Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 02:05
Reklama Sklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama

Pomysł na przeniesienie zarzewiem konfliktu

Wszystko zaczęło się ponad trzy lata temu. Warsztaty Terapii Zajęciowej otrzymały wówczas wypowiedzenie umowy najmu pomieszczeń, jakie użytkują (do dziś) w dawnej szkole podstawowej numer 2 przy ulicy Warszawskiej. Były listy, protesty i wystąpienia w trakcie obrad Rady Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim.

Warto przeczytać: Zarządzanie przez konflikt - niepełnosprawni z wypowiedzeniem

Odrobina historii

Warsztaty Terapii Zajęciowej prowadzone przez Stowarzyszenie Rodzin Dzieci i Osób Niepełnosprawnych na początku funkcjonowały w budynkach należących do spółdzielni "Polwin" przy ulicy Farbiarskiej (obecnie znajduje się tam market "Biedronka"). Następnie, z uwagi m.in, na fakt likwidacji przedsiębiorstwa zostały przeniesione na teren byłej szkoły "Budowlanki". Stowarzyszenie zdążyło się nieco zadomowić, a już musiało się przenieść. Kolejną siedzibą był właśnie budynek byłego Gimnazjum nr 2 /wcześniej Szkoła Podstawowa numer 2/ przy ul. Warszawskiej 95/97.  W nowym miejscu wesoło jednak od samego początku nie było. Głównie za sprawą trudnych sąsiadów. Nową siedzibę WTZ dzieliły ze Szkołą Katolicką, którą kierował obecny starosta, Mariusz Węgrzynowski.

Przenosząc się na Warszawską Stowarzyszenie poniosło spore koszty związane z adaptacją pomieszczeń i dostosowanie ich na potrzeby warsztatów. Wymieniono m.in. stolarkę, instalację elektryczną i odświeżono wydzierżawione sale. Zarządcą nieruchomości po zlikwidowaniu Gimnazjum numer 2 została  ówczesna dyrektor Zespołu Szkół numer 4, pani Wacława Bąk. Dysponowała nią na podstawie tzw. trwałego zarządu, czyli formy prawnej władania nieruchomością, przypisaną jednostkom budżetowym.

Jednak obiekt nie był przez jej placówkę w żaden sposób wykorzystywany. Postanowiono więc, że trwały zarząd zostanie wygaszony. Razem z nim, zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, z urzędu wygaszane zostały wszystkie zawarte umowy najmu, i dzierżawy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia (warto w tym miejscu podkreślić, że poza WTZ i szkołą katolicką, w budynku funkcjonowały też stowarzyszenia: Amazonek oraz Polski Związek Niewidomych). Największą powierzchnię, prawie 700 metrów kwadratowych zajmowały WTZety. 

Nie bez znaczenia były też koszty utrzymania obiektu. Szacowano je na ponad 120 tysięcy złotych rocznie. Władze miasta wpadły więc na pomysł, żeby cały obiekt wydzierżawić jednemu podmiotowi, który weźmie na siebie ciężar jego utrzymania, a WTZ byłby wówczas podnajemcą. Przygotowano nawet stosowny przetarg, w którym określono minimalną cenę najmu. Po protestach jednak się z niego wycofano 

W międzyczasie też proponowano Warsztatom inne lokalizacje. Miałyby się one przenieść do budynku po dawnym przedszkolu przy ulicy Konstytucji 3 Maja. - Na spotkaniu z przedstawicielami WTZ, przewidując różne scenariusze, zostały zaproponowane dwie lokalizacje. Pierwsza to budynek po byłym Tkaczu w al. Piłsudskiego, druga to pałacyk po byłym przedszkolu nr 16 przy Konstytucji 3 Maja. Pierwszy z tych obiektów jest częściowo przystosowany dla osób niepełnosprawnych (parter) i nie wymaga remontu. Druga lokalizacja wymaga adaptacji i remontu - wyjaśniała wówczas rzeczniczka prasowa Prezydenta Miasta. W opinii WTZ jednak były Tkacz jest zbyt mały, a pałacyk po przedszkolu jest po prostu zrujnowany.

Polecamy: Nikt nami nie manipuluje! - niepełnosprawni odpowiadają Prezydentowi miasta

Najlepiej przenieść

Przeniesienie Warsztatów Terapii Zajęciowej z ulicy Warszawskiej, to pomysł, który pojawił się, jako remedium na rozwiązanie konfliktu. Nie ukrywam, że byłem jego autorem. Dla nikogo nie było bowiem tajemnicą, że relacje między niepełnosprawnymi i ich opiekunami, a kierownictwem szkoły katolickiej nie zawsze stanowiły wzór dobrosąsiedzkich stosunków. Na złe traktowanie oraz mniejsze i większe złośliwości skarżyli się także przedstawiciele Polskiego Związku Niewidomych (którego przedstawicielka występowała nawet w czasie obrad Rady Powiatu).  Zmiana siedziby mogła więc wyciszyć emocje i pozwolić podopiecznym i pracownikom WTZ na normalne funkcjonowanie. 

Oczywistą lokalizacją jest siedziba Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Przemawia za nią sporo argumentów. Przede wszystkim to miejsce osobom niepełnosprawnym przyjazne. Również dlatego, że część uczestników Warsztatów uczęszczała wcześniej właśnie do tej szkoły. W jej murach i otoczeniu mogą się więc czuć one bardziej bezpiecznie. Rodzice często podkreślają ten aspekt, że ich dzieci przy każdych przenosinach muszą uczyć się wszystkiego od początku. 

Kolejną niezwykle istotną kwestią jest infrastruktura, jaką posiada SOSW, a z której mogliby korzystać podopieczni WTZ. Niezwykle istotne jest też sąsiedztwo. Warszawska to miejsce mało przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami. Lokalizacja w szkole, w bezpośrednim sąsiedztwie miejskiego parku, jest o wiele bardziej korzystna

Chodziło też o możliwość integracji środowiska rodziców i opiekunów. Integracji w miejscu im dedykowanym. 

Polecam: Nie taka Majowa straszna... jak ją malują



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ajdejano 21.11.2019 18:08
Do draculi. Aby Ciebie celowo zaczepić, napiszę tak: jesteś taki cicho-ciemny, lokalny, "tumasioski" spryciula, który wie, kim ja jestem, ale boi się wychylić bardziej. Tylko tak dla własnej próżnej przyjemności, lubisz wbijać szpileczki: to tu, to tam. Jeżeli to jest Twój cały świat i jeżeli tak jest, to moje wielkie gratulacje.

Vlad_Palovnick 21.11.2019 21:18
To kim jestes wie każdy kto przeczyta chocież jeden z twoich postów. I nie chodzi mi o nazwisko i adres, Szerloku Buziaki ?

Ajdejano 18.11.2019 18:06
Do draculi na różowo: czepiasz się "jak świnia gówna" . Jak Tobie sprawia to przyjemność - proszę bardzo.

Vlad_Palovnick 18.11.2019 19:13
Ajdejano jak zwykle-finezyjnie, z klasą i erudycją. Zazdroszczę. Buziaki?

TVN 17.11.2019 22:45
Trzeba wypracować kompromis. Bo jak rodzice zaproszą reporterów z "Interwencji" albo "Państwo w państwie" lub przyjedzie Pani Jaworowicz, to Tomaszów będzie negatywnie sławny. A jak się dowie Pani Poseł Iwona Hartwich, też mama niepełnosprawnego dziecka, to będzie się działo grubo, grubo ....

I. 18.11.2019 00:56
Wołaj wszystkich po kolei do TM i zobaczymy co z tego grubo wyjdzie, a nie straszysz rodzicami, reporterami itp. Nie siej więc czarnowidztwa zawczasu. Nikt raczej przed nimi nie zafaluje, bo ty tak chciałbyś to widzieć. To już nie ten czas przecież. Domagasz się kompromisu, ale straszyć nie zapomniałeś jakąś poseł. A kto to taki, by się jej obawiać co?

as 18.11.2019 16:58
Donosiki we krwi, wyssane z mlekiem..........

Idol systemu 17.11.2019 21:02
Znałem dobre miejsce ,ale juz po czasie ,były dom dziecka byl nie potrzebny

Ajdejano 17.11.2019 13:01
Muszę to dorzucić: czy ci różni katoliccy (czytaj: pisowscy) działacze w tzw. "terenie" nie załapali, że w ostatnich wyborach parlamentarnych już nie wyszło, że PiS ma przewagę konstytucyjną w Sejmie RP (zapowiadaną przed wyborami) i ponadto przegrał wybory w Senacie RP ?! Więc tacy różni, bardzo ważni (tak im się wydaje) prawicowi "mundrole", niech trochę zejdą na ziemię. I przy okazji, niech choć trochę zaczną myśleć. Za cały PiS-owski majdan nie będzie myślał jedynie Kaczor! Po ośmiu latach bezhołowia, platforma przepier.....wybory na własne życzenie. Chłopcom z platformy (i tym burakom z zsl/psl) wydawało się, że Polacy to debile. Więc, niech nasz starosta-katecheta też nie zrobi się gnuśnym, pewnym siebie, lokalnym kacykiem, od którego niewiele zależy.

Vlad_Palovnick 18.11.2019 19:19
Przewagę konstytucyjną??? Coraz lepiej? Zmień dilera albo dawkę Buziaki?

Ajdejano 17.11.2019 07:27
Tak, tak........ Sam jestem katolikiem, ale jestem wkur...... tą bezmyślnością starosty-katechety. Działania tego katolickiego urzędnika są bardzo dalekie od prawdziwego postępowania prawdziwego katolika. Potem jest wielkie zdziwienie, że na nas-katolików napadają z różnych stron. Potem jest wytłumaczenie: to LGBT na nas napada. Ja też nie cierpię wyznawców LGBT, pedziów, lesb, czerwonych, buraczkowatych i innych zboczonych, ale stwierdzam, że sami, normalni chrześcijanie też mają dosyć tych różnych dziwnych ruchów - takich jak w naszym powiecie. PS. Poza wszystkim: ludzie! Zacznijcie pisać po polsku. To, co czytam poniżej - to jest tragedia.

Vlad_Palovnick 17.11.2019 18:34
Sam jesteś katolikiem, więc nie cierpisz ich oczywiście zgodnie z katolickim hasłem: Kochaj bliźniego jak siebie samego. Ps. Swoją drogą czy katolicy uważają że "wyznawcy LGBT, pedzie, lesby, czerwoni" nie pochodzą od boga?

E. 17.11.2019 19:31
A gdzie sedno sprawy ?

Vlad_Palovnick 18.11.2019 08:43
W tekście.

t 16.11.2019 22:29
Ze strony Starostwa padało wiele propozycji: - Gimnazjum nr 2 /wcześniej Szkoła Podstawowa numer 2/ przy ul. Warszawskiej 95/97, - budynek po byłym Tkaczu w al. Piłsudskiego - ul. Konstytucji 3 Maja, - budynek SOSW, - inne. Starostwo zapomniało jeszcze o budynku po Biurze Pracy, byłym budynku Sanepidu i wielu innych budynkach, które były eksploatowane do granicy ruiny - rozbiórki (przez cały okres nie było kapitalnych remontów). Remonty tych budynków wcześniej były nieopłacalne - przekraczały koszty postawienia nowoczesnych budynków na takie potrzeby (łatwiej jest przenieść instytucje do budynków, gdzie trzeba jedynie przeprowadzić modernizację bardzo małym kosztem). Trzeba się liczyć z tym, że za kilka kat te instytucje będzie trzeba przenieść do "nowych" budynków.

Sss 16.11.2019 14:32
A w murach rzeczonej szkoły katolickiej, zresztą jak sama nazwa wskazuje, uczy się sam kwiat młodzieży tomaszowskiej. No cóż... ryba psuje się odgłowy, więc jaki szef...

E. 16.11.2019 14:09
Przepisy jasno, precyzyjnie określają, jakie obowiązki wobec uczniów ze specjalnymi potrzebami i placówek specjalnych mają powiaty oraz wskazują ,jak powinien funkcjonować SOSW, jakie formy terapii , rewalidacji powinny być zorganizowane, jakimi pomieszczeniami, zgodnie z rozporządzeniami MEN musi dysponować internat.Na to potrzeba bardzo wielu specjalnie przystosowanych i wyposażonych sal.Szkoła poza tym ma obowiązek rozwijać się i podnosić jakość swojej pracy. Może inni rodzice także wyrażą swoje zdanie...

Małgorzata 20.11.2019 13:03
Jestem mama niepełnosprawnego chłopca, a właściwie już mężczyzny, który za 3 lata skończy szkole. Syn mój uczęszcza do szkoły w Piotrkowie i mieszka w internacie. Nie uczęszcza do tomaszowskiej szkoły specjalnej dlatego, ze myśle o jego przyszłości jak mnie już nie będzie. Internat nauczył i uczy go samodzielności, której ja jako matka nie byłabym w stanie go nauczyć. Przyczyna, bo mając takie dziecko jesteśmy nadopiekuńczymi. Będę zmuszona zapisać go na WTZ, by nie spędzał w 100% swojego życia w domu. Na dzień dzisiejszy jak wstępnie się dowiadywałam nie ma miejsc w warsztatach na terenie Tomaszowa i okres oczekiwania to około roku. Tak nasze miasto dba o niepełnosprawnych. Uważam, ze problem jest bardziej złożony i dotyczy bardziej funkcjonowania państwa. W sumie co taki niepełnosprawny da państwu? Nic, bo mój syn nie pisze i nie czyta, wiec nawet nie zagłosuje. Na mnie jako na matkę tez się patrzy i za plecami mówi, ze ta tylko bierze pieniądze od państwa. Nikogo nie nachodzi refleksja jak ona sobie z tym radzi nie tylko finansowo, ale i psychicznie. Zarówno moje dziecko jak i ja jesteśmy ciagle poddawani jakiejś ocenie. Generalnie negatywnej. Z perspektywy moich 21 lat z synem uważam, ze jest coraz gorzej mimo większej świadomości i edukacji. Nie chodzi mi o współczucie i litość, ale zrozumienie, ze w społeczeństwie są ludzie, którzy wymagają większej troski i zrozumienia. Czasem myśle, ze lepiej traktuje się zwierzęta, bo często to modne dać pieniądze na schronisko, a niepełnosprawni.... cóż mogą być przeganiani z kata w kat. Wracając do problemu z tomaszowskim WTZ rodzi się pytanie jak radzą sobie gminy, a sobie radzą i niepełnosprawni znajdują tam miejsca. Jak sobie radzi Piotrków, w którym nie ma problemu ze znalezieniem miejsca w WTZ

as 16.11.2019 09:45
Szkoda, że ci wszyscy rządzący zapominają, że zdrowie nie jest dane raz na zawsze i niepełnosprawność może dopaść w każdej chwili, również wybrańców.

Aga 16.11.2019 07:40
A dlaczego w Tomaszowie nie moze powstac szkola specjalna z prawdziwego zdarzarzdnia kolorową i przyjazna dla dzieci i przy okazji mogla by byc tam terapia zajeciowa ..dzievi chorych i autystycznych jest coraz wiecej i bedzid ich jeszcze wiecej takie nastały czasy..ze dzueci placa za technologie .wyżywienie powietrze ...nikt nie mysli gdy ma

Tszeci bliźniak 16.11.2019 13:35
No przecież ta szkoła taka jest. O co ci chodzi? Trzeba trochę zainwestować, bo od 50 lat trochę zaległości się skumulowało. Ale pakowanie tam wszystkich instytucji .... "...Psie Sabo, nie idźcie tą drogą".

Tom 16.11.2019 02:49
Banda odda wszystko cynicznemu kościołowi. Poszli na mszę zamiast pomagać ludziom...

Na Tanek 16.11.2019 06:41
Niech chodzą, trzeba się modlić, bo problemów masa, ale w niedzielę. A nie w godzinach pracy.

question 15.11.2019 23:47
I wychodzi obłuda katolicka. Zamiast (jak głosi) pomagać potrzebującym - tych drugich wyrzucić na śmietnik. A intencje są proste jak konstrukcja cepa - powierzchnia potrzebna na utworzenie przedszkola, bo na nie jest kasa w MEN.

Senator Skrobak 15.11.2019 21:52
Na Majowej już jest Sanepid, Poradnia Psycho, Orlik, olac zabaw, Dom dziecka, Blok z mieszkaniami dla nauczycieli, garaże, warsztaty szkolne, sala gimnastyczna, basen, osiedle Wenecja .... teraz jeszcze WTZ?? A może stację benzynową i Metro tam wybudować???? Albo jakieś schronisko dla uchodźców ...

question 15.11.2019 23:42
A gdzie ty tam widziałeś basen, chyba, że po sporych deszczach

Kaczka 16.11.2019 09:21
Mają basen. Z Olkusza, biały emaliowany, z pokrywką, stoi w izolatce pod łózkiem.

Aga 16.11.2019 07:42
Ale przecież warsztaty sa dla nuepelnosprasnych no to chyba tzm pasuja ..a po co tam jest sanepid tego nue rozumie

@ 16.11.2019 16:16
do Aga , pisz po polsku

Opinie
Reklama
Reklama
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 533 Cena: Do negocjacjiZapraszamy Państwa do odwiedzenia naszego punktu zaopatrzenia medycznego Tomaszów Maz. ul. Słowackiego 4Na zdjęciu: Obudowa PB 533 w kolorze nabucco z wkładem PB 521 z okrągłymi podstawami łóżka oraz frontami z nakładką tapicerowaną. Akcesoria: Lampa przyłóżkowa.Wysokiej jakości obudowa drewniana PB 533 dostępna w kilku kolorach w połączeniu z wkładem regulowanym PB 521 tworzy spójną całość i oddaje domowy charakter łóżka przy zachowania jego podstawowych funkcji. Możliwość konfiguracji wyposażenia dodatkowego w postaci np. składanych barierek bocznych sprawia, iż model ten cieszy się dużym zainteresowaniem klientów indywidualnych oraz placówek opiekuńczych.  Kolory niestandardowe*: DETALE PRODUKTU:1. Aplikacje z drewna bukowego4. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji2. Możliwość konfiguracji z barierką składaną5. Tapicerowana nakładka (opcja)3. Różne wymiary leża 6. Okrągłe podstawy łóżka (opcja)OPCJE:zmiana długości i szerokości leża • zmiana kolorystyki • możliwość zastosowania okrągłych podstaw kół • tapicerowana nakładka frontuPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 39 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:206 × 96 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:106,8 kgStopki regulowanemax 100 mm FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-533 [PDF]
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama