Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 10 kwietnia 2025 13:54
Reklama
Reklama

Popielnica z wykopalisk

21 września do 9 października 2015 roku przeprowadzone zostały przez Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego rozpoznawcze badania wykopaliskowe, mające na celu zweryfikowanie stanu zachowania i funkcji stanowiska oznaczonego jako Tomaszów Mazowiecki, stan. 10 (AZP 71-57/11).
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

Stanowisko odkryte zostało podczas badań powierzchniowych przeprowadzonych w roku 1986 w ramach akcji badawczej pn. Archeologiczne Zdjęcie Polski. Zidentyfikowano wówczas na tym terenie relikty osadnictwa ludności kultury łużyckiej z III-V okresu epoki brązu oraz kultury przeworskiej z okresu wpływów rzymskich.

Reklama

 

Badania prowadzone przez Gabrielę Ziółkowską i Mariusza Ziółkowskiego poprzedzały planowaną tutaj rozbudowę budownictwa mieszkalnego. Prace finansował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi.

 

Stanowisko archeologiczne położone jest nad Pilicą w dzielnicy Ludwików. Pod względem regionalizacji fizyczno-geograficznej znajduje się na terenie mezoregionu Doliny Białobrzeskiej, należącej do makroregionu Wzniesień Południowomazowieckich.

 

Podczas badań wykopaliskowych wyeksplorowano 12 wykopów o łącznej powierzchni 560 m2. Potwierdzone zostały relikty osadnictwa kultury łużyckiej, poprzez odkrycie 25 obiektów osadniczych w postaci palenisk i jam o charakterze gospodarczym. Odkryte obiekty posiadały różne wymiary i kształty, zarówno w rzucie poziomym, jak i w przekroju pionowym.

 

wykopaliska2.JPG

 

Większość z nich można określić jako „domniemane obiekty osadnicze”. Ponadto w północno-zachodniej partii stanowiska natrafiono na relikty cmentarzyska ciałopalnego popielnicowego ludności kultury łużyckiej. Odkryto 10 grobów popielnicowych oraz 1 obiekt, który określono jako skupisko przepalonych kości ludzkich. Stwierdzono znaczne zniszczenia nekropolii dokonane w wyniku głębokiej orki. Jeszcze w latach osiemdziesiątych XX wieku tereny te były użytkowane rolniczo.

 

wykopaliska3.JPG

 

Podczas omawianych prac badawczych pozyskano materiał ruchomy w postaci 1 popielnicy zachowanej w całości, 2 pierścionków wykonanych z brązowego drutu oraz 999 fragmentów naczyń glinianych. Wstępnie materiał zabytkowy datowany jest na III-IV okres epoki brązu. Zabytki ruchome wydobyte podczas badań poddane zostały doraźnej konserwacji, a po ich opracowaniu przekazane zostaną do Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

no to cieszym się 17.10.2015 19:47
bo akurat tym działem opiekują sie profesjonaliści z odpowiednim namaszczeniem- odpowiednią wiedzą , odpowiednim wykształceniem i zaangażowaniem..gratulacje

Reklama
matka 16.10.2015 17:24
Moje dziecko pytało panią na lekcji czy w takim razie jest potomkiem tych wykopanych, a pani odparła że nie, bo tamto plemię dawno już wymarło.

16.10.2015 16:41
Tomaszów z miłą chęcią odda jeszcze Urząd Miasta wraz z załogą. Bierzecie?

miejscowy 16.10.2015 14:46
Te znaleziska powinny trafić do Skansenu, niech wszyscy wiedzą że początki osadnictwa w tym mieście zaczęły się od Ludwikowa w epoce brązu, aha a może by ten hangar lotniczy postawić też na dawnym lotnisku w Ludwikowie.

Opinie

Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta

Do roku 2150 r. Wenecja oraz wyspy i bagna Laguny Weneckiej mogą okresowo znaleźć się pod wodą podczas powodzi morskich – potwierdziła analiza włoskich naukowców. W rozmowie z PAP oceanolog prof. Jacek Piskozub podkreślił, że do końca wieku zalaniu ulec mogą też niektóre polskie miejscowości, w tym dzielnice Gdańska.Data dodania artykułu: 09.04.2025 11:55
Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta

„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie na temat rezerw złota.Data dodania artykułu: 09.04.2025 10:22Liczba komentarzy artykułu: 2
„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 4°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 29 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Andrzej KiermasTreść komentarza: Oto tomaszowskie piekło, tego się nie da uleczyć. pomogła by tylko zmiana ordynacji ograniczająca możliwość sprawowania funkcji z wybory tylko i wyłącznie przez dwie kadencje. Tych wszystkich wypowiedzi jedynie sprawiedliwych nie da się czytać. Pogonić te kliki z miasta i powiatu. To miasto i powiat powoli umieraj powoli umierają.Źródło komentarza: Kataklizm w powiatowym samorządzieAutor komentarza: .......Treść komentarza: Myślę że do radnego kucharskiego on jest wielki działacz to pomoże jakiś protest zrobi albo doniesie gdzie trzebaŹródło komentarza: Panom z "różowego trabanta" nie dam się zastraszyćAutor komentarza: Mieszkańcy TomaszowaTreść komentarza: Mieszkańcy ul Handlowej czekają już parę lat na postawienie ekranów bo ze stacji BP od myjni ciągle jest okropny hałas Nie wspomnę że cała chemia idzie z wiatrem na drzewa i krzewy Czy ktoś to kontroluje czy trzeba zgłosić ten fakt do ochrony środowiska?Źródło komentarza: Panom z "różowego trabanta" nie dam się zastraszyćAutor komentarza: XxTreść komentarza: 6 rano toż środek nocy 🤣Źródło komentarza: Marcin Witko zaprasza na otwarcie Parku MiejskiegoAutor komentarza: Mieszkańcy TomaszowaTreść komentarza: Panie prezydencie szanuję pana i pańskie poczynania jeszcze jak by się udało za pana kadencji przywrócić do użytku Staw Starzycki. Będziemy wdzięczni , a to co piszą przygłupy proszę się nie przejmowaćŹródło komentarza: Panom z "różowego trabanta" nie dam się zastraszyćAutor komentarza: ObserverTreść komentarza: Czy planowana jest stacja Wolbórz Południe?Źródło komentarza: Pakt Kolejowy dla Łódzkiego podpisany!
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama