Brak jest jednoznacznego rozstrzygnięcia w kwestii opłacalności wykorzystania wentylacji z rekuperacją w domu energooszczędnym czy też domu o wysokiej termoizolacyjności. Decydujące znaczenie w tej kwestii ma to czym jest ogrzewany budynek, a zatem także jakie są koszty pozyskiwania energii do celów grzewczych.
Realne korzyści ekonomiczne z wykorzystania systemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją odczują osoby mieszkające w domach ogrzewanych kotłem olejowym lub spalającym gaz płynny. W przypadku opalania węglem czy gazem ziemnym, nie można liczyć na większe oszczędności, zwłaszcza uwzględniając koszty energii elektrycznej, wymiany filtrów w rekuperatorze oraz serwisowania. Instalacja wentylacji z rekuperatorem pozwala zaoszczędzić, przy takich sposobach ogrzewania, jednak około kilkuset złotych rocznie.
Obok kosztów ważny jest również komfort życia i w tej kwestii ten system wentylacji ma pozycję dominującą. Dzięki filtracji powietrza pozwala cieszyć się czystym i odpowiednio nawilżonym powietrzem w domu, co jest niezwykle ważne między innymi dla alergików. Ten aspekt może mieć o wiele większy wpływ na decyzję o wyborze wentylacji rekuperacją niż chłodna kalkulacja zysków i kosztów.
Dlaczego tak ważna jest wymiana powietrza i jej zapewnienie jest ważniejsze niż ekonomiczne wyliczenia?
Aż 90% naszego życia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, z czego 65% w domu. Przez ten cały czas oddychamy. Ważne, aby powietrze, które wdychamy i wpuszczamy do naszego organizmu było dobrej jakości. Dzięki stałemu dopływowi świeżego powietrza możemy cieszyć się wysokim komfortem oraz zdrowym klimatem w pomieszczeniach, w których stale przebywamy.
Ale komfort to nie wszystko...
Liczy się też zdrowie, a stała wymiana powietrza w pomieszczeniu bardzo mu służy.
Dobra wentylacja to sposób na pozbycie się bólu głowy, pieczenia oczu, a także eliminowanie zapachów nadmiaru wilgoci, kurzu czy zarodów pleśni.
Stała wymiana powietrza zapewniania przez sprawną wentylację korzystnie wpływa na zdrowie, samopoczucie, pozwala nam efektywnie pracować i wypoczywać.
Tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie jest w stanie tego zapewnić, tak jak nie jest w stanie ochronić nas przed owadami pyłkami roślin czy kurzem.
Wentylacja z systemem odzyskiwania ciepła jest nie tylko skuteczna i energooszczędna. Jej atutem jest również nieprzerwana cicha praca. Dzięki stałej wentylacji pomieszczeń przez rekuperatory zbędne staje się otwieranie okien i wietrzenie. Unikamy więc wyziębiania pomieszczeń i hałasu z ulicy czy podwórka. System rekuperacji sprawdza się również latem, przy pracującej klimatyzacji – potrafi nawiewać chłodne powietrze, odzyskując chłód.
Decydując się na system wentylacji mechanicznej z rekuperacją warto zlecić jej zaprojektowanie profesjonalistom, którzy najlepiej poradzą sobie z doborem średnic kanałów wentylacyjnych, ich rozmieszczeniem, ustalą moc wymiennika ciepła czy wentylatorów. Konieczne jest także bardzo staranne i precyzyjne wykonanie instalacji – odpowiednie wykorzystanie rur elastycznych i gładkich sztywnych czy staranne zamocowanie wszystkich elementów. Niezwykle istotne jest ponadto dobre zaizolowanie termiczne i akustyczne. Często do prawidłowego działania instalacji niezbędne jest zrównoważenie jej przy użyciu przepustnic regulacyjnych.
Artykuł przygotowano we współpracy z:
chigo.pl/osuszacze
Napisz komentarz
Komentarze