W ramach działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje przedsiębiorcom Program Dofinansowania Przedsiębiorstw, w ramach którego mogą oni wystąpić z wnioskiem dotyczącym projektu inwestycyjnego jak i doradczego. Mogą również te dwie sfery połączyć.
W ramach inwestycji z uzyskanych od ZUS środków można np. zakupić i zainstalować osłony do niebezpiecznych maszyn i urządzeń, kabiny dźwiękoszczelne, czy urządzenia oczyszczające powietrze. W przypadku projektów doradczych ZUS dofinansowuje działania, które mają pomóc przedsiębiorcom ocenić zagrożenia występujące w ich firmie tj. przeprowadzenie pomiarów hałasu, wibracji, zapylenia, czy stanu instalacji technicznych.
Program jest zaadresowany do wszystkich pracodawców ze szczególnym uwzględnieniem małych i średnich przedsiębiorstw. Poziom dofinansowania jest zróżnicowany w zależności od wielkości firmy. Jak informowaliśmy w lipcu zeszłego roku może ono wahać się od 40 do 500 tys. zł. Do połowy czerwca do Zakładu wpłynęło ponad 3 tys. wniosków. Zawarto już 315 umów, a kolejne 120 przeszło pozytywną ocenę ekspertów. Zainteresowanie podniesieniem bezpieczeństwa w pracy przy wsparciu ZUS było wśród przedsiębiorców na tyle duże, że już dziś cała tegoroczna pula pieniędzy została zarezerwowana.
Nie oznacza to, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymuje przyjmowanie wniosków o dofinansowanie projektów poprawiających bezpieczeństwo w pracy. Jednak, co niezwykle ważne i na co muszą zwrócić uwagę zainteresowani przedsiębiorcy, finansowanie kolejnych spływających wniosków, które zyskają pozytywną ocenę ekspertów, będzie możliwe dopiero w kolejnym roku. Natomiast sama liczba możliwych do realizacji w przyszłym roku projektów zależy od puli środków jaką na poprawę bezpieczeństwa w pracy, w budżecie ZUS uwzględni Parlament.
Napisz komentarz
Komentarze