Do konkursu zgłosiło się 11 trzyosobowych drużyn ze wszystkich tomaszowskich szkół podstawowych, które stworzyły dla siebie okolicznościowe nazwy. I tak 26 kwietnia 2018 roku w „jedynce” rywalizowali: „Alkowcy” z SP 14, „Batalion Parasol” SP 6, „Faktorzy” z SP „Tomek”, „Grupa Rudego” z SP 11, „Hubalczycy” z SP 10, „Husaria Maczka” z SP 1„Piłsudczycy” z SP 3, „Szare Szeregi” z SP 7, „Trzej pancerni i pies” z SP nr 8, „Trzynaściaki” z SP 13 oraz „Waleczne Orły” z SP 9.
Uczestników konkursu serdecznie powitała dyrektor SP 1 Stanisława Wąchała, która wyraziła duże uznanie dla ambitnych uczniów interesujących się historią II wojny światowej. Konkurs składał się z 9 różnorakich konkurencji, sprawnie i rzetelnie prowadzonych przez jego inicjatorkę nauczycielkę historii z SP nr 1 Julitę Piotrowską. Nad przebiegiem konkursu czuwała trzyosobowa Komisja w składzie: Jolanta Krajewska, Anna Storczyk, Radosław Pająk.
Uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu biografii Aleksandra Kamińskiego, tematyki „Kamieni na szaniec” oraz wszechstronną znajomością z zagadnień z historii powszechnej i historii Polski z czasów II wojny światowej. W trakcie zmagań konkursowych uczestnicy między innymi odpowiadali na pytania, rozwiązywali krzyżówkę, pracowali z mapą, rozpoznawali postacie, analizowali dane statystyczne i teksty źródłowe.
Rywalizacja była bardzo wyrównana i potwierdziła wysoki poziom wiedzy wśród tomaszowskich uczniów.
Zwycięzcą konkursu okazała się drużyna reprezentująca gospodarzy w składzie: Jakub Ćwiek, Tymon Szymański i Oskar Żak pod kierunkiem Julity Piotrowskiej.
Drugie miejsce ex aequo zajęli uczniowie z SP nr 3: Rozalia Błaszczyk, Igor Banaszczak oraz Jakub Łazowski, opiekun Tomasz Antczak oraz z SP nr 11: Jan Cichowski, Jakub Galach i Katarzyna Ziółkowska, opiekun Iwona Goździk.
Trzecie miejsce zajęli uczniowie reprezentujący SP nr 10: Stanisław Kot, Julia Chojnacka i Oliwier Krzciuk (opiekunowie: Agnieszka Sawicka, Jolanta Krajewska, Urszula Białas) zaś czwarte uczniowie z SP nr 6 w składzie: Maja Cedro, Katarzyna Kawecka i Oliwia Zamożniewicz (opiekunowie: Joanna Piechna, Agnieszka Kujawska i Paweł Zakaszewski).
Nagrody i dyplomy uczniom wręczała dyrektor Stanisława Wąchała oraz wicedyrektor Ewa Seredyn, które złożyły laureatom konkursu gratulacje w imieniu miejskich władz samorządowych. Fundatorami nagród byli: Instytut Pamięci Narodowej, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Muzeum II Wojny Światowej, Fundacja Niepodległości oraz wydawnictwa „Znak” i „Rebis”. Wszyscy uczestnicy konkursu czekając na jego podsumowanie zostali zaproszeni na smaczny obiad do szkolnej stołówki.
- Serdecznie gratuluję laureatom konkursu, ale również wszystkim jego uczestnikom, opiekunom i twórcom. Dzięki tego typu inicjatywom nie tylko poszerzamy wiedzę, ale przede wszystkim kształtujemy postawę obywatelską i patriotyczną wśród młodego pokolenie i umożliwiamy integrację młodzieży ze wszystkich tomaszowskich szkół podstawowych - podsumowała dyrektor SP nr 1 Stanisława Wąchała i zaprosiła do kolejnej edycji konkursu, którą „jedynka” zorganizuje w nowym roku szkolnym, kiedy to będzie świętowała jubileusz swojego stulecia.
Napisz komentarz
Komentarze