Deszcz meteorytów z roju Perseidów można obserwować na niebie między 17 lipca a 24 sierpnia. Jest to cykliczne zjawisko, którego tzw. maksimum przypada raz w roku. W tym czasie na nocnym niebie w ciągu godziny można zaobserwować nawet 100 spadających gwiazd.
W tym roku maksimum roju perseidów nastąpi między godziną 7.30 a 11.00 rankiem 13 sierpnia, co oznacza, że w Polsce spadające gwiazdy najlepiej widoczne będą w drugiej połowie nocy z 12 na 13 sierpnia, tuż przed świtem.
Perseidów można wypatrywać na północno-wschodnim horyzoncie. Radiant roju (miejsce, z którego rozbiegają się meteory) znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza, poniżej granicy z Kasjopeją. Najłatwiej będzie zaobserwować deszcz meteorów patrząc na wschód lub na zachód od radiantu.
Zjawisko będzie można zaobserwować w całej Polsce. Perseidy widoczne będą gołym okiem, warto jednak pamiętać, że najlepsze do obserwacji nieba są miejsca oddalone od świateł. Prognozy pogody zapowiadają bezchmurną i ciepłą noc nad Tomaszowem Mazowieckim. Obserwacji nie będzie utrudniał także księżyc, wchodzący w tym czasie w fazę nowiu. Na terenie warszawskiego Centrum Nauki Kopernik odbędzie się największa w Europie obserwacja Perseidów.
Perseidy, potocznie nazywane spadającymi gwiazdami, to drobinki pyłu wyrzucane przez kometę. Orbita roju Perseidów co roku przecina się z orbitą ziemską, a meteory, wpadając w ziemską atmosferę, ulegają spaleniu, pozostawiając na niebie efektowny ślad. Deszcz meteorów z roju Perseidów pochodzi od komety Swift-Tuttle, a jego obserwacja trwa już niemal 2 tysiące lat. Perseidy zwane są także „łzami świętego Wawrzyńca”, ponieważ 10 sierpnia przypada dzień jego męczeńskiej śmierci.
Napisz komentarz
Komentarze