Czytajcie również: Raz jeszcze o projekcie programu pomocy dla przedsiębiorców
- Tworzenie miejsc pracy w sferze produkcyjnej wymaga wielkich nakładów finansowych ze strony inwestora, zdecydowanie wyższych od nakładów w sferze handlu i usług,. Takie miejsca pracy cechują się trwałością i generują wieloletnie zyski dla wspólnoty lokalnej z tytułu zatrudnienia mieszkańców miasta. Z uwagi na ewentualne ubytki w dochodach budżetu miasta program jest skierowany wyłącznie do przedsiębiorstw z branży produkcji i wytwórczości, które prowadzą faktyczną działalność na terenie Tomaszowa Mazowieckiego - argumentował Arkadiusz Gajewski, składając swój projekt uchwały równo rok temu. Trudno się z taką opinią nie zgodzić a inwestycji w sferze produkcji nasze miasto potrzebuje tak, jak organizm potrzebuje do życia tlenu i wody.
Przyjęta w czwartek uchwała ma nieco inny kształt niż ta przygotowana przez Gajewskiego. Uchwała warunkuje udzielenia zwolnienia podatkowego od trzech podstawowych czynników: wielkości przedsiębiorstwa, poniesionych przez podatnika nakładów inwestycyjnych związanych z realizacją nowej inwestycji oraz liczby zatrudnionych w jej wyniku osób.
W przypadku mikroprzedsiębiorców - zatrudnienie średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro - wartość inwestycji musi przekroczyć 50.000,00 złotych a liczba zatrudnionych pracowników to minimum jeden.
Mali przedsiębiorcy - zatrudnienie średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro - muszą zainwestować co najmniej 200.000,00 złotych i zatrudnić minimum trzech pracowników.
Podmioty średniej wielkości - zatrudnienie średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro - muszą ponieść inwestycje w kwocie przekraczającej 500.000,00 złotych i zatrudnić pięć osób.
Pozostali przedsiębiorcy: inwestycje w kwocie przekraczającej 1.000.000,00 złotych oraz 15 nowych miejsc pracy.
Na ten temat także: Gajewski: zwolnienie podatkowe proporcjonalnie do ilości nowych miejsc pracy
Według uchwały przyjętej przez Radę zwolnienie nie będzie miało charakteru proporcjonalnego. Zwolnienie od podatku od nieruchomości dotyczyć będzie okresu dwóch lat za grunty, budynki lub ich części, budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, w związku z realizacją nowych inwestycji.
Utworzenie wymaganych nowych miejsc pracy obliczane ma być jako przyrost etatów w przedsiębiorstwie podatnika, w przeliczeniu na osoby zatrudnione na podstawie umów o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy, w stosunku do średniego miesięcznego zatrudnienia z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym rozpoczęto realizację nowej inwestycji.
Zwolnieniom od podatku od nieruchomości nie podlegają grunty, budynki lub ich części, budowle lub ich części, związane z prowadzeniem działalności handlowej hurtowej i detalicznej.
Na ulgi nie będą też mogli liczyć przedsiębiorcy zalegający z opłatami podatków oraz ZUS.
- Jest ważne aby z tego miejsca wyszedł sygnal dla przedsiębiorców, którzy chcą tutaj lokować swoje pieniądze i inwestycje, że warto i że proponujemy im zwolnienia podatkowe - podsumowywał przedłożony projekt uchwały Prezydent Miasta, Marcin Witko. Co ciekawe ważny społecznie akt prawa miejscowego został negatywnie zaopiniowany przez Komisję Spraw Społecznych.
Napisz komentarz
Komentarze