Buty to podstawa
Jeśli chcemy biegać bez obaw o zdrowie, swoje pierwsze kroki powinniśmy skierować do sklepu sportowego. Odpowiednie obuwie zapewni nam nie tylko komfort stopy podczas joggingu, ale przede wszystkim będzie amortyzowało podeszwę. Podczas biegu generowane są wstrząsy, które mogą poważnie dać się we znaki naszym kolanom. Dlatego tak istotne jest, aby buty je tłumiły i łagodziły każdy kolejny krok. Butów sportowych nie wybierajmy ze względu na walory estetyczne, istotniejsze jest jak będą amortyzowały nasze stopy. Nawet najdroższe i najpiękniejsze obuwie może nie uchronić nas przed urazami.
Do biegu trzeba się dobrze przygotować
Nigdy nie zapominajmy o rozgrzewce oraz kilku prostych ćwiczeniach rozciągających po zakończonym treningu. Wielu początkujących rezygnuje z rozruszania mięśni, a jest to poważny błąd, który może zakończyć się groźną kontuzją. Rozgrzewka przyspiesza wdrażanie organizmu do ruchu, przypomina mu jak powinien działać. Zaś po zakończeniu biegania warto rozluźnić się i wyciszyć, dzięki czemu kolejnego dnia nie obudzą nas zakwasy.
Dobierając trasę treningu powinniśmy wziąć pod uwagę nawierzchnię, po której chcemy biec. W miarę możliwości starajmy się unikać twardych nawierzchni takich jak asfalt czy beton, ponieważ powodują one większe obciążenie stawów kolanowych. Najlepiej wybrać leśną ścieżkę czy polną drogę – ziemia działa jak naturalny amortyzator. Ponadto biegając po nierównym, naturalnym podłożu, zmuszamy się do większego wysiłku i skupienia uwagi, co przynosi lepsze rezultaty treningów.
Kolanom szkodzi nie tylko sport
Sportowiec o kolana powinien dbać także na co dzień. Siedzący tryb pracy powoduje, że chrząstka w kolanie jest ciągle uciskana. Może się przez to odkształcić, co odczujemy poprzez nieprzyjemne chrobotanie i ciągły ból. Warto raz na jakiś czas wstać z krzesła, rozprostować nogi, przejść się kilka metrów. To niewiele, a dla Twoich kolan może przynieść zbawienne skutki.
Co jednak zrobić, gdy jest już za późno, a kolana zaczynają coraz bardziej boleć? Przede wszystkim - nie można tych objawów lekceważyć. By uśmierzyć dolegliwości, w miejscu kontuzji możemy stosować chłodzące maści, żele czy spraye. Można także skusić się na zakup specjalnych stabilizatorów, opasek stabilizujących czy ortezy. Jeżeli objawy nie ustąpią lub będą cyklicznie powracały, należy niezwłocznie udać się do lekarza lub fizjoterapeuty sportowego. Należy także zmniejszyć intensywność treningów biegowych na co najmniej kilka dni, a najlepiej ograniczyć je do minimum do czasu wyleczenia kontuzji.
Artykuł został opracowany przy współpracy z firmą www.produktnaturalny.pl.
Napisz komentarz
Komentarze