Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 08:55
Reklama
Reklama

100 kamer monitoringu zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom Tomaszowa

Władze Tomaszowa Mazowieckiego zamierzają zbudować nową sieć miejskiego monitoringu wizyjnego opartego na światłowodach. System ma mieć charakter wielofunkcyjny i bez wątpienia wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w całym mieście.

Na temat nowej sieci monitoringu miejskiego rozmawiano wczoraj na spotkaniu, w którym udział wzięli przedstawiciele służb mundurowych. Istniejący system, który zainstalowano kilkanaście lat temu własciwie już nie działa. Nie wystarczy już prosta modernizacja. System trzeba zbudowac od podstaw.  Przez ostatnie lata dokonał się gigantyczny postę technologiczny. Dzisiajsze kamery monitorujace są tańsze i o dużo wyższej rozdzielczości, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Pozwalają nie tylko na identyfikację numerów rejestracyjnych samochodów ale także twarzy przechodniów. 

Władze miasta szacują, że koszt budowy to około 2 milionów złotych. Zamierzają na ten cel pozyskać środki zewnętrze. Wkład własny wyniesie 250 tys. zł. Obecnie opracowywana jest mapa miejsc niebezpiecznych, gdzie powinny zostać zainstalowane kamery. Pierwsze 10 kamer powinno się pojawić w 2017 roku. Nowy system ma działać w oparciu o sieć światłowodową oraz radiową.

O nowych rozwiązaniach dyskutowali:  gen. 25. bryg. Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie doktor Stanisław Kaczyński, Komendant Policji Powiatowej insp. Szymon Herman, Komendant Powiatowej Straży Pożarnej i jednocześnie przewodniczący komisji bezpieczeństwa rady powiatu bryg. Krzysztof Iskierka, członkowie komisji bezpieczeństwa rady powiatu Krzysztof Biskup i Mariusz Strzępek, członkowie komisji komunalnej rady miejskiej Krzysztof Pierściński oraz Marek Skrzypczyk,  Komendant Straży Miejskiej Piotr Remisz, Kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności w Urzędzie Miasta Jacek Grabowski, Kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym Tomasz Wojtaszek, z-ca dyrektora Wydziału Obsługi Administracyjnej i Informatycznej Urzędu Miasta Michał Goździk, sekretarz miasta Katarzyna Marchewka oraz prezydent Marcin Witko.

Kiedy objąłem urząd Prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego, działał w mieście system monitoringu w oparciu o 2,5 kamery. Od kilku tygodni ten system nie działa wcale. Dokładnie odkąd runęła część jednnego z kominów wistomowskich, na którym zainstalowane były nasze nadajniki. Nie oznacza to jednak, że dopiero teraz rozpoczęliśmy prace nad nowym systemem. Projekt opracowujemy odkąd w Urzędzie Miasa pojawił się pan Michał Goździk. Myślę, że większości mieszkańców Tomaszowa nie trzeba przekonywac do tego, że system jest potrzebny - mówi Marcin Witko

Urzędnicy magistratu, przygotowując projekt nowego miejskiego monitoringu przeprowadzili kilka wizyt studyjnych w miastach, w których systemy funkcjonują najsprawniej. Jednym z nich był Radom. W oparciu o doświadczenia innych samorządów tomaszowski monitoring zostanie przejęty w całości przez miasto. Jego obsługą nie będą się już zajmować strażnicy miejscy. Tworzenie systemu zajmie zapewne kilka lat,ale pierwsze, co najmniej 10 kamer, zostanie zainstalowanych już w przyszłym roku.  

- Nie znaczy to, że straż miejska nie będzie uczestniczyła w działaniach związanych z monitorowaniem miasta. Na przykład w Radomiu ok 70 procent interwencji strażników miejskich, to interwencje, które właśnie swoje źródło mają w monitoringu, mimo, że operatorem systemu nie jest Straż Miejska - wyjaśniała Katarzyna Marchewka, sekretarz Urzędu Miasta. 

Docelowo system, oprócz podstawowych funkcji, będzie pozwalał na: analizowanie natężenia ruchu, automatyczne odczytywanie tablic rejestracyjnych (w momencie wjazdu do miasta kradzionego pojazdu, odpowiednie służby zostają od razu zaalarmowane), stworzenie centrum zarządzania kryzysowego dla wszystkich służb, kontrolowanie czystości powietrza czy nawet monitoring poziomu wód. Monitoring obejmie wszystkie jednostki podległe samorządowi. Do każdej z nich doprowadzona zostanie sieć światłowodowa. Kamery ponadto zostaną zainstalowane w autobusach komunikacji miejskiej i przystankach. 

System ma być rozbudowywany stopniowo, w oparciu o dostępne środki zewnętrzne. Każdy kto chciałby zgłosić miejsce, w którym jego zdaniem, powinna znaleźć się kamera monitoringu miejskiego, może napisać na adres [email protected]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tomek 22.11.2016 17:15
Ja proponuje dogadać się z Antonim i podpiąć się pod zakup dronów

Ajdejano 18.11.2016 21:19
Jeszcze mój wredny dopisek: jeżeli kamera ma spełnić swoje zadanie, czyli pokazać tego "złoczyńcę" , to przecież jego morda powinna być z tej kamery odtworzona. Jeżeli tak, to znów zapytywywuję mundroli: w jaki sposób będziemy "chronieni" przez zaledwie 100 kamer na terenie całego miasta ?!?!?! Zwracam uwagę, że miasto to również: Ludwików, Podoba, Białobrzegi, Wola Wiaderno, Nagórzyce, Józefów, Zawadzka, Starzyce, Wysoka, Milenijna, Cekanów (za cmentarzem), Dworcowa, Chopina, Spalska (za torami - też), były WISTOM, Piaskowa, itp., itd. I ktoś tu mówi, że te obsrane 100 kamer załatwi temat ?!?!?! ŚMIECH NA SALI !!! Zawsze: najpierw trzeba porządnie pogadać z ludźmi, znającymi się na temacie i dopiero potem wychodzić z rozwiązaniem. A na zdjątku powyżej widzę Komendanta SM - Piotrka jako jednego z "gości", zaproszonych przez "wadzę". Przecież to właśnie On powinien być jednym z autorów tego tematu, a On siedzi gdzieś-tam na końcu stołu i słucha Prezia z dużym zaciekawieniem. "Cóś" mi tu, ku...., nie gra.

Ajdejano 18.11.2016 20:53
Powierzchnia miasta wynosi ca 40 km2. To - co to jest te 100 kamer na taką powierzchnię. To są 2-3 kamery na każdy kilometr kwadratowy. A ten kilometr kwadratowy to powierzchnia 1 km x 1 km. To rozwiązanie jest do niczego. To jak mogą wyśledzić te 2-3 kamery na terenie 1km x 1km ?!?! A jeszcze przecież trzeba byłoby obstawić kamerami: sklepy, knajpy, meliny, kościoły, szkoły i inne burdele. Dlatego zapytywywuję: dlaczego ta miejska "wadza" jest tak lekkomyślna i nie zastosuje np. dronów, latających nad miastem non-stop (oczywiście - kamery termowizyjne), a kamery byłyby tylko uzupełnieniem, zwłaszcza w w/w lokalach zamkniętych. No oczywiście, ja skorzystałbym również z kamer i z podsłuchów w prywatnych mieszkaniach i domkach mieszkalnych. Wtedy nasze "bezpieczeństwo" będzie zapewnione w 200%. "Cóś" mi to przypomina pewnego Iosipa Wisarionowicza Dżugaszwili. PS. Kamery wszędzie. Tylko, że jak zadzwonisz po pogotowie lub policję (już nie wspomnę o straży miejskiej - tak, tak - Piotruś) - to przyjadą jak będą mieli czas lub jak im się będzie chciało. Ale przysłowiowe baburice z grzybami i jojeckami na chodniku przy ulicy - owszem ! Owszem !

17.11.2016 09:48
Faktycznie bez przecinka działa. Więc po co postawiłeś ten przecinek na końcu i porządnych ludzi wprowadzasz w błąd?

jam 17.11.2016 08:15
działa, może skopiowałeś/łaś z przecinkiem na końcu?

17.11.2016 01:24
Przy finansowaniu kamer w okolicach sklepów nocnych powinni partycypować właściciele tych sklepów.

17.11.2016 00:49
Podany przez Ciebie link nie działa. Napis: Nie odnaleziono serwera Firefox nie może odnaleźć serwera www.wuoz.bip.lodz.pl,.

16.11.2016 22:59
Wręcz przeciwnie mieszkam w Tomaszowie Maz.i na zadupia nie jeżdżę.

007 16.11.2016 22:44
Siedzisz gdzieś na zadupiu i bzdury piszesz. Po knajpie to nawet wspomnienie nie pozostało

Nikoś 16.11.2016 20:40
No tak, wybudowali trochę nowych chodników to teraz będą kopali żeby układać światłowody. Czyli tak po Polsku. Patrząc na skład tej komisji to sami fachowcy od budowy sieci się zebrali: strażak, wojskowy...

jam 16.11.2016 18:44
Drogi Grzesiu, najpierw wybierz adres internetowy http://www.wuoz.bip.lodz.pl, następnie zakładkę "Zabytki", potem Wykaz zabytków wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych województwa łódzkiego (664.5 KB) stan na dzień 1.09.2016. I teraz już tylko przewiń dokument i stronę 99 przeczytaj ze zrozumieniem. Pozdrawiam

Uwaga redakcyjna 16.11.2016 11:19
"gen. 25. bryg. Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie doktor Stanisław Kaczyński," <- dziwnie to brzmi. Nie powinno być tak: "dowódca 25. bryg. Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie dr gen. Stanisław Kaczyński", acz nie wiem co powinno być pierwsze "dr" czy "gen."

wiarus 21.11.2016 15:39
Jest wojskowym , więc najpierw stopień wojskowy, a dopiero później tytuły naukowe. Dla wojskowego liczy się zawsze w pierwszej kolejności stopień, a tytuły naukowe dopiero następnej kolejności.

16.11.2016 10:21
kamera 360` powinna być zainstalowana na skrzyżowaniu ul.Grunwaldzkiej i ul.Wschodniej, przy parku i DecoSmaku. Wtedy może ktoś zauważy jak duże auta ciężarowe wjeżdżają do centrum miasta, jak samochody parkują na chodniku i na skrzyżowaniu, a piesi chodzą przez to po ulicy (jakieś pomieszanie z poplątaniem). Tylko, że tym nie będzie zainteresowany nikt z decydentów pewnie.

z Polnej 16.11.2016 10:38
Deco Smaku pilnuje cieć i na co tam kamera? cieć powinien reagować a nie dłubać w nosie

Kierowca 16.11.2016 14:44
A wskaż mi gdzie stoi znak zabraniający wjazdu pojazdów powyżej 3,5 t. Jadąc od grot nie ma takiego znaku i można jechać gdzie się chce.

jam 16.11.2016 09:44
jest zabytkiem wpisanym do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi

kiki 16.11.2016 09:08
O jej....teraz byli członkowie ORMO i ich potomkowie będą mieli pole do popisu...licząc na nagrody, będą kablować wszystkich kogo rozpoznają ...szpiclowanie będzie jak za dawnych lat komuny dziadzio rzekł.

*** 16.11.2016 16:56
Kiki pogadaj z dziadziem o jego działalności w ORMO (może jeszcze mu pamięć nie zawodzi).

Opinie
Reklama
Reklama
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Profilowana poduszka do siedzenia SEAT COMFORT Cena: Do negocjacjiZ pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientówWygodna pozycja siedzącaOchrona przed napięciami mięśniowymiOdciążenie kręgosłupaSeat Comfort to idealne rozwiązanie dla osób szukających komfortu i prawidłowego ułożenia ciała podczas siedzenia. Dostosowująca się do ciężaru użytkownika pianka z pamięcią kształtu umożliwia właściwą pozycję i równomierne rozłożenie ciężaru ciała. Dzięki temu odciążony jest kręgosłup, co niweluje odczucie zmęczenia podczas czynności wykonywanych na siedząco. W zajęciu prawidłowej pozycji pomagają dodatkowe wyprofilowania pod uda.Poduszka uniwersalna ze względu na swoją elastyczność i możliwość dopasowania do miejsca, w którym jest stosowana. Idealna do wykorzystania w domu, pracy, samochodzie lub na wózku inwalidzkim. Spód wykonany jest z materiału antypoślizgowego, dzięki czemu poduszka nie przesuwa się i w przeciwieństwie do innych tego typu wyrobów, doskonale działa ze śliskimi powierzchniami (np. metal, tworzywo sztuczne).Wskazania: Profilaktyka w powstawaniu odleżyn, przeciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, wymuszona długotrwała pozycja siedząca.Przeciwwskazania: Nie stwierdzonoKonserwacja: Pianka z pamięcią kształtu nie nadaje się do prania. Pokrowiec zewnętrzny jest zdejmowalny i może być prany w temperaturze do 30°C/ 86°F. Ze względu na sposób transportu, poduszka po wyjęciu z opakowania może mieć "zapach fabryczny". Aby zniknął, przed pierwszym użyciem, wystarczy przewietrzyć poduszkę.Skład:Poduszka: 100% PUPoszewka (góra i boki): 93% poliester, 7% spandex, z uchwytem z bokuPoszewka (spód): 100% poliester z kropkami antypoślizgowymiWymiary: 45X 37X9cmGęstość: 45kg/m3
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama