Opracowana przez Zespół Rzeczoznawców Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa ekspertyza techniczna muszli koncertowej w Parku Miejskim potwierdziła wcześniejsze przypuszczenia i wnioski wypracowane podczas oględzin, co do bardzo złej jakości betonu z jakiego została wykonana konstrukcja kopuły. Zastosowany podczas budowy beton jest zarówno niskiej jakości jak i niskiej wytrzymałości co było główną przyczyną uszkodzenia wieńca. Beton ten uległ zmiażdżeniu i wykruszył się a pręty zbrojenia wyboczyły się. Skala uszkodzenia jest na tyle duża, że stan określono jako awaryjny.
- Wiedza na temat bardzo złego stanu technicznego muszli, znana była od dawna. Dziwić może jedynie fakt, że nic nikt wcześniej z tym konkretnego nie robił. Dla mnie najważniejsze jest bezpieczeństwo, zdrowie i życie mieszkańców Tomaszowa, a stan techniczny muszli tym wartościom zagraża. Tak wynika z ekspertyz. Miejsce, w którym jeszcze stoi muszla, historycznie związane jest z kulturą i wiem, że takim miejscem pozostanie. Dlatego niebawem ogłosimy konkurs na koncepcje nowego amfiteatru, być może niekoniecznie muszli - mówi Marcin Witko.
W celu potwierdzenia hipotezy o złej jakości wbudowanego betonu dokonano trzech odwiertów i pobrano próbki, które następnie zbadano w laboratorium badawczym materiałów i konstrukcji budowlanych Politechniki Łódzkiej. Udało się przebadać dwie z trzech próbek, gdyż jedna z nich posiadała miała na tyle poważne pęknięcia wewnętrzne, że nie nadawała się do badan na ściskanie. We wszystkich próbkach występowały głębokie i poważne uszkodzenia konstrukcyjnej części powłoki.
- Powstałe pęknięcia doprowadziły do wnikania wody i korozji co potwierdziło badanie odczynu PH. Niska alkaliczność betonu nie stanowi więc należytego zabezpieczenia antykorozyjnego dla zbrojenia konstrukcji. Wspomniane badania pobranych próbek wykazały, że kopułę wykonano z betonu klasy C8/10 co nie spełnia wymagań wytrzymałościowych stawianych współczesnym betonom konstrukcyjnym. Zespół rzeczoznawców wypracował wniosek, iż ze względu na rozległy charakter uszkodzeń, który dotyczy właściwie całej konstrukcji kopuły jej skuteczna naprawa nie jest możliwa. Zalecana jest więc rozbiórka konstrukcji powłoki. Do czasu rozbiórki muszlę należy wyłączyć z użytkowania i wygrodzić trwałym ogrodzeniem - dodaje Adam Koziełek z Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta
Napisz komentarz
Komentarze