Wniosek dotyczący odpracowania długu może złożyć dłużnik, który ukończył 18 lat i jest stroną umowy najmu lub korzysta z zadłużonego mieszkania bez tytułu prawnego. Z tej możliwości można skorzystać wówczas, gdy zadłużenie w należnościach przekracza 3 miesiące.
Za 1 pełną godzinę pracy będzie naliczana kwota 12 zł. Usługi będą wykonywane na rzez komórek organizacyjnych wskazanych przez miasto, a ich charakter i zakres zależy od danej jednostki.
Wzór wniosku o odpracowanie długu dostępny jest m.in. na oficjalnej stronie Tomaszowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego – www.ttbs.pl
Wcześniej podobne rozwiązania wprowadzułi także inne miasta.
Łódzki magistrat zaproponował na przykład dłużnikom stawkę godzinową w wysokości 11 zł. Długi w Łodzi można spłacać nie tylko poprzez prace fizyczne. Przygotowano też propozycje dla osób z wyższym wykształceniem, np. stanowisko asystenta nauczyciela. Wypracowane przez najemcę kwoty przekazywane są bezpośrednio na konto administracj
Realizacja tomaszowskiego programu oddłużania lokatorów odbywać się będzie głównie poprzez prace realizowane za pośrednictwem Zakładu Dróg i Utrzymania Miasta. To ja jednostka będzie wskazywała możliwość odpracowania oraz oraz rodzaj wykonywanych prac. Mozliwość odpracowania uzależniona będzie więc od ilości miejsc, jakie zagwarantuje ZDiUM. Odpracować dług będzie mógł nie tylko główny najemca mieszkania ale także wskazana przez niego osoba pełnoletnia, która wyrazi na to zgodę.
- Istotnym jest, że warunkiem takiego oddłużenia lokatora jest bieżące opłacanie przez niego czyszu. Dłużnik musi mieć świadomość, że ma obowiązek regularnego opłcania czynszu, inaczej umowa zostanie rozwiązana - wyjaśnia prezes Kamila Kondejewska, dodając, że dzięki podpisaniu umowy, nie będą też naliczane odsetki od zaległości czynszowych.
- Prace, jakie będą wykonywać dłużnicy będą najczęsciej prostymi pracami porządkowymi - dodaje Szymon Michalak, dyrektor ZDiUM
Powyżej 800 tomaszowskich rodzin ma zaległości czynszowe przekraczające 6 miesięcy. Zadłużenie lokatorów przyrasta rocznie o 800 tysięcy złotych. Obecnie jest to kwota około 8 milionów złotych. Odbija się to na inwestycjach remontowyych oraz skutkuje wyższym poziommem czynszów naliczanych pozostałym mieszkańcom zasobów komunalnych (TTBS jako spółka prawa handlowego musi swoją działalność bilansować). Zdarzają się mieszkańcy lokali socjalnych któryz nigdy nie płacili czynszów.
Napisz komentarz
Komentarze