Poznaj różnice i wybierz najlepsze rozwiązanie
Każdy właściciel stający przed tym dylematem zadaje sobie pytanie jakie są różnice w ogrzewaniu grzejnikami, a tzw. "podłogówką". Sprawa jest prosta tradycyjne grzejniki oddają ciepło przez konwekcję powietrza. Gdy powietrze zostanie odpowiednio ogrzane unosi się, a w jego miejscu pojawia się kolejna chłodniejsza masa.
Dlatego sporym minusem grzejników jest fakt, że w takich pomieszczeniach najcieplej jest oczywiście pod sufitem, natomiast przy podłodze jest chłodno. W przypadku ogrzewania podłogowego mamy zupełnie odwrotną sytuację. Nasze pomieszczenie ogrzewa cała podłoga, która łagodnie emituje ciepło. Konwekcja ma bardzo mały udział przy tym typie ogrzewania. Przez co ciepło rozłożone jest równomiernie, najcieplej jest przy podłodze i im wyżej tym ulega one ochłodzeniu.
Estetyka bierze górę
Nie da się ukryć, że za ogrzewaniem podłogowym przemawia głównie estetyka. Nasze pomieszczenia zostają uwolnione od niekoniecznie ładnych grzejników. Wnętrze staje się bardziej przestronne i mamy pełną swobodę aranżowania. Ponadto za "podłogówką" przemawia rozkład temperatury w pokoju. Nie ma tutaj stref cieplejszych i zimniejszych, pomieszczenie ogrzewa równomiernie cała podłoga. Taki rozkład temperatury jest najbardziej optymalny dla naszego organizmu. Kolejną istotną dla wielu kwestią są oszczędności ciepła.
Przy ogrzewaniu podłogowym odczuwamy odpowiedni komfort w znaczniej niższej temperaturze, niż używając tradycyjnych grzejników. Jeśli mówimy o plusach, warto wspomnieć też o minusach. Głównym jest ograniczona wydajność cieplna. Ogrzewanie podłogowe sprawdza się tylko w domach dobrze ocieplonych. Gdy nasz budynek pozostawia wiele do życzenia w sferze izolacji musimy postawić na grzejniki i ogrzewanie podłogowe. Nie możemy ustawiać zbyt mocnej temperatury, zbyt gorąca podłoga wpłynie na nasz komfort i może przyczynić się do obrzęków i bólu nóg. Minusem jest też większy koszt. Grzejniki podłogowe są droższe o ok. 50 % od tradycyjnych montowanych na ścianach.
Oczywiście nie możemy też zapominać, że należy używać odpowiedniej taśmy brzegowej . Nieodłącznym elementem są też specjalne zawory do ogrzewania podłogowego, których nie możemy pominąć. Nieodpowiedni montaż "podłogówki" może powodować pękanie posadzki. Dlatego bardzo ważne jest korzystanie z pomocy doświadczonych fachowców. Niestety konieczne jest też wybranie odpowiedniego materiału wykończeniowego na naszą podłogę.
Nie zapominajmy, że każdy materiał ma odmienną przewodność cieplną. Inwestując w nieodpowiedni nasze ogrzewanie nie będzie dawało zadowalających efektów. Moc grzejna jest uzależniona od wykończenia i będzie się kształtować zupełnie inaczej w przypadku okładziny kamiennej, parkietu i wykładziny.
Napisz komentarz
Komentarze