Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych ma wdrożyć regulacje przyjętej w 2014 r. dyrektywy tytoniowej. Termin wdrożenia tych przepisów przez państwa UE minął 20 maja br.
Zgodnie z nowelą zakazana będzie sprzedaż papierosów elektronicznych i pojemników z płynem osobom poniżej 18 lat. Projekt zakłada zakaz sprzedaży e-papierosów i pojemników zapasowych w automatach.
Poza zakazem sprzedaży e-papierosów nieletnim, nowa regulacja ogranicza miejsca używania papierosów elektronicznych określając je analogicznie do obecnie obowiązującego zakazu palenia klasycznych wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych, np. na przystankach, w szpitalach, szkołach i obiektach sportowo-rekreacyjnych.
- Moim zdaniem to nie kwestia zakazu ale przede wszystkim kultury. Osoby palące, niezależnie od tego czy chodzi o zwykłe papierosy, czy papierosy elektroniczne, to najczęściej ludzie mało kulturalni. Proszę tylko popatrzeć na nasze ulice. Mimo zakazów wszędzie poniewierają się niedopałki. Palacze po prostu rzucają je na ziemię. Z drugiej strony ludzie palą e-papierosy wszędzie. Niedawno była w kinie, gdzie przede mną siedział mężczyzna, który co chwilę wypuszczał z plastikowego urządzenia dymek. Nie reagował na moje uwagi. To samo jest w autobusach komunikacji miejskiej, kawiarniach - mówi Maria Niewiadomska.
Do katalogu miejsc, gdzie właściciel lub zarządzający może wyznaczyć palarnię (m.in. w hotelach, zakładach pracy czy domach spokojnej starości) dodano w nowelizacji ustawy całodobowy oddział psychiatryczny z wyłączeniem oddziałów dysponujących warunkami wzmocnionego i maksymalnego zabezpieczenia.
W lokalach gastronomiczno-rozrywkowych z co najmniej dwoma pomieszczeniami możliwe będzie wyłączenie jednego zamkniętego pomieszczenia spod zakazu palenia, jeżeli jest to pomieszczenie wyposażone w wentylację gwarantującą, że dym nie będzie przenikał do innych miejsc.
Napisz komentarz
Komentarze