Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:19
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Sklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama

Chcielibyśmy aby mieszkańcy dostrzegali naszą pracę

Wiosenne porządki w Tomaszowie Mazowieckim trwają. Często sprzątanie w naszym mieście prypomina prawdziwe "syzyfowe prace". Gdzie się jednego dnia zrobi porządek, następnego ktoś inny narobi bałaganu. Od początku roku nad czystością miasta czuwa ZDiUM. Zresztą nie tylko nad czystością. Rozmawiamy z dyrektorem Zakładu Szymonem Michalakiem

Jako ZDUiM funkcjonujecie już od blisko pół roku. Nałożono na Was gigantyczny zakres zadań. Macie pod swoją opieką nie tylko miejskie ulice, ale także skwery, parki, cmentarz, targowisko, schronisko dla bezdomnych zwierząt.

Do tego Cmentarz Wojenny jest pod naszą opieką i cała masa takich typowo miejskich, komunalnych zadań. W tym celu ta jednostka została powołana do życia. Zajmujemy porządkowaniem wszystkich tych wymienionych miejsc, ale także pasami zieleni w pasach dróg miejskich. Staramy się też porządkować wszystkie niezagospodarowane działki, będące własnością miasta.

 

Parkami zajmujecie się Wy, czy firma pana Zysiaka?

Mówimy o terenach, których utrzymanie zostało nam przypisane, ale nie wszystkimi zajmuje się bezpośrednio ZDiUM. Są też podwykonawcy, jak na przykład Zakład Utrzymania Zieleni, który zajmuje się pielęgnacją roślinności w parkach, albo Eneris, zajmujący się opróżnianiem koszy na śmieci.

 

Co robicie własnymi siłami?

Tak, jak wspomniałem porządkujemy między innymi "dzikie" działki, zarówno te leżące w centrum, jak i na peryferiach miasta. Na ich sprzątaniu spędziliśmy ostatnie miesiące. Wywieźliśmy kilkadziesiąt ton różnego rodzaju śmieci. Teren jest rozległy, staramy się być wszędzie, usunęliśmy bałagan m.in. z Wapienników,  działek za Torem Łyżwiarskim oraz wiele innych.

 

Kogo zatrudniacie do sprzątania?

Oprócz etatowych pracowników do tego zadania wykorzystujemy  osoby skierowane przez MOPS, w ramach prac społecznie użytecznych. Mamy do dyspozycji skazańców, pracują u nas także zadłużeni lokatorzy TTBS.

 

Ile takich osób mieliście, bo skala zadłużeń w Tomaszowie jest gigantyczna?

W kulminacyjnym momencie, było tych osób ponad 20. Część z nich te swoje długi już odpracowała. Teraz mamy takich osób jeszcze około 15.

 

Zainteresowanie programem oddłużeniowym jak widać jest niewielkie.

Nie mnie to oceniać.  My jedynie organizujemy tym ludziom pracę. Muszę jednak w tym miejscu nadmienić, że osoby, które wykazały się chęcią odpracowania długu, robiły to starannie i z zaangażowaniem, co w przypadku innych form nie zawsze ma miejsce.

 

 Czym pracujecie? Bo swego czasu śmialiśmy się, że na wyposażeniu ZDiUM jest 20 łopat do odgarniania śniegu.

Przejęliśmy sprzęt i wyposażanie między innymi od likwidowanego OSiR-u. Ciągnik, przyczepę, kosy, kosiarki spalinowe. Było tego sporo. Inną sprawą był stan techniczny tych urządzeń.  Przez miesiąc wszystko remontowaliśmy i doprowadzaliśmy do użytku.  Cały ten sprzęt najlepsze lata ma już jednak dawno za sobą dlatego awarie są bardzo częste.

 

Może taniej byłoby kupić nowy sprzęt niż remontować stary?

Robimy właśnie postępowanie przetargowe na zakup kos spalinowych i traktorka samobieżnego. mamy na ten cel kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na inwestycje ogółem mamy w budżecie zapewnioną kwotę 250 tysięcy złotych. Z tym, że póki co, wydatkujemy te środki dosyć oszczędnie.

 

 

Średnio z tym wyposażeniem, a zasoby ludzkie?

Przejęliśmy pracowników dawnej grupy remontowej z OSiR-u. W czerwcu dołączą do nas panowie z toru łyżwiarskiego, który będzie przebudowywany. Zatrudniamy też 9 osób w ramach robót publicznych, dofinansowywanych przez Urząd Pracy. Planujemy kolejnych. O pracownikach kierowanych przez  MOPS i skazańcach już mówiłem. To grupa około 60 osób, z tym że pracująca po kilka  godzin tygodniowo.  Do personelu ZDiUM zaliczają się oczywiście pracownicy schroniska cmentarza i targowiska.

 

Schronisko dla bezdomnych zwierząt było zawsze miejscem mocno konfliktogennym. Pojawiało się masę nieprzyjemnych sytuacji związanych z kolejnymi zarządcami, miastem i wolontariuszami. Nie da się tego określić inaczej niż kompletną klęską zarządczą.

Nie chciałbym odnosić się do pracy poprzedników. Schronisko było w opłakanym stanie pod względem technicznym. Nadal jest nieciekawie, ale poprawiamy infrastrukturę, remontujemy, malujemy boksy,  zrobiliśmy nawet nowe nasadzenia.  Podpisaliśmy też umowy z gminami Tomaszów i Rzeczyca. Gminy dofinansowały zakup nowych boksów. Korzystamy oczywiście z pomocy wolontariuszy. Jakieś problemy się pojawiają. Schronisko to dosłownie „żywy organizm”, miejsce szczególne, wymagające ciągłej uwagi.

 

 

Czego dotyczą te problemy ?

Relacji między pracownikami a  wolontariuszami. Temat jest szeroki i dosyć skomplikowany.  Wolontariusze są aktywni i bardzo dużo nam pomagają. Ich wkład jest poza dyskusją. Niektórzy muszą jednak zrozumieć, że sytuacja organizacyjna w schronisku się zmieniła i trzeba przestrzegać  chociażby regulaminu czy zasad BHP.

 

Dużo macie psów?

W tej chwili jest 180 zwierzaków i jest to już górna granica. Dlatego apelujemy i zachęcamy wszystkich do adopcji.

 

Przyłączamy się do apelu. Będziecie przenosić schronisko?

Są takie plany, ale tym zajmuje się wydział inwestycji. Zarządzamy tym, co zostało nam powierzone.

 

A jak wygląda temat zarządzania targowiskami? Miejsca na targowisku są obsadzone w 100 procentach? To jeden z największych pracodawców w mieście.

Jakieś migracje zawsze są. Jest  kilka pawilonów do sprzedania.  Niektórzy kupcy, głównie rolnicy, zgłaszają problemy dotyczące wysokości opłaty targowej. Część chce jej obniżenia w dni tzw. nietargowe, lub obniżenia w ogóle.  Nie my jednak o tym decydujemy.

 

A jak sobie radzicie z cmentarzem na Dąbrowskiej? Szczególnie terenami wokół cmentarza. To jeden wielki śmietnik.

Poszerzamy sieć alejek i powiększamy powierzchnię cmentarza. Teren cmentarza i bezpośrednio obok będziemy sprzątać w najbliższym czasie.

 

 

A kiedy naprawicie główną alejkę?

W najbliższym czasie...

 

Czyli nie wiadomo kiedy.

Będzie zrobione

 

Ilu macie jako ZDiUM podwykonawców?

O kilku już wspomniałem. Do tego ZBieDiM dokonuje napraw nawierzchni bitumicznych, ustawia i czyści znaki. Mamy też firmę, która wyrównuje drogi gruntowe. Podwykonawcy omiatają również miejskie ulice.

 

 Macie jakieś priorytety?

Chcielibyśmy aby mieszkańcy dostrzegali pracę, którą wnosimy. To praca ludzi, którzy chcą aby to miasto było czystsze i rzeczywiście uważam, że takie się staje. To ogrom pracy, o którym świadczą liczby. Oczywiście mam świadomość, że jest jeszcze dużo do zrobienia.

 

 Dziękuję za rozmowę


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kidler 24.06.2016 19:36
Popieram cię w stu procentach mój przyjaciel pies

Mój przyjaciel pies 23.06.2016 22:51
Nie ma czym się chwalić...co z tego to ze alejki są zrobione i drzewka posadzone jak schronisko nie ma dobrego zarządcy a pracownicy są z przypadku i ich praca pozostawia wiele do życzenia...Najwyższy czas to zmienić !

Mieszkaniec Piotrkowa Tryb 21.06.2016 14:17
To schronisko przynosi tylko wstyd waszemu miastu u nas już nowoczesne a u was stare i kierownictwo chamskie oraz kadra do niczego .

Amazonka 20.06.2016 19:50
Proponuje zakupić jeszcze 1 samochód tomaszowskiemu schronisku i wkońcu oznaczyć będą mieli czym się wozić kierownik i jego panie.

Wolontariuszka Karolina S 10.06.2016 23:54
Chodziłam do tego schroniska ale przestałam bo uważam,że jest gorzej niż było za czasów Pogotowia dla Zwierząt i chyba lepiej nie będzie jak tam jest obłąkany kierownik,który nie wie co gada momentami. Na zebraniu jak byłam to tak gadał bzdury i bajki,że wstyd do dziś nic się nie poprawiło a tyle obiecywał.

. 09.06.2016 22:54
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Tomaszowie Maz jest starym schroniskiem i według przepisów nawet tam nie powinno go być dlatego pora może władzę miasta w końcu na budowę nowego no i oczywiście zwolnienie Łukasza z kierownika bo ma o tym zero pojęcia wprowadza zasady,które nie powinny tam być bo to nie fabryka gwoździ tylko zwierzęta.

kiki 09.06.2016 21:36
A schronisko może przecież nadwyżki piesków exportować je do Korei Północnej, zadowoliłoby to obydwie strony podmiotu gospodarki i wymierne korzyści.

. 09.06.2016 21:03
Sporo psów przybywa do tomaszowskiego schroniska a adopcji zero i jeszcze jedna sprawa prowadzą zbiórki publiczne a tego nie może robić jednostka Urzędu Miasta jedynie ma uprawnienia do zbiórek każda organizacja pozarządowa .

Martynika 07.06.2016 00:55
http://zwierzeta.vernet.pl/akt...addcomment opisana prawda na temat Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Tomaszowie Maz.

Kamilka 05.06.2016 20:56
Szkoda czasu na to tomaszowskie schronisko bo nigdy nie będzie tam porządku i ładu tylko judasze i chamstwo a kierownika należy zwolnić taka prawda.

Inspektor Rafał 31.05.2016 23:01
Ja tego nie pisałem dla waszej wiedzy i dzisiaj psa ratowałem na dworcu PKP,który biegał między pociągami bo oczywiście każdy nie ma głowy,że pies jak człowiek wpadnie pod koła pociągu i nic z niego nie zostanie ale sunia już bezpieczna w tomaszowskim schronisku .

,,inspektorze Rafale" 01.06.2016 13:41
Przed czym tak ,,ratowałeś" tego psa na dworcu? Czyżby zagrażał przejeżdżającym co 2 godziny przez naszą ,,metropolię" pociągom ? A może chcesz z powrotem wrócić do schroniska do pracy? Chyba raczej to drugie... ,,oczywiście każdy nie ma głowy" tutaj przesadziłeś. Nie widziałem jeszcze biegającego psa bez głowy.

Filip wolontariusz TTMiOnZ 02.06.2016 13:26
Też w tej interwencji brałem udział i tak naprawdę tego psa tam widziałem od 2 dni a czyja winna osób co wyrzucają na dworcach PKP.

Adoptujący szczeniaka 29.05.2016 21:44
Ale w tym tomaszowskim schronisku koszmar boksy w brudzie pracownicy popijają kawki i palą papierosy bo byłem adoptować psa i widziałem porażka wolontariusze się z nimi non stop kłócą a kierownika brak na schronisku jedynie przyjmuje młoda Pani o imieniu Justyna.

... 31.05.2016 19:03
Napisał ,,inspektor" Rafał.

Nowy Port 27.05.2016 12:15
Poproszę o zainteresowanie się schodkami/przejściem pomiędzy ul. Parkową a Pustą !!! Pan radny z okręgu już po zdobyciu mandatu przestał się chyba interesować sprawą, a miało być tak pięknie. Sterty śmieci, potłuczone szkło, petów. Strach wieczorem, ba nawet za dnia przechodzić. Jak nie jakieś pijaki to młode podpite chłystki.

kiki 27.05.2016 12:35
Jakie to by musiały być te schody miedzy ulicą Parkową a Pustą ?...Przecież to kilka kilometrów odległości od tych ulic.

Nowy Port 27.05.2016 16:11
zgadza się, nie Pustą a Piękną ale wiadomo o które przejście chodzi

observer 27.05.2016 09:57
Ciekaw jestem kto konserwował armatę w Parku Rodego na przeciw Starostwa. Taka "zieleń" armaty na polu bitwy to natychmiastowa śmierć dla obsługi. Czy może jest jakiś myślący przedstawiciel firmy , która pomalowała zabytkową armatę na taki kolor i na karze natychmiastowe przemalowanie na kolor oliwkowy. Można robić wiele rzeczy , ale wskazane jest myślenie przy tej pracy , a nie tylko mazanie pędzlem. Ciekaw jestem czy taki "malarz" pomalowałby kościół na czerwono lub w kolorach tęczy?

# 27.05.2016 16:48
Odnośnie armaty w Parku Rodego to chyba już można ją usunąć (ustawiona była w kierunku budynku partii lub kościoła św. Antoniego - ktoś niezle to wymyślił). Obecnie ten budynek należy do osoby prywatnej i armatę można z tego terenu usunąć zwiększając bezpieczniejszych zabaw dzieci.

28.05.2016 09:21
A nasz Tadeusz Kościuszko na swoim cokole uparcie i z tęsknotą spogląda na wschód.

juzek 28.05.2016 10:08
NIE MOŻNA usunąć ARMATY !!!! Wparku jest pomnik 14 Brygady Artylerii Przeciwpancernej . Wczsniej na miejscu pomnika znajdował się cmentarz wojskowy , na którym spoczywało 50 żłonieży poległych w walkach pod Budziszynem ...armata odsłonięta w 1968 roku podczas zlotu weteranów z 14 Brygady Artylerii Przeciwpancernej.

kiki 27.05.2016 09:57
Do wpisu nr 9. A ja często widzę tego inspektora od psów jak na rowerze kręci kółka na pl. Kościuszki. Tutaj z psami po placu nikt się nie pałęta więc psy nie brudzą i nikt się nad nimi nie znęca.

Krystyna Prasek 27.05.2016 10:18
nie o tym ,,inspektorze'' myślę,tam jest wiele osób pomagających zwierzętom,a ,,inspektor''też dla zwierzat robi to co serce mu podpowiada,wolontariusz to ktoś kto pomaga ale ma prawo do prywatności jak każdy,jak ten co robi coś dla innych i jak ten co nie robi nic,gdyby jakiś pracownik w godzinach pracy oddawał się swoim pasjom to uwaga byłaby ok,:)

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama