia wsparcia  jest posiadanie wynajmowanego lokalu na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Urzędnicy twierdzą, że zapis taki ma ograniczyć przypadki wyłudzania dotacji. Zapewne i takie się zdarzają, ale czas jednak pędzi nieubłagalnie do przodu.

 

- Taki wymóg to relikt przeszłości. W dzisiejszych czasach wiele firm i działalności funkcjonuje w sposób wirtualny - niezrozumiałym jest więc dlaczego potencjalny przedsiębiorca np. matka wychowująca równocześnie dzieci i prowadząca sklep internetowy z bielizną nie mogła tego robić w domu a jako magazynu wykorzystywać chociażby własnego garażu. To samo dotyczy osoby dokonującej drobnych napraw samochodów. Posiada garaż a musi wynająć. Czy to nie absurd? Konieczność wynajmowania lokalu wywołuje od samego początku zbędne koszty, które mają szczególnie na starcie działalności niebagatelne znaczenie, a zdarza się, że wręcz równoważą udzieloną dotację. Często też wymóg ten tworzy patologie, kiedy to osoby podejmujące działalność zawierają fikcyjne umowy najmu  ­- mówi radny Mariusz Strzępek, który przez kilka lat był także szefem tomaszowskiego stowarzyszenia pracodawców.

 

Radny tłumaczy, że są dziesiątki form działalności gospodarczej, które nie wymagają niczego poza dostępem do Internetu, a ten obecnie większość osób (szczególnie jeśli prowadzą jakiś biznes) ma w swoich telefonach. Nie tylko pracę wykonuje się w sieci, ale też w sieci swoje usługi się reklamuje i w sieci też utrzymuje kontakt z klientami. Strzępek pyta więc jakie są podstawy prawne dla tak sformułowanych wymogów? Czy wynikają one z rozporządzenia, ustawy, a więc przepisów ogólnie obowiązujących, czy może z wewnętrznych regulacji tomaszowskiego PUP.

 

Starosta Tomaszowski odpowiadając radnemu twierdzi, że takiego wymogu nie ma i że może wskazać z imienia i nazwiska konkretne przypadki  osób którym dotacji udzielono.

 

Tymczasem wystarczy sięgnąć (za pomocą sieci) do strony internetowej tomaszowskiego Powiatowego Urzędu Pracy, by przekonać się, że wymóg taki jednak został wskazany wśród warunków udzielania wsparcia, bo jakże inaczej rozumieć fakt, że do składanego wniosku należy dołączyć "kserokopie aktu własności lokalu, umowy najmu lokalu, umowy dzierżawy, decyzji lokalizacyjnej, zgody właściciela".

 

- Wymóg określony w regulaminie tomaszowskiego PUP wziął się stąd, że w przypadku małych mieszkań, często spotykanych u osób bezrobotnych, nie da się oddzielić przestrzeni prywatnej od tego co ma być firmowe. Przykładowo meble czy komputer stałby w pokoju dzieci i kto faktycznie by wykorzystywał zakupione na firmę wyposażenie jest problematyczne do ustalenia. Niemniej wymóg taki powinien być stosowany wybiórczo i wyłącznie dla firm, których profil działności tego wymaga - np w wypadku handlu stacjonarnego. Taki wymóg nie ma żadnego sensdu dla taksówkarza czy fotografa lub osoby prowadzącej handel wyłącznie internetowy. Ponadto w ustawie i rozporządzeniu nie ma tagiego oficjalnego wymogu, więc spokojnie można podchodzić do wymagań odnośnie lokalu bardzo liberalnie i w ścisłym dopasowaniu do profilu planownej do otwarcia działności gospodarczej - mówi Arkadiusz Gajewski w latach 2007-2014 wicedyrektor PUP w Tomaszowie.

 

­- Ja ze swoimi klientami spotykam się w dogodnych dla nich miejscach. Oglądają moje prace w internecie, gdzie są moje dane kontaktowe. Umawiamy się i uzgadniamy szczegóły. Nie mam potrzeby utrzymywania kosztownego lokalu. Tym bardziej, że moja działalność ma często charakter sezonowy. Nie potrzebuję studia, za to często pracuję w plenerach - mówi Michał Nagrodzki, fotografik zajmujący się uwiecznianiem eventów, przede wszystkim imprez okolicznościowych, wesel, komunii itp.  

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
pytający 07.08.2016 14:23
A jak sprawa wygląda z pobieraniem energii elektrycznej? Czy dla celów firmowych można korzystać ze zwykłej "domowej" taryfy? Czy też umowa z zakładem energetycznym (lub prawo w ogóle) może tego zabraniać?

07.08.2016 16:51
Stawki energii dla firm są wyższe niż dla gospodarstw domowych http://www.gkpge.pl/oferta/dla...-firmy natomiast jest plusem to, że jej koszty możesz sobie odliczyć od przychodu firmy.

Tomasz 01.08.2016 11:41
Chętnym wynajmę biuro za 100 zł/mies. Pokój z dostępem w każdej chwili + ekspress do kawy (przyda się podczas kontroli).

Dimos 31.07.2016 23:39
Co zmieni fakt najmowania lokalu. Zwiększy przedsiębiorczość? Da większą jakość we wnioskach?

Jurek 31.07.2016 21:58
A akt własności lokalu nie oznacza własnego mieszkania lub domu ? Moim zdaniem lokal oznacza mieszkanie lub dom.

01.08.2016 02:05
Tak oznacza, ale w tym jest szkopuł, że po godzinach pracy dzieci mogłyby godzinę dziennie grać na "firmowym komputerze". Ciekawe co by było w przypadku, gdyby chcący założyć DG miał do dyspozycji jeden pokój z osobnym wejściem najmowany bezpłatnie np. od babci? Polak potrafi ...

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama