Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 14 kwietnia 2025 18:10
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Możliwości fizjoterapii w walce z osteoporozą

Reklama
Osteoporoza jest chorobą, która wtórnie prowadzi do ograniczenia sprawności fizycznej człowieka. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) osteoporoza jest uogólnioną, metaboliczną, układową chorobą szkieletu, charakteryzującą się zmniejszoną masą i gęstością kości.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

Obok udarów mózgu i chorób serca jest jedną z najpoważniejszych i najczęstszych chorób. W samych Stanach Zjednoczonych jest nią dotkniętych około 25 milionów ludzi, a liczba odnotowanych złamań na tle osteoporozy sięga około 1,5 miliona. Osteoporoza stała się chorobą cywilizacyjną, stanowiącą problem społeczny i ekonomiczny.

Reklama

leczenie złamań, będących efektem postępującego procesu chorobowego, wymaga sporych nakładów pieniężnych. Celem leczenia osób z osteoporozą jest zapobieganie złamaniom kości, po pierwsze u osób, które dotychczas nie doznały złamania, a po drugie u chorych z zaawansowaną chorobą, u których złamanie już wystąpiło.

Ponadto terapia ma na celu spowolnienie procesu osteolizy układu kostnego i utrzymanie sprawności pacjenta. Nie bez znaczenia jest również świadomość pacjenta, iż pomimo niebezpieczeństwa złamań jest w stanie, dzięki aktywnej rehabilitacji i zaopatrzeniu ortopedycznemu, utrzymywać swoją aktywność ruchową.

Farmakoterapia

Szczegółowa charakterystyka poszczególnych metod leczenia farmakologicznego wykracza poza ramy tego artykułu. Tradycyjne środki farmakologiczne stosowane w leczeniu osteoporozy można podzielić na leki o działaniu antyresorpcyjnym (hamują czynność komórek kościogubnych – Ca, vit.D, bifosforany, estrogeny, kalcytonina), leki anaboliczne sprzyjają formowaniu kości (np.: parathormon) oraz leki o mieszanym mechanizmie działania (np.: ranelinian strontu).

Postępowanie fizjoterapeutyczne

Prewencja

Prewencja powinna być ukierunkowana na zapobieganie upadkom lub zwiększenie gęstości masy kostnej. Postę- powanie fizjoterapeutyczne obejmuje natomiast właściwe ćwiczenia oraz program walki z ostrym bólem u tych, którzy doznali złamania i bólem przewlekłym u osób, u których doszło do deformacji. Wybór metody terapii zależy od całościowej, indywidualnej i kompleksowej oceny danego pacjenta i powinien wychodzić naprzeciw jego potrzebom i możliwościom.

Najskuteczniejszą metodą postępowania w przypadku osteoporozy jest profilaktyka pierwotna, która opiera się na: osiągnięciu maksymalnej masy kostnej w okresie wzrastania ustroju, przebywaniu na świe- żym powietrzu, aby promieniowanie słoneczne mogło zapoczątkować syntezę witaminy D, zapewnieniu odpowiedniej ilości wapnia w spożywanych pokarmach, aktywności fizycznej zawierającej ćwiczenia odpowiednio obciążające układ kostny.

Profilaktyka wtórna dotyczy spadku gęstości masy kostnej i wtedy dąży się do spowolnienia procesu utraty tkanki kostnej, przeciwdziałaniu nasilania się zmian osteoporotycznych i występowaniu złamań. W przypadku zaawansowanej osteoporozy do wyżej wymienionych czynności dołącza się jeszcze leczenie farmakologiczne.

Kluczową rolą jest edukacja zdrowotna ukierunkowana na specyficzne problemy związane z chorobą i konieczność wypracowania prawidłowych nawyków żywieniowych, zmian w sposobie poruszania się i bardzo często zmianę dotychczasowego stylu życia, unikanie podnoszenia dużych ciężarów i schylania się, przystosowanie otoczenia mające na celu zmniejszenia ryzyka upadku i złamań (maty antypoślizgowe, poręcze), korzystanie z laski dla zachowania równowagi, używanie właściwego obuwia - antypoślizgowe, likwidacja progów w mieszkaniu, zwracanie bacznej uwagi na wysokość krawężników, stan chodników po których się porusza, szczególna koncentracja podczas korzystania ze schodów bez poręczy. Zmniejszanie ryzyka upadku poprzez unikanie nieoświetlonych pomieszczeń, jazdy samochodem bez odpowiedniej amortyzacji, jazdy rowerem po nierównościach. 

Znaczenie wysiłku fizycznego

Obok leczenia farmakologicznego i odpowiednio zbilansowanej diety aktywność fizyczna jest podstawowym elementem zapobiegania i leczenia osteoporozy. Wysiłek i ćwiczenia fizyczne obciążające szkielet oraz stymulujące pracę mięśni, które „pociągają” w trakcie skurczów za przyczepy kostne – oddziałując w ten sposób na kości, na wszystkich etapach życia i rozwoju spełniają zasadniczą rolę. Wg teorii piezoelektrycznej nacisk na tkankę kostną wywołuje powstanie różnicy potencjałów elektrycznych, która to różnica działa stymulująco na proces ko- ściotworzenia.

 

Najsilniejszym czynnikiem regulującym metabolizm kostny są obciążenia mechaniczne, dlatego jedynie ćwiczenia związane z obciążeniem mechanicznym będą mia- ły efekt stymulujący, ćwiczenia bierne i w odciążeniu takie jak pływanie, ćwiczenie w UGULu nie przyspiesza osteogenezy. Mogą być stosowane jako dodatkowy element kinezyterapii mający na celu poprawę zakresu ruchów, koordynacji lub jako przygotowanie do ćwiczeń oporowych.

Silniejszym stymulatorem jest wysiłek wykonywany w pozycjach pionowych niż w poziomych. Różnica szczytowej masy kostnej pomiędzy osobami ćwiczącymi, a niećwiczącymi może wynieść nawet 10-20% BMD. Najlepszym pod względem fizjologicznym sposobem obciążania szkieletu jest wykorzystanie do ćwiczeń oddziaływania siły grawitacji np. chodzenie po pagórkowatym terenie, spacery z niewielkimi obciążnikami w dłoniach, plecaku, Nordic Walking, itp. Ćwiczenia siłowe w podeszłym wieku mają nieco mniejszy wpływ na uwapnienie kości, jednak zdecydowanie poprawiają postawę ciała, siłę mię- śniową, poczucie równowagi, komfortu życia i zdolności niezależnego funkcjonowania.

Kinezyterapia

Starannie zaplanowany program ćwiczeń jest niezwykle istotnym elementem zarówno zapobiegania, jak i leczenia klinicznego aktywnej postaci osteoporozy. Głównymi celami stosowania ćwiczeń fizycznych w osteoporozie są: zniesienie bólu, zwiększenie codziennej aktywności ruchowej stymulującej układ kostny i mięśniowy, zachowanie prawidłowych zakresów ruchu, poprawa równowagi i koordynacji ruchowej.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

mgr 16.06.2019 21:45
A to w Ugul-u nie da się zrobić ćwiczeń z oporem???? Pominę milczeniem, że przeciętny człowiek nie ma pojęcia o czym mowa...

Reklama
dr 18.06.2019 07:46
Te magister z bożej łaski, przeczytaj tekst raz jeszcze, że zrozumieniem

mgr 18.06.2019 21:24
Nie przeczytałem ani razu, szkoda czasu...

Opinie

Brygida T.Brygida T.

Dlaczego krytykujemy posłów, senatorów czy radnych? Czy jest to w ogóle sprawiedliwe? Przecież sami ich wybieramy, więc pretensje powinniśmy mieć tylko do siebie. Że zostaliśmy oszukani? No, cóż - metoda na wnuczka, czy na polityka, cóż to za różnica? Skoro wpuszczasz kogoś do mieszkania, to sprawdź kim ta osoba jest

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?

Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta

Do roku 2150 r. Wenecja oraz wyspy i bagna Laguny Weneckiej mogą okresowo znaleźć się pod wodą podczas powodzi morskich – potwierdziła analiza włoskich naukowców. W rozmowie z PAP oceanolog prof. Jacek Piskozub podkreślił, że do końca wieku zalaniu ulec mogą też niektóre polskie miejscowości, w tym dzielnice Gdańska.Data dodania artykułu: 09.04.2025 11:55
Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta

„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie na temat rezerw złota.Data dodania artykułu: 09.04.2025 10:22Liczba komentarzy artykułu: 2
„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych
Reklama
Reklama
Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Czwartek, 1 maja 2025, godz. 12:00–19:00  Skansen Rzeki Pilicy,  ul. Modrzewskiego 9/11, Tomaszów Mazowiecki Wstęp biletowany – bilety dostępne w kasie SkansenuMajówka w sercu przyrody, z zapachem świeżego chleba, śmiechem dzieci i dźwiękiem ludowej muzyki? Brzmi jak plan idealny na majowy dzień! Skansen Rzeki Pilicy świętuje swoje urodziny i z tej okazji przygotował dla Was prawdziwą ucztę atrakcji – pełną tradycji, lokalnych smaków i rodzinnej atmosfery.Od południa do wieczora teren Skansenu wypełnią stoiska pod hasłem „Chleb i coś do chleba”, gdzie będzie można skosztować regionalnych przysmaków. Swoje wyroby zaprezentują lokalni rękodzielnicy i Koła Gospodyń Wiejskich, a najmłodsi znajdą coś dla siebie na stoisku plastycznym i sportowym.Wśród drewnianych zabudowań ożyje historia – będzie można wziąć udział w oprowadzaniu po zabytkowym młynie, wziąć udział w quizie o historii Skansenu i zobaczyć aż dwie wystawy: jubileuszową oraz „Młyny w dorzeczu Pilicy”.Na scenie zaprezentują się zespoły ludowe oraz uczestnicy zajęć wokalnych Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.Nie zabraknie też animacji dla dzieci i wielu niespodzianek.A na finał tego wyjątkowego dnia  o godzinie 17:00– koncert szantowy o zachodzie słońca! Wystąpi Janusz Nastarowicz & Saku Collective – będzie klimatycznie, nastrojowo i z duszą.Spędź z nami ten dzień – rodzinnie, na świeżym powietrzu, z kulturą, muzyką i pysznym jedzeniem. Takie majówki pamięta się na długo! Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.05.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Zorganizowana grupa przestępcza, czy polityczna ustawka z Ministrem?

Zorganizowana grupa przestępcza, czy polityczna ustawka z Ministrem?

Mordaka Patrol nie ustaje w tropieniu rzekomych przekrętów. Tym razem udało się wytropić zorganizowaną grupę przestępczą, której organizatorem i szefem ma być Marcin Witko. Byłoby to może nawet śmieszne, gdyby nie było jednak bardzo poważne. Okazuje się bowiem, że politycy PO traktują Polskę w sposób bolszewicko reżimowy. Dzisiaj Kazimierz Mordaka na swoim profilu internetowym próbuje się tłumaczyć ze swoich ekscesów. Czyżby poczuł odrobinę wstydu, po publikacji w Tomaszowskim Informatorze Tygodniowym? Raczej należy w to wątpić. Tym bardziej, że i teraz rozmija się z prawdą.
Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: S12 w TMTreść komentarza: Od kilku lat jeżdżę kilka razy w tygodniu do Łodzi i jakoś nie mam problemu z dojazdem. Wystarczy spojrzeć na mapie, w nawigacji gdzie są korki lub ograniczenia. Serio nic trudnego. Polecam. Uważasz, że żeby skrócić czas dojazdu z TM do Łodzi o jakieś 10 minut trzeba wywalić jakieś 1,5 mld? To jest rozwój? Czego? Pola, lasu, łąki? Uważasz, że w tych polach i lasach to jak grzyby po deszczu będą firmy powstawać? Pewnie jeszcze wierzysz, że to jednak będzie obwodnica. No nie będzie. Sorry, ale jednak nie. W sumie ludziom można wcisnąć wszystko to i taką bzdurę można. ,,Zabawne", że projektuje się dwie drogi, niemal równoległe do siebie. S12 i S74, która nagle przemianowano na S12. Wchodzą w S8 w odległości 20 km od siebie. Ta prawdziwa S12 w Piotrkowie i ta udawana S12 w Studziankach. Mają wspólny wezeł w Kozeninie. Każda pewnie za grubo ponad 1 mld zł. Noooo naprawdę planowanie i ekonomia na wysokim poziomie. Na komunę psy wieszano, że jak towarzysz sekretarz kazał to tak było bo słuszną linię władza wybierała. Teraz tak jakby całkiem podobnie jest. Tak trzymać panowie! Grunt to działać z rozmachem i wydawać nie swoje tzn. publiczne. Jezioro tu, blok tam, wniosek o nagrodę pójdzie a nawet może medal się trafi.Źródło komentarza: Mieszkańcy i organizacje społeczne przeciwko tranzytówceAutor komentarza: BłażejTreść komentarza: Hmmm czy uważasz że liczba mieszkańców świadczy o jakości życia i rozwoju? Straszne głupoty wypisujesz bo gdybyś poczytał ankiety, popytał ludzi o preferencje to wiedziałbyś ,,mieszczuchu" że chcą miasta zielonego, bezpiecznego i dostępnego. Ps ile razy zamierzasz w tym roku odbyć podróż do Wrocławia? Takie pisanie byle coś skrobnąć w necie i samopoczucie rośnie. Ego też. 😂Źródło komentarza: Mieszkańcy i organizacje społeczne przeciwko tranzytówceAutor komentarza: Obserwator 2Treść komentarza: Dokładnie, w pełni się zgadzam. A u nas skansen. Bo Groty, źródła nagle, jeszcze żabki sobie znajdzcieŹródło komentarza: Mieszkańcy i organizacje społeczne przeciwko tranzytówceAutor komentarza: AniołekTreść komentarza: "w pierwszym meczu" Lechia przegrała 1-3 a nie 0-3 !!!Źródło komentarza: Lechia Tomaszów Mazowiecki walczy w play-offachAutor komentarza: MilenaTreść komentarza: Obserwator a dlaczego Piotrków staje się stolicą regionu? Czy nie uważasz że rozwój dzięki jakiejkolwiek drodze możliwy jest dzięki znajdującym się przy niej terenom inwestycyjnym? A na południu tych terenów NIE MA I NIE BĘDZIE bo droga wytyczana została przez tereny lasów państwowych w bobliżu rezerwatów, ternów rolniczych i osiedli mieszkalnych. Obserwuj myśl i wyciągaj wnioski.... a nie powielaj głupot a przy okazji jeszcze obrażasz modrzejszych od ciebieŹródło komentarza: Mieszkańcy i organizacje społeczne przeciwko tranzytówceAutor komentarza: MilenaTreść komentarza: Kiedy ludzie w końcu zrozumieją że S12 w przebiegu południowym nie daje miastu kompletnie NIC bo to że pani Katarzyna vel Ewa będzie miała szybszy dojazd do pracy to jest jej prywatny interes Ja pracuję w TM i tam płacę podatki a wybudowanie węzła Biała Góra utrudni i wydłuży dojazd mieszkańców z południa do pracy w mieście. Nie wspomnę już o mieszkańcach Smardzewic ale o nich niech się martwi wójt. Zadaniem S12 jest odciążenie ruchu na A1 a nie w TM . Poczytajcie co o tej inwestycji pisze GDDKAŹródło komentarza: Mieszkańcy i organizacje społeczne przeciwko tranzytówce
Reklama
Skarpetki zdrowotne frotte ze srebrem

Skarpetki zdrowotne frotte ze srebrem

Skład:bawełna 80%, Prolen® Siltex ze srebrem 17%, Lycra® 3% Wielkości:35-37, 38-40, 41-43, 44-46, 47-49 (oprócz koloru białego i szarego)        (według ZN-JJW-P-005)Konstrukcja:Skarpetki nieuciskające Medic Deo® Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Medic Deo® Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!Specjalna konstrukcja cholewki i niewielka domieszka nowoczesnego włókna Lycra® w całym wyrobie powodują idealne bezuciskowe przyleganie do nóg i maksymalną elastyczność - nietamowanie przepływu krwi i komfort nawet dla opuchniętych nóg.Dzięki działaniu przędzy z jonami srebra, wzmocnionemu apreturą antybakteryjną i antygrzybiczną Sanitized®, skarpetki hamują rozwój mikrobów i zapobiegają jednocześnie przykremu zapachowi podczas użytkowania. Miejsca stóp narażone na otarcia i urazy są chronione przez miękką trójwarstwową dzianinę frotte. Opaska elastyczna na śródstopiu zapobiega przesuwaniu się skarpetki na nodze.Skarpetki nadają się znakomicie do aktywności fizycznej. Do produkcji skarpetek jest używana czysta bawełna - naturalna przędza najwyższej jakości.SKARPETKI ZAREJESTROWANE JAKO WYRÓB MEDYCZNYZ pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
Reklama