Jeśli jednak chcemy kupić mieszkanie z rynku wtórnego mamy kilka opcji do wyboru. Najlepszą i najwygodniejszą opcją jest zakup mieszkania gotowego do wprowadzenie się, wystarczy wtedy dostosować mieszkanie do naszych potrzeb i od razu się do niego wprowadzić. Kolejną opcją są mieszkania do odświeżenia, w których wystarczy pomalować ściany, kupić kilka mebli i można śmiało brać się za przeprowadzkę. Coraz częściej jednak decydujemy się na zakup mieszkania do kapitalnego remontu. Takie miejsca wymagają od nas czasu i dużego wysiłku, ich głównym plusem jest cena, która jest znacznie mniejsza. Jednak czy warto kupić takie mieszkanie?
Koszty remontu
W sytuacji, w której nasze nowe mieszkanie jest kompletnie zdewastowane, musimy liczyć się ze sporymi kosztami. Konieczna będzie wymiana okien i drzwi, położenie nowych podłóg i tynków, w wielu blokach wszystkie instalacje nadają się do wymiany, co również wiąże się z dodatkowymi kosztami. Taki kapitalny remont wiąże się z wydatkiem od 1 tys. zł do 2 tys. zł za metr kwadratowy mieszkania. Cena zależy od standardu wykonywanych działań remontowych i wkładu naszej samodzielnej pracy.
Jeśli mieszkanie traktujemy jako inwestycję i planujemy wynajmować je przez jakiś czas nie musimy wkładać ogromnych pieniędzy w jego remont. Możemy wykorzystać materiały średniej jakości, które mają znacznie niższą cenę. Wynajmując mieszkanie musimy nastawić się na to, że nie każdy lokator będzie dbał o nie, dlatego też zakup porządnych urządzeń, które i tak po jakimś czasie będą do wymiany mija się z celem. Jeśli jednak kupujemy mieszkanie dla siebie, warto na początku zainwestować w dobrej jakości urządzenia i wszystkie elementy potrzebne do remontu. W końcu remont robi się raz na kilkanaście lat, czym więcej pieniędzy zainwestujemy na początku, tym mniej kłopotów będziemy mieli przy normalnym użytkowaniu pomieszczeń.
Jakość budynku
Przed ostatecznym podjęciem decyzji o zakupie mieszkania, warto udać się do spółdzielni mieszkaniowej lub do wspólnoty. Przede wszystkim powinniśmy się dowiedzieć w jakim stanie technicznym jest cały blok. Jeśli jest to budynek sprzed wielu lat, mogą być zaplanowane poważne prace remontowe i wymiana instalacji. Nikt nie chciałby znaleźć się w sytuacji, w której po remoncie mieszkania okazuje się, że będzie przeprowadzana wymiana rur, co za tym idzie kłucie, świeżo położonych płytek. Jeśli mieszkanie podlega pod wspólnotę warto dowiedzieć się jakim budżetem remontowym dysponuje wspólnota. Jeśli dany blok jest zadłużony, nie warto inwestować w takim miejscu pieniędzy. Może się okazać, że nie będzie za co naprawić przeciekającego dachu.
Czas
Kupując mieszkanie do remontu musimy pamiętać przede wszystkim, że nasza droga od kupna do wprowadzenia się trochę potrwa. Kapitalny remont może potrwać nawet kilka miesięcy, jeśli nie mamy tego czasu i szukamy mieszkania, do którego od razu możemy się wprowadzić, nie powinniśmy zwracać uwagi na takie ogłoszenia. Jednak cierpliwość i oczekiwanie może dać nam nasze własne mieszkanie, urządzone według naszego pomysłu w korzystnej cenie.
Magda Pelc Artykuł został przygotowany na podstawie deeco.eu. |
Napisz komentarz
Komentarze