Przebieg depresji jest różny i jak na wstępie wspomniałam zależy od wielu czynników. Choroba ta jest o tyle groźna iż w jej skrajnej postaci, samobójstwem kryje się usiłowanie rozstania się z życiem. Dlatego należy być czujnym i pilnować chorego oraz obserwować go aby nie targnął się pod wpływem impulsu na swoje życie.
Metody konwencjonalne w leczeniu depresji
Depresję leczy się lekami antydepresyjnymi, które w zależności od objawów dobiera lekarz psychiatra. Mogą to być łagodne leki sedatywne z komponentą antydepresyjną, poprzez tzw .leki z grupy SSRI do silnych leków z najnowszej grupy np. lek Zypreksa. Dobór leku wiąże się z postacią depresji, podłożem genetycznym, nasileniem choroby, przebiegiem , czasem trwania, ilością nawrotów oraz tym czy pacjent brał już taki lek i czy był w poprzedniej terapii skuteczny. Ważne jest też czy chory na depresję w ogóle bierze jakiś leki ( w tym antydepresanty) oraz czy są jakieś przeciwwskazania takie jak np. białaczka.
Psychoterapia i grupy wsparcia są ważne w leczeniu depresji
Chory powinien dołączyć do grupy wsparcia dla osób z depresją. Bycie z innymi ludźmi z depresją może pomóc przejść długą drogę w zmniejszaniu poczucia izolacji. Można również zachęcać się nawzajem, dawać oraz otrzymywać porady, jak radzić sobie w tej chorobie i dzielić się swoimi przeżyciami.
Metody alternatywne leczenia depresji
Aby wyjść z depresji nie można się zamknąć w domu i odciąć od kontaktów z innymi ludźmi. Gdy choroba nie jest bardzo nasilona i nie wymaga hospitalizacji pacjent może przebywać w domu ale najlepiej pod opieką innych osób. Wtedy jest dopilnowany z przyjmowaniem środków antydepresyjnych zleconych przez medyka. Kontakt z osobami bliskimi, ciepła rozmowa na pewno pomogą w tym by pacjent zaczął brać się do życia i nie myślał o smutnych rzeczach. Gdy powodem depresji jest jakaś trudna sytuacja np. finansowa należy skierować chorego do doradcy z tej dziedziny w celu rozwiązania problemu. Gdy nie ma problemu, nie ma smutku i zmartwiania się o jutro.
Bioenergoterapia dobra na wszystko
Inna forma terapii to np. bioenergoterapia, dzięki której można poprzez wyrównanie postrzępionej aury podleczyć chory umysł. Czasem depresja towarzyszy chorobom nowotworowym. W związku z tym warto postarać się o dobrą diagnozę całego organizmu np. na urządzeniu Oberon. Bioenergoterapeuta z certyfikatem także może postawić taką diagnozę.
Terapia aromatami z kwiatów, zwłaszcza Lawendy pomaga w wyjściu z depresji
W zwalczaniu stanów depresyjnych skuteczna jest terapia zwana aromatoterapią. Jest to prosta forma terapii olejkami aromatycznymi z kwiatu Lawendy. Polega na wąchaniu olejków wlanych do naczynia pod którym zapala się światełko. Nagrzane olejki wydzielają opary, które wdychane pomagają w poprawie nastroju.
Rozmowy z osobami bliskimi
Chory na depresję powinien zwrócić się do znajomych i członków rodziny, którzy sprawiają, że poczuje się kochany i otoczony opieką. Warto spędzić czas rozmawiając i słuchając twarzą w twarz z zaufanymi ludźmi i dzielić to, co się przechodzi. Ludzie, w rozmowie, muszą być dobrymi słuchaczami. Pacjent powinien prosić o pomoc i wsparcie, gdyż połączenie emocjonalne może pomóc mu przejść przez ten trudny czas.
Trening fizyczny, ćwiczenia pomogą wyjść z depresji
Ćwiczenia to potężne narzędzie w radzeniu sobie z depresją. W rzeczywistości, badania pokazują, że ćwiczenia mogą być tak samo skuteczne, jak leki przeciwdepresyjne w zwiększeniu poziomu energii i zmniejszeniu uczucia zmęczenia. Dowody wskazują, na to, że aktywność fizyczna wpływa na wzrost nowych komórek w mózgu, zwiększa neuroprzekaźniki poprawiające nastrój i endorfiny, zmniejsza stres i łagodzi napięcia mięśni- wszystko co może mieć pozytywny wpływ na wyjście z depresji. Krótkie, 10-minutowe ćwiczenia fizyczne może mieć pozytywny wpływ na nastrój. Nie trzeba trenować na siłowni, gdyż nawet zwykłe ćwiczenia, angażujące ręce i nogi można uprawiać w ciągu dnia. W związku z tym można próbować włączenie chodzenie, bieganie, albo pływanie, taniec lub inne rytmiczne ćwiczenia, które wymagają ruchu obie rąk i nóg, w codziennej rutynie. Najważniejsze jest, aby wybrać jakąś aktywność i ją kontynuować. trzymać. Oto kilka prostych sposobów, aby się poruszać:
-
Włączyć muzykę i tańczyć w jej rytm
-
Wsiąść psa na spacer
-
Korzystać ze schodów zamiast windy
-
Zaparkować samochód w najdalszym miejscu od miejsca pracy czy domu handlowego gdzie się robi zakupy
Najważniejszy jest relaks
W celu pokonania depresji, trzeba robić rzeczy, które relaksują i pobudzają do życia. Obejmuje to zdrowy stylu życia, uczenie się, jak lepiej radzić sobie ze stresem, ustalanie limitów na to, co można zrobić, przyjmując zdrowe nawyki i planowanie działań skierowanych na wyjście z depresji w ciągu dnia. W związku z tym należy:
- Spać co najmniej przez osiem godzin Depresja zazwyczaj polega na problemach ze snem. Czy śpi się zbyt mało lub zbyt dużo, wtedy ma si problemy z nastrojem . Należy więc ustalić pory snu, oraz zajęcia w ciągu dnia. W tym celu można napisać harmonogram zajęć.
- W depresji sezonowej bardzo skuteczna jest lampa Bioptron. Gdy chory naświetla się jej promieniami szybko poprawia się nastrój. Oprócz tego ważna jest ekspozycja na światło słoneczne. Brak światła słonecznego może pogorszyć depresję. W tym przypadku można pokusić się o krótki spacer , posiłek na świeżym powietrzu, odpoczynek na ławce w parku, lub w ogrodzie. Celem jest pobyt przez co najmniej 15 minut na słońcu, dziennie, aby zwiększyć swój nastrój.
- Codzienna praktyka relaksacyjna może pomóc złagodzić objawy depresji, zmniejszyć stres i zwiększyć poczucie radości i dobrego samopoczucia. Warto jest spróbować jogi, głębokiego oddychania, rozluźnienia mięśni, lub medytacji.
W depresji należy ograniczyć używki
W depresji należy zmniejszyć spożycie produktów, które mogą negatywnie wpływać na mózg i nastrój, takie jak kofeina, alkohol, tłuszcze trans, tłuszcze nasycone i żywność o wysokiej zawartości konserwantów chemicznych i hormonów (takie jak niektóre mięsa).
Każdy sposób na walkę z depresją jest dobry. Wszystkie podjęte działania, które mają na celu poprawę jakości zdrowia psychicznego są korzystne dla pacjenta. Jednak skorzystanie z pomocy psychologicznej lub podjęcie długotrwałej psychoterapii indywidualnej pomoże nie tylko uporać się z istniejącymi już objawami, ale również umożliwi zrozumienie i radzenie sobie z mechanizmami, które doprowadziły do depresji.
Autor artykułu: Artykuł przygotowała psycholog, life couch - Małgorzata Ignaszak z SUI Psychologia Coaching z Poznania. |
Napisz komentarz
Komentarze