Najwięcej mieszkań dwupoziomowych jest we Wrocławiu i Krakowie. W tych miastach stanowią one nawet 5 proc. dostępnych do sprzedaży lokali. W innych miastach odsetek waha się od 2 do 3 proc.
Moda na dwa poziomy przemija?
Jeszcze niedawno posiadanie mieszkania dwupoziomowego kojarzyło się luksusem i wysokim poziomem życia. Dziś zwolenników takich lokali jest już nieco mniej. Ci, którzy mogą sobie pozwolić na większy metraż coraz częściej wybierają mieszkania położone na jednej kondygnacji. Dużo łatwiej jest je zaaranżować i nie wymagają takich nakładów finansowych, jak mieszkania dwukondygnacyjne. W przypadku tych ostatnich trzeba się liczyć z koniecznością montażu schodów, które nie tylko zajmują sporo cennej powierzchni, ale mogą także przytłoczyć wnętrze. Rozwiązaniem są co prawda schody wspornikowe, ale nie w każdym mieszkaniu możliwy jest ich montaż, poza tym są dosyć drogie. Przeciwnicy mieszkań dwupoziomowych wskazują na jeszcze jeden problem – ogrzewanie i ubytki ciepła. Jeśli dach zostanie źle ocieplony zimą trzeba będzie dużo bardziej intensywnie ogrzewać wyższą kondygnację, natomiast latem może być na niej bardzo gorąco.
Dwa poziomy, to więcej możliwości aranżacji
Jest jednak sporo zalet posiadania mieszkania dwupoziomowego. Przede wszystkim można je bardzo ciekawie i oryginalnie urządzić. Projekt najlepiej jest zlecić specjaliście, który podpowie niebanalne rozwiązania i pomoże dobrać najlepsze schody. Bo to właśnie schody są jednym z centralnych punktów mieszkań tego typu i mogą stanowić niezwykłą ozdobę.
Zwolennicy mieszkań dwupoziomowych podkreślają również, że tego typu lokale są namiastką własnych domów. I co bardzo ważne, można w nich oddzielić poszczególne strefy, Na dole przeważnie znajduje się głośna strefa dzienna z salonem, kuchnią, jadalnią, natomiast piętro stanowi prywatne królestwo gospodarzy z sypialniami, gabinetem i rodzinną łazienką. To nie tylko ułatwia wypoczynek, ale także pomaga ukryć zwykły, codzienny bałagan. Goście przeważnie nie mają wstępu do części prywatnej, więc przed ich niespodziewaną wizytą nie trzeba sprzątać wszystkich zakamarków, wystarczy skupić się na strefie dziennej.
Dwa poziomy nie dla wszystkich?
Przeciwnicy mieszkań dwupoziomowych zwracają uwagę na schody. Codziennie trzeba wielokrotnie przemieszczać się między piętrami. Nawet zrobienie herbaty wymaga zejścia do kuchni. O ile młode, zdrowe osoby nie będą miały z tym większych problemów, to dla ludzi w starszym wieku może to być mocno uciążliwe. Także każda kontuzja (np. skręcenie kostki) może mocno skomplikować funkcjonowanie.
Schody nie są także zbyt bezpiecznym rozwiązaniem dla małych dzieci. Trzeba koniecznie pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu. Jednak nawet najdoskonalsze bramki i barierki nie dają gwarancji, że maluch któregoś dnia ich nie pokona.
Napisz komentarz
Komentarze