Przed dwoma laty w Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego powróciła idea tworzenia inkubatorów przedsiębiorczości. Pierwszy z nich powstał w Łodzi i działa w nim obecnie już kilkadziesiąt podmiotów. Drugi, kilka miesięcy temu utworzono w Zduńskiej Woli. Teraz przyszła kolej na realizację takiego projektu w Tomaszowie.
Utworzenie tego rodzaju instytucji wspierającej zapowiadał już 3 tygodnie temu w czasie pobytu w Tomaszowie i rozmowy z dziennikarzami marszałek województwa łódzkiego, Witold Stępień.
- Mamy pieniądze na promocję przedsiębiorczości i skłanianie do samozatrudniania. Mamy już pierwszy przykład stworzenia inkubatora, który powstał w ubiegłym roku w Zduńskiej Woli. Planujemy to powtórzyć i otworzyć 10 takich lokalizacji, w tym w Tomaszowie Mazowieckim - wyjaśniał wówczas Witold Stępień.
Działalność inkubatora polegać ma tworzeniu preferencyjnych warunków dla funkcjonowania młodych przedsiębiorców. Należeć będą do nich możliwość korzystania z maszyn i urządzeń, tanich lokali do wynajmu i wsparcia merytorycznego.
Idea inkubatorów nie jest nowa. Przez lata w Tomaszowie taki podmiot z powodzeniem funkcjonował. Wspierany był przede wszystkim funduszami pochodzącymi z Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Do jego powstania przyczynił się, urzędujący wówczas prezydent, Cezary Krawczyk.
- Dzisiejsza uroczystość podpisania listu intencyjnego pozwoli LARR podejmować następne kroki w celu realizacji w II połowie roku idei inkubatora w Tomaszowie – powiedział nam po uroczystości tomaszowski radny Sejmiku Arkadiusz Gajewski. - Na przełomie III i IV kwartału br ruszą konkursy na środki przeznaczone na usługi inkubatorów. Wtedy się rozstrzygnie czy Tomaszów na ulicy Farbiarskiej, w budynkach po byłej „budowlance”, uruchomi działalność inkubatora. Podpisanie listu intencyjnego w tej sprawie bardzo nas do tego przybliża – twierdzi radny.
TIP poza doradztwem, wynajmem pomieszczeń na działalność gospodarczą zajmował się także organizowaniem szkoleń, konferencji i promocją przedsiębiorczości.
Na potrzeby inkubatora ma zostać zaadaptowany budynek po dawnej szkole Budowlance przy ulicy Farbiarskiej. Placówka powstanie przy udziale środków europejskich i będzie nią zarządzał ŁARR.
- Co roku powstaje w Tomaszowie od kilku nawet do kilkudziesięciu start - up'ów przy udziale środków finansowych Powiatowego Urzędu Pracy. Większość z nich nie przechodzi próby czasu i jest po 2-3 latach likwidowana, czyli dokładnie wtedy, kiedy mija umowny termin ich prowadzenia. Otwierający nowe firmy mają obowiązek m.in. wynająć lokal na działalność i to także wtedy, kiedy takiego lokalu nie potrzebują a usługi mogą prowadzić w domu. Tak na przykład pracuje większość programistów. Stworzenie bazy dla takich podmiotów to bardzo dobra idea - mówi wieloletni prezes Stowarzyszenia Pracodawców na Rzecz Rozwoju Miasta i Regionu, a równocześnie radny Rady Powiatu Tomaszowskiego, Mariusz Strzępek.
Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego to spółka powstała w 1991 r. jako jednostka wspierająca rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej opracowuje i realizuje programy finansowane z funduszy unijnych, a od 2001 r. pełni funkcję Regionalnej Instytucji Finansującej (RIF), odpowiedzialnej m.in. za obsługę i wdrażanie programów przeznaczonych na finansowanie inwestycji w nowe technologie, i specjalistyczne usługi doradcze. Funkcjonuje również w Krajowym Systemie Usług dla firm z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw, świadcząc usługi informacyjne oraz finansowe, w postaci pożyczek i poręczeń
ŁARR oferuje także pożyczki dla firm. Pochodzą one z inicjatywy Jeremie. Przedsiębiorcy mogą tu uzyskać pożyczkę od 15 tysięcy do miliona złotych i to na preferencyjnych warunkach. Okres ich spłaty to maksymalnie 5 lat.
Napisz komentarz
Komentarze